Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Digireproaminen projekti

Keskustelu osiossa 'Tutoriaalit ja DIY / TSI (Tee-Se-Itse)' , aloittajana pj.haaja, 26 Syyskuu 2013.

  1. Postimies

    Postimies Member

    123
    0
    16
    Vs: Digireproaminen projekti

    Kiitoksia hienoista linkeistä. Eipä löydy Rajalasta tai Digitarvikkeesta. kamera-express.nl löytyy ES-1 mutta ei BR-5 - hinnaksi tulisi jotain 100 eur + kulut.  Amazon ja Ebay vaatinevat paypal-tilin jota minulla ei ole.  ostoilmoituksen teko hyvä idea.
     
  2. Johannes

    Johannes Well-Known Member

    2 346
    302
    83
    Vs: Digireproaminen projekti

    Amazonilla maksetaan kortilla, debit tai credit. Myös Electron käy.
     
  3. Schind

    Schind Member

    493
    1
    18
    Vs: Digireproaminen projekti

    Kaappaan topicia hetkeksi kun en näe syytä perustaa (vielä) uutta.
    Olen ehkä aiemminkin täällä ihmetellyt sitä, ettei noita digireproamiseen tarkoitettuja muovirimpuloita ole kukaan vielä kloonannut joko vapaalla kädellä tai 3D-skannaamalla. 3D-tulostus on kuitenkin jokaisen suomalaisen ulottuvilla monessa kirjastossa, ym ja tuntuu älyttömältä maksaa näitä satasen hintoja kaiken maailman muoviosista.
    Ajattelin siis tässä talven aikana jalostaa joitakin tällaisia löytämiäni 3D-tulostusdesigneja. Lisää saa vinkata jos tietää.

    http://www.thingiverse.com/thing:46484
    http://www.thingiverse.com/thing:648329
     
  4. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Digireproaminen projekti

    Onnistuuko kierteen tekeminen 3D-tulostamalla?
     
  5. Schind

    Schind Member

    493
    1
    18
    Vs: Digireproaminen projekti

    Jossakin osassa oli ratkaistu nämä kierreosat liittämällä tulosteeseen perinteinen suodin, josta oli poistettu lasi. Eli voi olla, ettei tarkkuus riitä noin pieneen kierteeseen tai lopullinen kierre ei kestä. Tutkitaan asiaa.

    Muun muassa Teknofokuksella on näköjään katalogissa tyhjiä suodinkehyksiä eli niillä nyt ainakin saa tulostukset kiinni.
     
  6. Jaava

    Jaava Active Member

    1 461
    1
    38
    Vs: Digireproaminen projekti

    Tää on jo niin vanha säie, että varmaan joillakin on kokemuksia käytetyistä tekniikoista. Mä kun olen vasta aloittamassa projektia.

    Poimintoja aikaisemmista viesteistä, jotka on vaikuttaneet mun suunnitteluun:
    <LIST>

    • <LI>
    • Negan pidin
      Ja tähän muuten tiedoksi, että negat olen pitänyt Meopta Opemuksen lasisten negapitimien välissä. Onko tuollainen mahdollisesti laatua huonontava homma?
      Onhan se. Jokainen "turha" lasipinta huonontaa tulosta ja kerää pölyä. Aikoinaan kun Opemuksella suurentelin niin kinonegat pysyivät tarpeeksi suorina lasittomissa pitimissäkin.
      Nega tulee pitimeen väärinpäin koska emulsiopuoli ei tuota newtonin renkaita ja toisekseen lopputulos on ainakin teoriassa terävämpi emulsiopuolelta kuvatessa.
      Jos filmi kupruilee niin ControlMyNikon/Canon -tapaisella softalla voi haarukoida tarkennusta (ja valotustakin) automaagisesti.</LI>

      <LI>
    • Negan valaisu
      Mutta yllätys yllätys, huomasin, että ebaystä hankittu metallinen teleobjektiivin vv-suoja on varustettu samoilla kierrehalkaisijoilla molemmissa päissä (naaras/koiras) ja siis noita peräkkäin latomalla saadaan aikaan nopeasti suurikin etäisyys ja vapaa reikä on isompi koska voin käyttää 62mm vv-suojaa 52mm paksumpiseinämäisen loittoputken sijaan.
      Eli vv-suojilla voi tehdä loittoputkia ja vielä halvemmalla kuin puhtaasti loittoputkiksi tehdyt vermeet.
      Minä ajattelin ratkaista tuon ongelman käyttämällä salamaa valonlähteenä, ei tarvita valosuojaa vaikka kuvaa kirkkaassakin huonevalaistuksessa. Valon spektri on myös aina "optimaalinen".
      Salaman voi tietysti myös heijastaa valkoisen paperin tms. kautta niin ei tarvitse softata ollenkaan. Salaman valo valkoisen paperin kautta heijastettuna antaa tasaisen ja väriltään vakioidun valaistuksen. Riittää kun kerran säätää värit kohdalleen ja taltioi asetukset.
      Salamalla olisi tuo tärähtämisen esto etu "sisäänleivottuna" nopeaan valotukseen.</LI>

      <LI>
    • Kuvaus
      Kun laitat vielä kameran kiinni PC:een ja käytät esim. Canon Utility softaa kuvien suoraan tallennukseen ilman muistikorttia, niin homma helpottuu lisää. Lightroomin Tethered shooting'ia voi myös käyttää, mutta silloin kaikki säädöt on tehtävä kamerasta. ControlMyCanon-softalla voisi ajaa valotuksen haarukointia automaattisesti, mutta se ei ainakaan mulla toiminut manuaalitarkennuksella. Toki kameran voi laittaa haarukoimaan ne kolme kuvaa manuaalisesti ja laajentaa sillä sävyasteikkoa.</LI>

