Tarkoitan valokuvaajia koskevia kirjoja, en tekniikkaoppaita. Oma vaatimaton kokoelmani näyttää painottuvan ns. humanistiseen traditioon: Matti Saanio, Bill Brandt, Willy Ronis ja Edouard Boubat ovat aika hyvin edustettuina, lisäksi Sammanlahtea, Don McCullinia, Walker Evansia ja jotain yksittäisiä muita. Mitä muilla on? Onko sellaisia pakko-omistaa mitä haluatte vihjata muille? EDIT Ehkä sitten seuraavaksi Robert Frankia, Garry Winograndia, Harry Callahania, William Kleinia tai muita jeppejä Atlantin takaa? Tai vanhempia perusklassikkoja, Karsh, Beaton? Kirjat vaan maksaa ja vie tilaa
Vs: Millaisia kirjoja löytyy hyllystä? Löytyy esim. näiden kuvaajien kirjoja: Nick Knight Sarah Moon Nick Brandt
Vs: Millaisia kirjoja löytyy hyllystä? Nick Brandtin On This Earth, A Shadow Falls muistuu nyt heti mieleen, on siellä paljon muitakin, mutta enhän mä niitä muista
Vs: Millaisia kirjoja löytyy hyllystä? Ainakin Arbus, Salme Simanainen näkyy tuossa olevan ja iso kasa valokuvataiteen museolta raahattua sekalaista kirjallisuutta koska oli niin halapaa.
Vs: Millaisia kirjoja löytyy hyllystä? Mustaa Taidetta Kalervo Puskala Salme Simanainen Karsh Paria Bremeriä Pöntistä Willamoa Inhaa Takalaa Geddes Murtomäki Ynnämuuta.....
Vs: Millaisia kirjoja löytyy hyllystä? Huippukuvia, itseltänikin löytyy monta teosta tältä taitelijalta.
Vs: Millaisia kirjoja löytyy hyllystä? Martin Parria on hyllyssä jotain ja Jason Eskenazin Wonderland tulee myös mieleen. Tuo Wonderland oli hauska episodi kun ostin sen suoraan kuvaajan sivuilta ja maksoin Paypalilla. Ei kuulunut kirjaa pitkään aikaan. Laitoin sitten meiliä perään ja Jason E. vastasi, että "Prkl, koko painos on loppuunmyyty. Ei auta muu kuin lähettää oma kappale".
Vs: Millaisia kirjoja löytyy hyllystä? Björklidin Kallelta pari kirjaa, Huhtalan Heliltä yksi, Minkkistä, Pitkästä, Hautalaa, 150 jahre Photojournalismus, Sudekia, Björkstenin Kaakkurin tarina, Jussi Aaltoa ym.
Vs: Millaisia kirjoja löytyy hyllystä? Aika vähän. Heikura (RIP): Dark zone, McCurry: Iconic photographs, HC-B: Modern century, Minkkinen: Suomen kuvat, Sammallahti: Täällä kaukana. Kaikki minusta hienoja kirjoja.
Vs: Millaisia kirjoja löytyy hyllystä? Mulla on paljon kuvakirjoja eri kaupungeista - tosin vain sellaisista missä olen itse käynyt. Myös viiniin liittyviä kirjoja on jokunen. Ja sitten yleissivistävää aineistoa: Adams, Salgado, Newton, jne.
Vs: Millaisia kirjoja löytyy hyllystä? Fagertrömin ja Villamon 'Viimeiset vieraat' klassikko Hölttä Savolainen 'Suomea tämäkin' onneksi jäänyt hävittämättä Saanion 'Musta talvi Valkea kesä' Tuija Linstömin viimeisin 'A Dream If Ever There Was One' ois hieno kun ois varaa ostaa jokin vedos häneltä ..hankinnassa Tiina Itkosen uusin kirja, näkemättä Markus Hettoseltakin haluaisin jotain uusinta, kuin Ilkka Halsoltakin Alex Web'stä ei pääse eroon (ps. ostetaan 'Half Made Word', onko jollain?) t. manual
Vs: Millaisia kirjoja löytyy hyllystä? Tein inventaarion, eihän noita paljon ole: Susan Sontag: On photography Paul Strand: Sixty years of photography Ansel Adams I.K. Inha: Suomen maisemia Bruce Bernard: Photodiscovery (suosittelen lämpimästi, hieno neliväripainatus) P. Sammallahti: Cathleen ni houlihan Jopi Luhta: Aapaa Jopi Luhta: Metson kuolema Världen i camera Anttola Art&Design -huvilat Jopi Luhta: Tähtiyöt (kannattaa ostaa jo tarinankin takia) Progress through precision: This is Olympus
Vs: Millaisia kirjoja löytyy hyllystä? Jos jostain löydät LIFE:n "family of man" näyttelykirjan. Kyllä sitä vieläkin selailee mielikseen.
Vs: Millaisia kirjoja löytyy hyllystä? Minulla on tuosta halpa pehmeäkantinen laitos. Osa kuvista on kovin pieniä, mutta kyllä tuota katselee. Onhan se eräs valokuvauksen historian keskeisistä kokoelmista eikä turhaan.
Vs: Millaisia kirjoja löytyy hyllystä? Yksi hienoimmista kirjoistani on Anna Fárovàn Josef Sudek. 400-sivuinen painava opus. Valtaosa kirjakokoelmastani on siirtynyt Luovan valokuvauksen keskus ry:n kirjastoon, joka löytyy Galleria Ratamon tiloista Jyväskylästä. Kapa
Vs: Millaisia kirjoja löytyy hyllystä? Hienoin valokuvauskirjani on tyttäreni Jannican valokuvaajan lopputyö ”Send me forward”. 15 potretin sarja kivalla idealla, kuvattu Berliinissä. Sain kirjan viime viikonloppuna. Kaikki kuvat otettu Rolleiflex 3.5F:llä. Pappas flicka!