Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Taas hävitään (aka 'hävinneen kohtalo', 3 kuvaa)

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana vn, 2 Huhtikuu 2006.

  1. vn

    vn

    1 464
    0
    0
    Hei kaikki taas!

    Taas tulee aika hävitä ja kunnolla. Sain ensimmäisestä kuvasta palautetta ja ehdotuksia valaistuksesta joten suuri kiitos kaikille palautteen antajille. Osasta otin onkeeni ja osasta en. ;) Konditionaalin valaisu-ehdotuksia en näihin voinut soveltaa mutta otin kyllä vinkit talteen. Näissä tapauksissa kuvat vain oli jo otettu kerralla.

    Tein muutaman erilaisen variaation otetuista kuvista ja käsittelin dramaattisemmiksi pois arkisesta elämästä. Seurauksena kuvat näyttävät olevan ehkä enemmän pelistä napatuilta kuin kamerasta tulleilta.

    Teema on kuitenkin sama, sisäinen kamppailu, mutta hiukan eri muodoissa. Tällä kertaa heikompi osapuoli hävisi.

    Palautetta, negatiivista ja positiivista, otetaan siis edelleen vastaan. Jos kuvat herättävät ajatuksia niin saa niitäkin kertoa.

    Kuvat:
    [​IMG]

    Kuten arvata voi on aseen nytkähdys ja suuliekki lisätty jälkikäteen. Hiuksia ei ole käsitelty. :)

    [​IMG]

    Alistunut kohtaloon.

    [​IMG]

    Turhautuneen itkunsekaisen raivon sijaan anelua tai epätoivoista estämistä, väistämättömän pelkoa. Tätä kasatessa loppui tila kesken armotta, seinää piti jatkaa enemmän kuin muissa.

    Kuten näkyy niin sohva + kaukosäädin on pois tällä kertaa jokaisesta kuvasta. Ensimäinen hävinneen kohtalo (
    http://www.kameralaukku.com/portal/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=8050&highlight= ) on tyyliltään erilainen ja arkisempi. Mutta edelleen omasta mielestäni toimiva ;). (Sanoi Wolfie mitä hyvänsä.. :D :D ). Suuri ero näissä on se että käsittely vie nämä viimeisemmät pois reaalimaailmasta.

    Mielipiteitä?

    Vesku
     
  2. Käsittely on mielesätni onnistunut, paitsi ekan kuva liekki. Kuvista toka on minusta onnistunein. Hmm...olet vissiin laihtunut sen verran, että telttaakin voisi vaihtaa astetta pienempään? ;)
     
  3. Anonymous

    Anonymous Guest

    Keskimmäinen on paras. Poistettava on alistunut kohtaloonsa ja filminauha pyörii silmien edessä. Selkeästi siinä mietitään omia virheitä ja tekemättä jääneitä asioita.

    Hyvin moniselitteinen kuva, kun molemmat henkilöt ovat identtisen näköisiä. Vihaako kuvan henkilö (kuvitteellinen) itseään? Jotain ominaisuutta itsessään, jonka haluaisi poistaa?

    Teknisesti keskimmäinen kuva on niin hyvä, että ajatukset pääsevät liikkeellä. Mikään ei siis tökkää silmään. Hyvä Vesku!
     
  4. vn

    vn

    1 464
    0
    0
    Joo, tuo teltta on noin 30 kg painavammalta oliolta, tosin käytän sitä edelleen.

    Aseen suuliekin tekoon otetaan vinkkejä kyllä.. Tai ehkä tuollaisen teossa ainoa oikea tapa olisi laukaista se ase ja liittää kuva siitä..

    Vesku
     
  5. vn

    vn

    1 464
    0
    0
    Kiitoksia Tare. Tuo lause kiteyttää hyvän kehun. :)

    Vesku
     
  6. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    Toka on paras, ekassa teennäinen ilme ja viimeinen ei ole alistunut. Toisessa minusta se alistunein ilme ja sopiva ilme teurastajallakin. Hyvä värimaailma ja uhrin tukka on kiva :).
     
  7. emerik

    emerik Well-Known Member

    5 870
    51
    48
    Eka olisi kaivannut räjähtävän pään tai veren lentämisen, vielä epäskarpisti toteutettuna. Ekan oikeastaan suurin ongelma on myös se että se näyttää todellakin peliltä, toinen seikka on että ampuja on ehkä kuitenkin rajattu liikaa pois. Myös luonnollisesti ammuttava on vain hölmistynyt, "eikä se ollutkaan oikea?" fiilis tulee.

