Tästä näkymästä on otettu varmasti satojatuhansia kuvia, mutta kansallismaisema on nimenomaan tarkoitettukin päivittäiseen kovaan käyttöön.
Tässäkin on vain luotettava kuvatekstiin -ko. toteutuksella voisi ottaa kuvan vaikkapa takapihaltaan ja sanoa kuvassa olevan Eiffel-tornin. Ei uppoa minulle.
Pidän kyllä ideasta ja epätarkkuudesta. Valittu tyylikeino tekee valopilkuista j-kirjaimen näköisiä ja se ei nyt iske (ovat kai jotenkin sitten kuitenkin liian tarkkoja tai jotain). Vesi on kyllä aika ovelan näköinen ja piippu. Näissä mua monasti viehättää eräänlainen omanlaisensa pehmeys, tässä sitä ei ole tarpeeksi tai j:t sotkevat sen.
Näin jämäkästä ja perustellusta kritiikistä on ihmisen helppo ottaa opiksi. Onnittelut asianosaisille.
Liian vähän tunnistettavia elementtejä, että minä saisin tästä kiinni. Se Olympia-juttu toimi kympillä, tämä seiskalla. Hiso voisi mennä itseensä.
Kiitos. Arvostan kommentejasi ja varsinkin kun osaat kritisoida sekä tuoda hyvin näkemyksen esiin eli olet lahjakas kirjoittaja. Itse en ole, ilmaisen paljon huonommin mielipiteeni. Hiukan kaenuulaiseen tyyliin. Älä kuitenkaan loukkaannu, vaan koetan rohkaista jatkamaan kuvien julkaisua. Mitä erilaisempia ja ovelampia niin sitä parempi, olet persoona vailla vertaa.
Tuo varsin tuttu maisema saattaapi näyttää juuri tältä noin kahden promillen humalassa. Tai sitten itsemurhakandidaatin itkunsekaisessa mielentilassa juuri ennen hyppyä. Tai molempia. Kuvaajan tarkoittama merkitys jäänee kuitenkin tästä varsin varjoihin. En lähtis tätä oikeen arvioimaan hyväksi, tai huonoksi. Ehkä kuva toimisi kuvituskuvana jossain psykedeeleistä kertovassa artikkelissa. Tai cyberpunk -romaanissa kuvaamaan tilannetta kun ms windows 42 kaatuu kyber-silmissä. Tai sitten vain voisi todetta että "aika turha kuva".
Pidän kuvasta. Maiseman kyllä tunnistaa, jos on kerrankin kävellyt ohitse, joten omaa siviistymättömyyttä on turha pönkittää ylimielisellä asenteella. Kuvassa on hetken synnyttämää tunnelmaa. Maalaustaiteessa voisi puhua impressionismista. Se sopii myös tähän kuvaan. Hetken tunnelma on tärkeämpi, kuin tekotaiteellinen terävyys ja pikselinviilaus. Maisema toimii syöttinä ja valot koukkuina, joten kuvaan jää kiinni.
Mieti sitä ja jos ei kirkastu, voisit alkaa miettiä, josko jättäisit "kommentoinnin" kokonaan väliin.
Kolme ottaa kantaa itse kuvaan ja yrittävät nähdä sen ja melkein kaikki loput keskittyy mollaamaan kuvaa ilman yritystä nähdä kuvassa jotain muuta kuin maisemaa. Hienoa. Tämähän on kuin jippiin kuvafoorumi konsanaan )
Tykkään kuvasta, tuolaiset kuvat vaativat jotain muutakin kuin isoa pankkilainaa. Tyyliä ja ideaa ei voi ostaa pätkällä. Oikeasti nykyään pidän kuvaaja MVuoren kuvista, niissä on mukavasti visuaalisuutta ja syvyyttä.