Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana jaahv, 14 Joulukuu 2014.

Keskustelun tilanne:
Keskustelu on suljettu.
  1. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 627
    1 535
    113
    Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    +1
    Tämän sivuston viesteistä ajoittain tulee kuva, että vain Venäjällä on oikeus vedota kokemuksiinsa (eli historiaansa). Muilta mailta tuo sama oikeus jostakin syystä tahdotaan joskus evätä. En ymmärrä tuollaista.
     
  2. Johannes

    Johannes Well-Known Member

    2 346
    302
    83
    Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Minusta otsikko on  outo. Fasismi ei ole saapunut Eurooppaan, vaan syntynyt täällä, sehän on italialainen poliittinen liike.
     
  3. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 571
    6 545
    113
    Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Espanja on luisumassa Turkin ja Unkarin tielle.
     
  4. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Ihan hyvä, tulee väriä harmaaseen arkeen.
     
  5. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Totta, retoriikka on vanhahtavaa ja sen liittymäkohdat historiallisiin tapahtumiin ovat löyhiä.
     
  6. Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Fasisti-sanan (vain sanan, ei liikkeen) historia:
    Vitsakimppu – Wikipedia
     
  7. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Se on totta. Tuskin kumpikaan jälkimmäisistä tahoista pystyy antamaan tyhjentävää selitystä kaikelle tapahtuneelle. Lisäksi Suomalaistenkin Venäjän-historiantuntemus erityisesti Neuvostoliittoa edeltäneeltä ajalta on heikkoa ja tarkoitushakuista. Tiedonkäsittelymme asettuu aina tiettyyn shabloniin, joka estää kokonaisuuksien ymmärtämistä ja irrallisten tapahtumien asettumista asiayhteyksiinsä. Sotien vaikutus näkyy tässä selkeästi.
     
  8. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 627
    1 535
    113
    Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Jos suomeksi haluaa aiheesta saada yleiskuvan, niin suosittelen Heikki Kirkisen (toim.) teosta Venäjän historia. Otava 2006, neljäs painos. Löytynee monista kirjastoistakin.
     
  9. Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Tämän ketjun avauksen voisi nähdä myös eräänlaisena harhautuksena. Aloituksen linkeissä näkyy sama henki ja osin retoriikkakin kuin tässä referaatissa Novorossija-konferenssista, joka pidettiin ”Vapaan Krimin…Jaltalla”:

    http://kohudosentti.blogspot.fi/2014/08/suur-venajan-perusta-on.html

    Tilaisuuden pääpuhuja oli siis Sergei Glazev, Putinin neuvonantaja Euraasian liiton asioissa. Blogin mukaan ”Novorossija-konferenssissa olivat mukana keskeiset toimijat Donetskin ja Luganskin Kansantasavalloista, maanalaisen vastarinnan johtajat fasistijuntan vielä toistaiseksi miehittämiltä Vähä-Venäjän alueilta, fasistijunttaa maanpakoon lähteneet demokraattiset oppositiojärjestöt sekä keskeiset venäläiset poliittiset filosofit ja heitä tukevat länsimaiset konservatiiviset ajattelijat.”

    Keitä sitten olivat nämä ”länsimaiset konservatiiviset ajattelijat”?
    Fasismin kotimaasta Italiasta paikalla olivat Roberto Fiori (Forza Nuova) ja Giovanni Camillacci (Lega Nord). Iso-Britanniasta Nick Griffin (British National Party). Belgiasta Michel Luc (Parti Communautaire National-Europeen) ja Fkank CreylMan (Vlaams Belang). Unkarista luonnollisesti Jobbikin edustaja Marton Gyöngyosi. Samaa joukkoa olivat muutkin entisen neuvostoblokin alueelta tulevat : Bulgariasta  Atakan ja Bulgarsko Natsionalno Dvizhenien edustajat sekä Puolasta Falangan ja Samooboronan edustajat.

    Selkeä kuva määreestä ”venäläisiä poliittisia filosofeja tukevat länsimaiset konservatiiviset ajattelijat” syntyy, jos lukija viitsii googlettaa mainitut puolueet.

