Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana keegan, 1 Maaliskuu 2014.

  1. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Mutta et kovin kriittisesti siihen, että käryn käydessä tapaukset pyritään usein osoittamaan salaliittoteorioiksi?
     
  2. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 628
    1 535
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Se itsestäänselvästi riippuu täysin tapauksesta. Joskus salaliittoja todellakin on, esimerkiksi vaikka Molotovin - Ribbentropin sopimuksen lisäpöytäkirja jonka Neuvostoliitto kielsi vuosikymmenten ajan. Mutta jos voit esittää jonkin esimerkin voin ehkä ottaa siihen kantaa (joskaan ei aivan ymmärrä mitä sinä minun kannanotostani hyötyisit)
     
  3. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Väitän, että tuon lisäasiakirjan syntymiseen liittyvä historiankirjoituksemme vuosilta (1915-) 1925-1939 on sepustelua ja enimmäkseen täyttä puppua. Se johtaa siihen, että suomalaiset eivät vieläkään oikein ymmärrä miksi he joutuivat sotaan kokien uhriutumista ja kantaen sukupolvesta toiseen katkeruutta venäläisiä kohtaan sisällään. Koko Ribbentrop-sopimus kertoo enemmän Saksan kuin Venäjän suhteesta Suomeen ja suomalaisten edesottamuksiin.
     
  4. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 628
    1 535
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    "Väitän, että tuon lisäasiakirjan syntymiseen liittyvä historiankirjoituksemme vuosilta (1915-) 1925-1939 on sepustelua ja enimmäkseen täyttä puppua."

    Omalla tekstilläsi ihailtavan täsmällisesti todistat paikkansapitäväksi sen, mitä muutamaa viestiä ylempänä kirjoitin siitä, miten sekoitat tulkinnat ja tosiasiat ja elät ainoan oman totuutesi maailmassa.

    EDIT  Katsopas, jos olisit halunnut osoittaa että tuossa aiemmassa viestissäni olin sinun suhteesi väärässä, olisit perustellusti, yksilöidysti ja tosiasioihin nojautuen esittänyt missä täsmällisesti historiankirjoitus on väärässä. Sitten olisi yksilöidysti, perustellusti ja tosiasioihin nojautuen esittänyt oman täsmällisen tulkintasi.  Sen sijaan kirjoitat tuollaista yliolkaista heittelyä, "totuutta".  Ei, tuollainen sokkona perustelemattomasti räiskiminen ei todellakaan vakuuta.
     
  5. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Kyllä ja sitä taakkaa kantaa suurin osa suomalaisista harhaisessa historiakäsityksessään.
     
  6. Tuus4

    Tuus4 Well-Known Member

    2 141
    41
    48
  7. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
  8. Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Oiva syy, miksi Putin oli vedetty julkisuudesta yli viikon ajan.

    http://beforeitsnews.com/alternative/2015/03/top-us-commander-under-arrest-for-refusing-to-fire-nukes-at-russia-3124790.html

    [QUOTE>
    [/QUOTE]

    Suom.:
    SVR:n lähteiden mukaan Pentagonista tuli 16. maaliskuuta 2015 käsky ampua ydinohjus Venäjälle. Jolloin Oklahoman tukikohdan E-6B pommikone kutsuttiin ilmaan.  Käskyn vastaanotti kapteeni Cole. Mutta ydinaseisku peruuntui, koska ydinasejärjestelmää ylläpitävä Permissive Action Link (PAL) järjestelmä kaatui, aiheuttaen lopulta koko ydinaseiskun kaatumisen.

    SVR:n asiantuntijoiden mukaan Cole ei ollut tietoinen, että USA:n armeijan ent. puolustusministeri Chuck Hagel oli muuttanut Yhdysvaltain armeijan ydinasejärjestelmän turvallisuusjärjestelmää, jonka johdosta Colen alaisuudessa yritetty ydinaseisku epäonnistui.

    Cole pidätettiin tiistaina 17. maaliskuuta ja hänet pidätettiin samalla virastaan sekä vietiin aseistettujen vartijoiden toimesta US Navalin ilmatukikohtaan (NAS). Joka sijaitsee Miramarissa, San Diegossa (Kalifornia).
     
  9. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 628
    1 535
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Tuota noin, ennen kuin tätä roskaa sen enemmän kommentoin, niin huomautan hyvin kunnioittavasti, että E-6B on tuollainen aika tavalla normaalia matkustajakonetta muistuttava härveli joka on pakattu täyteen monenlaista elektroniikkaa; se on taistelujohtokone (paremman termin puutteessa, joku löytää tähän sen oikean termin). Se ei ole sillä tavalla aseistettu että siitä ollenkaan voisi tiputella pommeja tai laukoa ohjuksia:)
    Voisihan tuota tietysti kommentoida enemmänkin, mutta miksikähän USA olisi halunut ampua ydinohjuksen Venäjälle? Ovat niin tyhmiä etteivät tajua seurauksia? Juu, niin toki, tietysti esimerkiksi jaahv ymmärtää tämän asian _paljon paremmin_ kuin Pentagon, nehän ovat ilkeitä ja siis tyhmiä jenkkipiruja:) Miksi se yksi ainoa ydin_ohjus_ olisi haluttu ampua aseistamattomasta taistelunjohtokoneesta?

    Salaliittoteoriat ovat johonkin rajaan asti ihan viihdyttäviä, mutta vain johonkin rajaan:)
     
  10. TStoor

    TStoor Well-Known Member

    3 174
    76
    48
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    198. Eikö tässäkin jo ole kaikki olennainen käsitelty. Abloy.
     
  11. TStoor

    TStoor Well-Known Member

    3 174
    76
    48
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Boda.
     
  12. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 628
    1 535
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    "Yale Doorman
    Yale Doorman on uusi elektroninen lukko kotien ulko-ovien lukintaan."
     
  13. TStoor

    TStoor Well-Known Member

    3 174
    76
    48
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Lukkokuinlukko. Olen sentään Bodan lukkoa saanut laittaa kasaan silloin joskus.
     
  14. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    No mikä on???
     
  15. JLN

    JLN Active Member

    4 099
    0
    36
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Joo, ja samainen news kertoi myös tällaisen:

    This video is about ufo’s-aliens (9-11) are in underground america and here’s video proof. “Obamacare demands all americans be micro-chipped by 2017. Now our fascist government is forcing citizens to be injected with deadly bacteria. Read the insert of the shot the doctor gets if you don’t believe it! The cops and military is being trained to arrest citizens. If you don’t believe it read the army training manual. The government is hiding the aliens and their occult technology to be used against us.”

    Mee nyt jaahv hakemaan apua, ihan oikeasti ennenkuin sulle käy jotain vakavempaa.
     
  16. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Tuo ei kyllä kaikkein luotettavimmalta lähteeltä vaikuta?
     
  17. arko

    arko Member

    789
    22
    18
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Kaikki vaikuttaa salaliitolta,oikea Putin riutuu teholla ja kaksoisolento on julkisuudessa siitä ulkonäölliset erot juontuvat...
     
  18. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
  19. Tuus4

    Tuus4 Well-Known Member

    2 141
    41
    48