      <LI>
    • Digitoitujen kuvien käsittely
      Taistelin koko eilisen illan ja tänä aamunakin värinegan digitoinnin kanssa, kun en saanut värejä en sitten millään. Siiten löysin GIMPiin kätevän python-fu scriptin täältä: http://forum.meetthegimp.org/http://code.mediadrive.fi/phpbb/viewtopic.php?t=8, joka tuntuu toimivan suht kivasti ensi kokeilulla.</LI>
    </LIST>

    Mä olen päätymässä seuraavanlaisiin sydeemeihin:

    Kuvausrakennelma
    Kolmijalka, salama, valolaatikko

    Valolaatikko
    Käytän salamaa, jolla valaisen laatikon sisustan, jonka pohjalla on valkoinen paperiarkki (katsotaan tarviiko salama vielä jotain softausta). Laatikon yläpinnassa on reikä, jonka kohdalla kuvattava ruutu on.
    Itse negaliuska sijoitetaan kartonkiseen "kehikkoon", jossa sitä on helppo liikutella laatikon pinnalla ilman että tulee koskettua negaan tai raappeutettua sen pintaa kun kuvaa kohdistetaan/vaihdetaan.
    Kartonkinen kehikko on yksinkertaisesti hieman negaliuskaa suurempi, siinä on alareunassa taitos (tai sen päälle liimattu toinen kapea liuska), jonka reunaa vasten nega istuu suorassa kartongissa olevaan reikään nähden. Reikä kattaa negan kaikki ruudut. (en tiedä mitä teen jos nega on kiertynyt tai muuten muodoltaan hankala)
    Laatikkoon vielä jokin ohjuri niin, että kartonki pysyy oikeassa paikassa kun ruutua vaihtaa.

    Objektiivin ja laatikon väliin saatan kehitellä vielä jotain valosuojaa, jos huonevalo vääristää värejä, vaikka salamalla kuvaankin.

    Digitoitujen kuvien käsittely
    Kun tutustuin asiaan, niin isoin ongelma oli värinegatiivien oranssi maski, joka ei ole vakio yli koko ruudun. Millä sen saa pois. Löysin vain VueScan:n ja Photoshopille jonkin lisäosan, jotka osaavat maskin poistaa. Nyt yllätyin, kun näköjään GIMP:lle on myös olemassa tällainen (tosin en tiedä onko se nimenomaan värinegoille).
    Kun vielä kuvien arkistointi kaipasi jonkinlaista sydeemiä, päädyin tekemään oman ohjelman (vielä hieman vaiheessa), joka tukee sekä arkistointia että oranssin maskin poistoa.

    Koko prosessi olisi seuraava:
    <LIST>

    • <LI>
    • RAW-kuvan otto ja siirto PC:lle</LI>
      <LI>
    • Mun ohjelmalla: Negaliuskasta määritetään sen substraatin väri ja kullekin ruudulle annetaan rajaus. Ohjelma tekee joko 16-bittisen tiff-tiedoston tai (ei vielä toteutettu) DNG-tiedoston, johon kuva talletetaan raakamuodossa (positiivina, josta oranssi maski poistettu ja kuva-ala rajattu). Kuvan tiedostonimeen liitetään arkistotunniste ja kuvalle voi antaa meta-tietoihin kommentin.</LI>
      <LI>
    • Kuvat käsitellään normaaleina digikuvina Lightroom:ssa tms. sovelluksessa</LI>
    </LIST>

    Ei siis ihan mitätön operaatio, jos negoja on tuhansia.
     
  7. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Digireproaminen projekti

    Vastaavan näköistä duplikointi-halpishärveliä (Polaroid-nimikkeellä oleva, näyttää noin 1:1 Soligorin vastaavalta) kokeilin ja tarkkuushan on hyvä, samoin diasta saa vähän perusskannereita paremmin tumman pään sävyjä irti.

    Heikkoudeksi heti alussa paljastui reunasta reunaan tarkennuksen vaikeus. Liekö syynä 100mm makro, jonka terävyysalue kuitenkin jää lyhyeksi ja tämmöisessä putkessa on kuitenkin toleranssiheittoja. Vaikka se onkin kierrettynä kiinni makron suodinkierteeseen kuten tuo Soligor + OM-D -esimerkki näytti.

    Tuossa diapitimessä on oma valon pehmennin, joka tuntuu toimivan. Kun vain käsisalamoiden valoteho riittäisi. Aukko f/11 on jo vaikeasti saavutettavissa jos heijastaa salaman paperista / valkoisesta seinästä. Ehkä suoraan salama kohti kameraa voisi päästä parempaan tulokseen?
     
  8. Schind

    Schind Member

    493
    1
    18
    Vs: Digireproaminen projekti

    Nähtävästi tuohon saa myös negaliuskalle adapterin:
    http://www.amazon.com/gp/product/B00N7KCH56?ref_=cm_sw_r_cp_awd_2lWHwbW17SXX6
    myös täältä: http://www.negative-solutions.com/ordering.html

    Olisipa tullut puheeksi ennenkuin myin digijärkkärin pois. :)

    PS. Olisiko tällainen digireproaminen mahdollista esim. Fuji x100t:llä? Kellään foorumilaisella kokemuksia? Siihenkin saanee ruuvailtua adaptereita kiinni. Kamera on vasta kauppalistalla, eikä hallussa, niin hyvä selvitellä mahdollisuuksia tässä vaiheessa..