Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Päivän =)

Discussion in 'Yleistä keskustelua' started by herby, Jul 11, 2006.

    Vs: Päivän =)

    :D
     

    Attached Files:

  1. Vs: Päivän =)

    Naisten 200m rintauintifinaalissa jaetaan näemmä 3 pronssimitalia
     
  2. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Päivän =)

    Joo, olet osittain oikeassa, minulle on vielä peppua sen verran, että vatsan painaessa edessä vyötä alaspäin, peppu juuri ja juuri saa pidettyä housut jaloissa;DDD
     
  3. kebax

    kebax Well-Known Member

    11,240
    211
    63
    --
     
    Last edited: Mar 20, 2019
  4. Vs: Päivän =)

    .
     
  5. keegan

    keegan Well-Known Member

    8,627
    1,535
    113
    Vs: Päivän =)

    Mitä ihmeen roskaa tuo nyt taas on?
     
  6. Vs: Päivän =)

    <IMG src="http://static.mvlehti.net/uploads/2015/08/Screen-Shot-2015-06-30-at-17.23.09.png"][​IMG]</IMG>
     
  7. Vs: Päivän =)

    .
     
  8. keegan

    keegan Well-Known Member

    8,627
    1,535
    113
    Vs: Päivän =)

    Laita vielä linkki siihen viranomaisten ylläpitämään tilastoon josta tuo on lähtöisin.
     
  9. keegan

    keegan Well-Known Member

    8,627
    1,535
    113
    Vs: Päivän =)

    "...ja unohda niihin liittyvät negatiiviset asiat ja toiminnot?"
    Just. Mietipä sitä.
    Siksi toisekseen, ainakin sovinismin, fasismin, humanismin, nihilismin, militarismin ja rasismin kohdalla herra Sademiehen määritelmät ovat kyllä aivan hänen omiaan.
    Vaikka... turhaan minä.
     
  10. motris

    motris Well-Known Member

    4,928
    785
    113
    Vs: Päivän =)

    Mikkeli on ihana kaupunki. Ja Mikkelissä on ihania ihmisiä. Siellä osataan.

    Tänään siellä on ollut oikein ison maailman meininkiä. The Offspring saapui kaupunkiin lentokoneella. Taisi olla neljäs lentokone tänä vuonna. Pari aiempaa oli puolustusvoimien ja yksi elinsiirtolento.

    Harmi kun meni multa ohi, että jurassicissa oli offspring. Olisin mennyt, jos aiemmin olisin tiennyt.

    Ja rapu ja muikku herätettiin uudelleen henkiin. Oli viime viikonloppuna. Toivottavasti jatkoja ensi vuonna.
     
  11. motris

    motris Well-Known Member

    4,928
    785
    113
    Vs: Päivän =)

    Ei ole. Löytyy nykyisin hyviä ja kivoja. Joihin mahtuu pad.

    Älä. Pliis. Älä ota sitä aarrettasi käyttöön.

    Ennen oli hauskaa, mutta nyt käytännöllistä. Säilytä vaikka se laukku, jos tulee taas uudelleen muotiin. Vielä ei ole sen aika(?)

    Mainos ja perustelu:
    https://www.youtube.com/watch?v=3tqQj4loAgg
     
  12. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23,208
    3,521
    113
  13. kebax

    kebax Well-Known Member

    11,240
    211
    63
    --
     
    Last edited: Mar 20, 2019
  14. motris

    motris Well-Known Member

    4,928
    785
    113
    Vs: Päivän =)

    Parasta mitä täällä on vähään aikaan ollut. Että joku uskaltaa.

    En halua kritisoida tutkimusta. Omasta mielestä näytti olevan sitä, mitä oli tutkittu. Kiinnitin ensimmäisenä kuitenkin huomiota johdannosta löytyvään lauseeseen: "Vuosina 2010–2011 rikoksesta epäiltyjen määrä ei yhdessäkään tutkituista väestöryhmistä ylittänyt kymmentä prosenttia ryhmän jäsenistä."

    Ja varsinkin sanaan väestöryhmistä.

    Suomessa voidaan turvapaikkaa hakea tietyin edellytyksin. Samat edellytykset löytyvät monista muista ihmisoikeuksia käsittelevistä "lainalaisuuksista" (fiksua sanaa tai lausetta en keksinyt tälle kontekstille).

    Mutta siis. Jos lähdetään siitä olettamuksesta, että turvapaikkaa voi hakea henkilö, jonka henki, terveys jne. on vaarassa kotimaassaan. (Tämä kaiketi yksi olettamus -tai peruste oikeammin- turvapaikalle). Niin. Eikö silloin kohdemaan otantaan pitäisi sisällyttää vain samankaltaisessa tilanteessa olevat. Voisi kutsua näitä väärinajatteleviksi, lakia rikkoviksi. Suomesta käännytetään automaattisesti kaikki henkilöt, joiden epäillään syyllistyneen rikoksiin jotain kansanryhmää vastaan. Se on selkein. Muut on tulkintakysymyksiä.

    Suomi on monella mittapuulla varsin väkivaltainen maa. Myös itsemurha on väkivaltaa.
     
  15. niffe

    niffe Well-Known Member

    13,453
    563
    113
    Vs: Päivän =)

    Ja mulla selkäreppu :)
     
  16. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23,208
    3,521
    113
    Vs: Päivän =)

    Turvapaikan hakemisella ja saamisella ei tietenkään ole mitään tekemistä asian kanssa. Tuossa tutkimuksessahan ovat mukana kaikki maahanmuuttajat ja heidän Suomessa syntyneet lapsensa.  Sana "väestöryhmä" on kyseisen tutkimuksen käyttämässä tarkoituksessa siellä määritelty:

    "Maahanmuuttajien määrittely perustui rekisteriaineistossa ensimmäisen
    polven maahanmuuttajien osalta syntymämaahan ja toisen polven maahanmuuttajien
    osalta äidinkieleen. "
     
  17. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23,208
    3,521
    113
    Vs: Päivän =)

    Ruotsista löytyy vastaava tutkimus haulla  Brottslighet bland personer födda i Sverige och i utlandet (2005),  Norjasta Kriminalitet og straff blant innvandrere og øvrig befolkning (2011).

    - Jos siis joku haluaa vertailla pohjoismaista tilannetta, ja norjan tavaaminen onnistuu.
     
  18. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23,208
    3,521
    113
    Vs: Päivän =)

    Lehtikuvaajan loistokasta duunia.....  IS:n kuvaaja seisoskeli pari tuntia kamera tarkennettuna lehmän persereikään.  Tavoite taisi olla saada kuva ratkaisun hetkistä, kun lehmä paskoo.  En sitten tullut kysyneeksi, onnistuiko.
     

    Attached Files:

  19. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4,329
    403
    83