Elikkä huomenna olis tarkoitus kehittää ensimmäinen mv-filmi kolmeenkymmeneen vuoteen ja heti sekosin. Elikkä Rodinalin laimennus on 1+50. Paljonko mun pitää oikein laittaa Rodinalia puoleen litraan vettä? Kiinnitteen kohdalla lukee 1+9, sama jutttu siinä, paljonko puoleen litraan vettä. Itsestäänselvyyksiä taitavat olla, mutta en viitsisi pilata rullaa turhan virheen takia. Kuvasin muuten tänään tuon mv-rullan ja puolet diarullasta uudella RZ67:lla. Kyllä on juhlaa toi iso etsinkuva, vanhoilla silmilläkin tarkennus on helppoa. Vanhalla rollikallani ihan toisin, väkisin hankittava uusi tähyslasi jossain vaiheessa.
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Suuret kiitokset! Kehitän nyt ton ekan Dev Chartin ohjeiden mukaan. Yritän pysyä toistaiseksi tossa tri-äksässä ja opetella sitä ensin, ennen kuin rupee kokeilemaan toisia filmilaatuja ja kehitteitä...
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Jos kehität Patersonin purkissa, niin rullafilmi todellakin vaatii miniminä tuon 500 ml. Itse ole ihan varmuuden vuoksi puljannut tuolloin 600 ml:n mukaan. Rodinalilla yksi varsin huoleton tapa kehittää on ns. stand development. Ensin kostutus pelkällä vedellä pari minuuttia, sitten Rodinalia 1+100 ja ensimmäiset puoli minuuttia rauhallista kääntelyä ja lopuksi kopsautus. Sitten purkin annetaan olla aivan rauhassa tunti ja sitten jatketaan normaalisti keskeytys - kiinnitys - huuhtelu.
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Laskimesi on rikki. Jos yhteen laitetaan 1 osa toista ja 9 toista, saadaan yhden osan koko jakamalla tunnettu 9:n osuuden koko 9:llä: 500 / 9 = 56.
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Laskin saattaa näyttää oikein, mutta teit sen perusvirheen, ettet lukenut mitä kysyttiin. Kysymyksessähän oli ilmoitettu *veden* määrä, ei lopputuloksena saatavan seoksen määrää.
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Mutta siis, pakollisen viisastelun jälkeen ohje kysyjälle: laita mittakannuun se 10 ml Rodinalia, ja vettä päälle niin paljon että tulee puoli litraa käyttöliuosta. Sama juttu sen kiinnitteen kanssa, 50 ml (puoli desiä, niin sanotusti) tiivistettä pohjalle ja laimennus puoleksi litraksi.
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Ja tosiaan siellä dightalthruthin sivustolla on myös se laskin jolla voi noita liuotuksia mitata. B&W Film Developing Times | The Massive Dev Chart Sieltä itse aina tarkistelen jos jotain uutta sekoitusta ja jumi päässä.
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Arvelinkin uskaltaako näin yksinkertaiseen kysymykseen vastata ollenkaan. Ei olisi pitänyt, paljastinkin vain oman yksinkertaisuuteni
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä No nii, ensimmäiinen filkka kehitetty. Hauskaa touhua tuo on, mukavampaa kuin muistin. Ihan filmin näköistä siltä ulos tuli. Skannattuani negat huomasin sitten, että jokaisessa (ei kahdessa vikassa) ruudussa oli alareunasta negan puoleenväliin yltävä ohut vaalea raita. Järkeilin, ettei kasetissa vuotoa voi olla, sillä sillloinhan tuo raita olisi tummempi kuin muu nega. Sitten jälki oli vähän turhankin jyrkkää (onko oikea termi) mutta Lightroomissa kontrastin vähentäminen auttoi asiaa. Varmaan myös clarityn käyttäminen negatiivisilla arvoilla olisi ollut avuksi. Onko mahdollista, että kehitysaika on liian pitkä (13min) Rodinalilla? Otin tuon ajan Dev Chartin timerin mukaan. Purkin kääntely kerran minuutissa, filminä siis Tri-äksä. Käytössä on hulluna hetkenä hankittu 24 tuumanen monitori. Negojen skannauksessa Canoscan 9000 mark II, softana siinä ScanGear. Non nii, taas sekosin, elikkä filmillä nuo raidat on tummia, printissä vaaleita. Tää on kasetti, jonka ostin erikseen, oli onkohan askel suunnattava Mustonen & Laine suuntaan. Jos valovuoto, niin pienihän se on.
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Valovuotoa veikkaisin. Kaikenlaisia lampputestejä voi vielä kokeilla pimeässä suljin auki.
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Kasettiin on vähän vaikea saada aikaan tasaista puolet ruutua valottavaa valovuotoa. Lauoppa kameraa ilman kasettia valoa vasten, ja tsekaa, avautuuko apusuljin tosiaan kokonaan ennen opiskan suljinta jne.
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Niin, siis selvitin asian vähän huonosti. Toi tumma on siis semmonen ohut raita, ei puolet ruutua ole sentään pilalla. Kai ton voisi Lightroomissa korjatakin, mutta en viitsi, kun nää ekat on kuitenkin tämmösii kokeilu ja testirullia, ei mitään korvaamatonta materiaalia. Kameran mukana tulleessa kasetissa on diafilmi sisällä. Kun se on kuvattu, kehitytän sen ja sitten vähän vertailen noita.
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Laita joku skannaamasi kuva tänne niin päästään paremmin kärryille mitä siinä ruudussa on vikaa.
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Tosiaan skannasin ainoastaan noi kaksi ok negaa. Katsoin vain luupilla noita muita valopöydällä. Lähinnä mua kiinnostaisi se, onko tota kehitysaikaa mahdollista lyhentää, että saisi vähemmän jyrkkää jälkeä? Rupee tässä muuten vähitellen tekeen omaa pimiötä mieli, jotenkin kaipais vähän vaihtelua noihin monitorihommiin...
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Veikkaisin kyllä valovuotoa. Ja jos ne ovat negaa oikein päin katsottaessa alareunasta ylöspäin, on mahdollinen valovuoto kamera takakannen yläosassa (koska nega on siellä toisin päin). Oletko tarkistanut tiivisteet ?
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Juu, just äsken katoin, vaikuttavat olevan ok. Kiitos muuten tosta tiedosta, että vika on yläosassa, sitä olin pohtinut kuin päin se filmi siellä menee. Huominen keli näyttää siltä, ettei paljon ulkona kuvata, niin kuvasin testirullan täällä kotona, pari kuvaa normaalisti, sitten peitin noi saumat ulkoapäin mustalla sähköteipillä. Kehitän filmin tänä iltana tai huomenaamulla (tahtoo sanoa aamuyöllä). Katotaan, mitä ulos tulee.
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Jos muistelet, miten filkka RZ:n kasetissa kulkee, niin ei just nyt takakannen yläosaa lähelläkään. Jos kyseessä on ohut pystyraita, niin voisipa olla, ettei kasetti sulkeudu kunnolla.
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Entä jos valosuojapelti (mikä sen oikea nimi on?) on ollut huonosti paikallaan?
Vs: Uusaloittelijan kysymyksiä Sekin kai voisi tehdä tuota, jos ei ole ihan pohjassa, mutta toisaalta sen huomaa helposti, eikä raitoja tulisi kesken kuvauksen - vain kasetin ollessa irti.