Vs: Päivän =) Kesäkuntoon 20xx. Marraskuun 22. päivä puntari näytti 92kg, tänään aamulla se näytti 76kg, tavoite lähes saavutettu 1kg enään. Vauhdilla se paino sitten lähti, vaikka oletin menevän paljon kauemmin.
Vs: Päivän =) OsX pyörii nyt kivasti pc-raudassa ja varmuuskopiointikin on tuplattu. Että sujuvammin voisi nyt mahdolliset käsittelyt ja skannaukset hoitua jos ja kun materiaalia vielä tulisi.
Vs: Päivän =) Paljonhan tuota MV-lehteä mollataan, ja syystä.... On se kuitenkin melkoinen osoitus suomalaisen journalismin tilasta, että k.o. julkaisu on kaiketi ainoa, joka on hiukan syventynyt aiheeseen, ja avaa taustatietojakin. Muut ovat julkaisseet lehdistötiedotteen sellaisenaan, siis selkeän buffin. Klikkihuorausjourmalismi senkun leviää, ja sitten ihmetellään, että paperilehdillä menee huonosti, levikki laskee ja mainostajat katoavat. Kenen syy.... http://mvlehti.net/2016/01/22/helsingin ... torkeasti/"]http://mvlehti.net/2016/01/22/helsingin-sanomat-ja-taloustutkimus-oy-lobbaa-guggenheimia-torkeasti/
Vs: Päivän =) Nyt kyllä menee jo melkein päivän :O. Tiedän kyllä, että olet Guggenheim-museota vastaan, mutta että tuohon likasanko"lehteen" nojaten. Luin silti läpi, eikä siinä nyt mitään sellaista ihmeellistä ollut, joka ei puolellakaan pakalla pelaavalla olisi tiedossa. Hesarissa oli sentään haastateltukin jotain. Jos Guggenheim tulisi Suomeen (Helsinkiin), niin eihän se fyysinen rakennus mihinkään häviä. Jotta se Guggenheim-museona säilyisi, niin siitä pitäisi maksaa lisenssimaksut. Ja lisenssimaksujen suhteen on tehty päätös (joka oman veikkauksen mukaan säilyy), että valtio ei rahoita. Mielipiteitähän nämä kaikki, mutta juuri tämän tyyppisiä (g-m) nyt kaivattaisiin.
Vs: Päivän =) Ei kyse ollut k.o. lehden kehumisesta, vaan siitä, että aika iso osa mediaa (ellei kaikki) julkaisi tuon buffin kritiikittä sellaisenaan. HS nyt tieytysti on buffin lähde. Mihin toimittajia tarvitaan? Taittajahan voi laitella ne lehdistötiedotteet sivuille lukematta niitä.
Vs: Päivän =) Jep, muistan ammoin kun olin eräässä lehdessä harjoittelemassa... niin meidän piti sentään soittaa ja pyytää edes yksi tuore kommentti asiasta, muuten sitten tiedote kirjoitettiin melkein sellaisenaan. Oikein mainioita nuo tiedotteet, kun niissä on kaikki tiedot ja jopa ne kommentit valmiina kuvineen ym. ja toimittajalla niin kova kiire...
Vs: Päivän =) Aivan. Itseäni kyllä pisti korvaan eilisissä ylen klo 18 uutisten, ja sen jälkeen tulleen uudenmaan uutisten kesken jotain riitasointua samasta aiheesta. En muista enää mikä särähti... taisi liittyä sanavalintoihin. [QUOTE> [/QUOTE] Paikka uudelle ammatille? Terminä sanansaattaja voisi toimia.
Vs: Päivän =) Asiasta rahvaampaan... taas tuli vastaan, ja aina jaksaa.. http://yle.fi/aihe/artikkeli/2010/10/28/studio-julmahuvi-roudasta-rospuuttoon
Vs: Päivän =) http://yle.fi/uutiset/jaatynyt_kurttusi ... le/8618263"]http://yle.fi/uutiset/jaatynyt_kurttusieni_on_pysayttava_naky_kuvaajalle/8618263 (vai kuuluisikohan tämä tuonne hapannaama-ketjuun hydrologin sepustusten ansiosta) Ja samasta asiasta parempi selitys videon kera http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016011 ... 7_uu.shtml"]http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016011220945037_uu.shtml
Vs: Päivän =) Ali http://yle.fi/uutiset/leskirouva_linnea_palkkasi_irakilaisen_turvapaikanhakijan__ostin_alille_halal-lihaa_ja_toppapoksyt_han_karraa_minua_mieheni_haudalle/8613502
Vs: Päivän =) Selailin muuten kyläpaikassa Kirkko ja kaupunki -lehteä. Lehti vaikutti varsin hyvin toimitetulta verrattuna kaupallisiin yritelmiin. Vaikka se ei taida itsestään selvyys olla, niin saattaapa olla, että mahdollisuudet tehdä lehteä ovat tosiaan paremmat, kun taloudellisilla seikoilla ei ole mitään väliä. Rahalla saa, ja sen puute (ja tarve hankkia) näkyy median tasossa.
Vs: Päivän =) (Rahaan liittyviss ilmauksissa sitä sanotaan, jos sitä on paljon, olevan "perkeleesti" tai "jumalattomasti", mutta ei koskaan "jumalallisesti" tai edes "taivaallisesti"...)
Vs: Päivän =) Ne onkin jo niin isoja summia ettei niitä taida niin monella tai keillä on, vaikenevat.
Vs: Päivän =) Kieltämättä jotenkin kuvastaa tätä aikaa niin että. "On vähän pakkasia pidellyt ja luntakin on tullut. Parit vuorot tuossa peruttiin." (p.s. kyllä tää menee läpi nyt, kun meni vielä viime talvennakin). Tuskin kaveri mitään todellista kiitosta saa muualta kuin piiristään. Tällaisia pitäisi olla enemmän. Ja sen lisäksi heidät tulisi palkita tavalla tai toisella. http://www.iltasanomat.fi/matkat/art-1453605461811.html