    Toka on eniten valokuva, siinä on ajatusta. Ammuttavan viimeiset hetket, katsojassa herää ajatus niistä viimeisistä hetkistä kuitenkin jätetään odottava maku ampuuko toinen ja miksi jos ampuu. Eli jätetään tilaa sille tulevaisuudelle mielikuvassa. Teknisesti tämä näyttää enemmän valokuvalta myös, rosoisuus ja tämä valokuvataide tyyli sopii kuviin myös.

    Viimeisin eli kolmas kuva on huono. Aivan kuin toinen sommitteli ampujaa, oleppas nyt noin ja tosta mä otan valokuvan sitten. Toinen koettaa poseerata ja ajattelee vittuuntuneena helvetti ala jo ottaa se kamera jotta pääsis vetämään sen donitsin..

    Musta kuitenkin hyvä kuvasarja, vaikka puutteita onkin paljon mutta juuri tälläisiä outoja teoksia pitää julkaista kun näitä on mukava mutustella.
     
  8. jus_si

    jus_si Active Member

    3 150
    0
    36
    Aseen suuliekki lienee tuossa valossa aika olematon.. Sitä ei erota ja tuskin filmille jäisi. Ainakaan mitä itse 9mm ampunut ja toisen ammuntoja seuraillut, joten pitäisikö "lievän realismin" mielessä yrittää saada aseen laukeaminen jotenkin muutoin näkyviin?
     
  9. vn

    vn

    1 464
    0
    0
    Kiitoksia kommenteista.

    Ensimmäisen kuvan ilmeen oli tarkotitus olla sellainen hölmistyneen typertynyt jossa luoti on juuri sujahtanut päästä lävitse ja hiukset 'pöllähtävät'. Mutta ehdotuksia miten muulla tavalla tehdä tuo aseen laukeaminen otetaan vastaan.

    Mukavaa kuitenkin että edes yksi neljästä on saanut positiivisia kommentteja. :) Ja ennenkaikkea kiitos rehellisyydestä että joku kuva ei toimi.
    Tuon viimeisen kuvan käsien asento yritti kuvata epätoivoista estoa mutta ehkä se ei sitten ainakaan tuossa koossa toimi kun ilme jää aika pieneksi (ja tummaksi).

    Vesku
     
  10. Tälläkertaa kuvan pinnassakin on sisällönedellyttämää dramatiikkaa. Keskimmäisessä on tuota sisäisen kamppailun hävinneen hiljaista alistumista "toden"tuntuisesti esittettynä. Reunimmaiset menee omassa mielessäni hieman komiikan puolelle.
     
  11. vn

    vn

    1 464
    0
    0
    Tulipa vielä kasattua yksi kuva näistä 'osista'.

    http://www.vesanopanen.net/sekal/loser4.jpg

    Tuohon en käynyt lisäilemään mitään tupsahduksia tai liikettä. Seikka joka tuosta tekee ehkä hiukan staattisen.

    Vesku
     
  12. ilkkak

    ilkkak

    29
    0
    0
    Onko toi CZ kadet .22?

    Asiaankuuluva kysymys... :)
     
  13. vn

    vn

    1 464
    0
    0
    Jaa'a. 9mm on ja merkkikin taisi olla CZ, mutta kun ei ole oma niin en muista vaikka asia on mulle kerrottu.

    Vesku
     
  14. On kiire nukkumaan mutta sanon vielä ennen sitä että kaikki ovat minusta hienompia kuin se eka versio. Suosikkini on kakkonen, pitkälti sen takia että koen "näyttelijöiden" tunnot aidoimmiksi mitä osaan kuvitella tuohon tilanteeseen.
     
  15. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Kakkonen. Oma minä tuhoutuu omasta toimestaan. Destruktiivisen mielen kuva. Hyvä jollei loistava.

    Tuo viimeinen lisäys jossa on elokuvamainen taaksepäinheilaus ei oikein toimi... Jos joskus olet nähnyt oikeata video-kuvaa teloituksista tms. niin eihän se ihminen minnekään "lennä" hollywood-tyyliin.