Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Päivän =)

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana herby, 11 Heinäkuu 2006.

  1. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Päivän =)

    Taitaa niitä tuplanikkejä olla vieläkin joillakin. Itselläni ei ole ollut sellaiseen koskaan tarvetta.
     
  2. AndyCapp

    AndyCapp Well-Known Member

    3 561
    159
    63
    Vs: Päivän =)

    Oootkos varma, etkös alkuun esittäytynyt täällä Jugena??
     
  3. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Päivän =)

    ei toiminut edes: ping www.elisa.fi

    -> nimipalvelu ei toiminut
     
  4. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 19 Maaliskuu 2019
  5. Vs: Päivän =)

    Mutta vaikka olisi esiintynyt junfrauggernauttina, niin ei se poista faktaa jos sanoo, ettei siihen ollut tarvetta.
     
  6. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Päivän =)

    Ensiksi esinnyin Jukka K nimimerkillä. Huomasin että Jukka Kuronen esintyy samalla nimimerkillä DragQueen hommissa. Oli pakko vaihtaa siinä kohdin.

    Ai sun mielestä siihen olis ollu tarvetta. Hyvä että en ole niin tehnyt. Ehkä tätä kautta en ole ihan koko järkeä menettänyt kuten kaikki muut ovat tehneet.
     
  7. Vs: Päivän =)

    Vaikka et uskallakaan käyttää kysmysmerkkiä, nin päättelysi viittaa, että mielestäni olisi ollut tarvetta. Tässä ei tarvita kysymysmerkkiä, koska päättelen päättelyäsi -joka ei olut kovin onnistnutta, koska minun päättelystäni moista tarvetta voi olla hankala löytää. Ei toki kaikille. Joku voi päätellä toisin. Mistä en ota vastuuta.
     
  8. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Päivän =)

    Alkaa kuullostamaan jo eräältä foorumin filosofilta :)
     
  9. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Päivän =)

    Siinä on kaikesta päätellen kaikuluotaimet jo syvällä toisen hedussa :)
     
  10. RB

    RB Well-Known Member

    9 431
    1 277
    113
    Vs: Päivän =)

    Höh.

    Pitää lähteä näyttämään kuviani luontokuvailtaan, vaikka en todellakaan ole luontokuvaaja.
    Sitä saavat, mitä tilaavat.

    Heippa!
     
  11. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
  12. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Päivän =)

    Ojankaivajalle ei riitä edes DI-tutkinto:

    "Viestintäviraston johtava asiantuntija Ari Karppanen sanoo, että eilen Elisan tietoliikenneyhteyden Lohjalla katkaissut kauhuri katkaisi myös Elisan varayhteyden.

    – Siinä oli Elisan virheitä, jotka johtivat laajempaan vaikutukseen kaapeliyhteydessä. Varayhteys meni siinä samassa, koska kaapeleilla ei ollut vaadittavaa, riittävää välimatkaa varsinaisella ja varmistettavalla yhteydellä.

    Karppanen ei kerro kuinka lähellä kaapeli ja varayhteys olivat toisiaan, mutta muotoilee, ettei samaan ojaan saisi laittaa varsinaista tietoverkkokaapelia ja sen varayhteyttä.

    – Ei edes saman tien eri puolilla oleviin ojiin niitä saa asentaa, sanoo Karppanen."
     
  13. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 19 Maaliskuu 2019
  14. Vs: Päivän =)

    Tyypillistä koti (anteeksi: ulkomaista) työn laatua :(
     
  15. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Päivän =)

    Eikös tuo kuulu sisäministerin toimialaan?
     
  16. Pan

    Pan Well-Known Member

    2 607
    1 320
    113
    Vs: Päivän =)

    Aikoinaan jouduin firmassa yykaakoo-projektin puitteissa selvittelemään Elisan kaapeleiden sijainteja ja kartoittamaan niiden riskejä. Silloin jo oli tiedossa, että yleisin syy kaivinkoneen aiheuttamiin kaapelivaurioihin oli kaapelien paikan näyttäjän ja kaivinkoneen kuljettajan kommunikoinnin puute. Kun kaapelimies näytti, että tässä ne kulkee, niin kauhurimies käsitti, että kaiva tästä. Liekö näin käynyt nytkin?

    Tosin jo silloin oli tiedossa, että ainakin kolmessa paikassa Suomessa Elisan ja Soneran piuhat kulkivat samassa kaivannossa pitkän matkaa.

    Mikään ei näytä muuttuneen 15 vuoden aikana

    *edit* typo
     
  17. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Päivän =)

    Eilisessä kaivuuhommassa on tarvinnut olla aika leveä kauha, kun se on yltänyt kahden eri tien yli...
     
  18. Vs: Päivän =)

    .
     
  19. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: Päivän =)

    Liput ostettu kotiotteluun Aberdeen FC - Kilmarnock FC (20.12.2014). Joulunvietto Skotlannissa alkaa siis hyvin!
     
  20. simos

    simos Ylläpidon jäsen

    8 444
    442
    83
    Vs: Päivän =)

    Olen isoisä o/

    t.
    Pappa