    Tämän ketjun avaus on omalla tavallaan konferenssin toimeenpanoa. Suurta harhautusta blogeilla ja linkkikampanjalla. Espanjan lainsäädäntöäkin kannattaa googlettaa tarkemmin, jolloin esiin tulee aloituksen kärjistävä tarkoitushakuisuus.

    Samassa yhteydessä on kyllä sanottava, että valitettavasti koko Euroopassa on menossa siirtyminen tiukempaan linjaan, jota Espanjankin lainsäädännön muutokset kyllä osin heijastavat. Siltä osin ei täysin savua ilman tulta.
     
  10. makela

    makela Member

    181
    11
    18
    Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Vasta sitten on syytä pelkoon, kun puhtaat jauhotkin ovat epäilyttäviä.
     
  11. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Asia on vakava, kuitenkin on saatu uusi jankkaus aihe foorumille. Fasismi kuuluu yhteiskuntaan, on ja tulee kuulumaan meidän hengenvedoilla.
     
  12. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 571
    6 545
    113
    Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Keneltä se on evätty?
     
  13. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Muunmaalaisilta, jos oikein ymmärsin. Tämä pallohan on vaan yksi iso hiekkalaatikko jossa toisia sorsitaan ja toisia ollaan sorsivinaan. Täytyy vaan ymmärtää että nämä asiat ovat hyvin mustavalkoisia kuten nämä laukun neropatit asiat esittävät.
     
  14. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 627
    1 535
    113
    Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Mjaa, jos minuun viittaat (tosin "neropatti" ei kyllä anna aihetta siihen uskoon), niin syytös mustavalkoisuudesta on sikäli outo, että parissa viimeisimmässäkin viestissäni yritän kehoittaa juuri sitä välttämään.
    Jos et viittaa minuun, niin esitän pahoitteluni ylläolevasta.
     
  15. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 627
    1 535
    113
    Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Ajattelen ennen kaikkea tuota Putin-ketjua, jossa ajoittain on tuohon tapaan suhtauduttu niin Yhdysvaltoihin, Baltian maihin kuin Suomeenkin. En kuitenkaan ryhty viestejä erityisemmin ketjusta kokoamaan tai lainaamaan, jos sinua kiinnostaa niin käy tuota ketjua läpi ja katso olenko vallan väärässä.
     
  16. Jojje

    Jojje Active Member

    776
    26
    28
    Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Suomessakin on esitetty voimakasta kritiikkiä ammattiyhdistysliikettä kohtaan. Olikos se eilisessä hesarissa. "Sekaantuvat politiikkaan" tupo-sopimuksillaan. Lakko-oikeus viedään kohta ja se on sitten siinä. Yhdistymis- ja kokoontumisvapaus ovat demokratian perusta.
    Ihan niin kuin se olisi jäsenistön etuja ajaneitten ammattiyhdistysten vika, että halpatuotantomaissa nautitaan palkkoja, jotka ovat murto-osa suomalaisista. Siirrytään vaan 12-tuntisiin päiviin, niin kilpailukyky paranee!
     
  17. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Juu, niin ne ajat muuttuvat.  Yllättävää, että Etelärannan porukka on alkanut kannattaa anarkiaa.  Sitähän se heidän esityksensä työvoiman käytöstä lähinnä on, määritelmän mukaan.
     
  18. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Anarkia on todella negatiivinen juttu, anarkismi on taas ihan toinen asia, näin siis olen ymmärtänyt.
    On vaikea uskoa, että mikään taho Suomessa kannattaisi anarkiaa.
     
  19. Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Onneksi Suomessa anarkistitkin kannattavat pääosin anarkismia ja välttävät anarkiaa. Ehkä vain anarkikot kanattavat anarkiaa.
     
  20. Vs: Fasismi saapui (jälleen) eurooppaan

    Tuomiojan lempipoijjat ei tykänny...
    Kyllähän näille rauhallisille ukrainan pojille pitää lisää rahaa ja aseistusta saada ja asiaa täällä puolustaa, eikö?

    [QUOTE>
    [/QUOTE]
     
Keskustelun tilanne:
Keskustelu on suljettu.