Tuommonen jobo cpe2 tuli parinkympin rompekasassa mukana. Moottori pyörii mutta lämpövastus vaikuttais olevan mykkä, vaatii lisää tutkimusta. Mutta tärkein puuttuu eli purkki. Mikähän malli tuohon sopisi. Kun ei kamppeitaoikeen tunne niin on vähän hankalaa toi googlella haeskella. Aika jees jos vielä joltain passeli malli löytyis myydä asti, sellanen mihin sais tungettua laakafilkkoja ainakin 4x5" ja 10x15cm. Ja vielä jos kino ja keskarispiraalitkin menis.
Vs: Jobo cpe2 Hieno löytö rompekasasta, onnittelut, tuollaisesta olen joskus itsekin haaveillut. Toivottavasti on korjattavissa ja täydennettävissä. Kerro sitten miten projekti etenee.
Vs: Jobo cpe2 Se syö jobo tanksystem 2500 tankkeja http://www.jobo-usa.com/jobo-analog-products/tank-system-2500
Vs: Jobo cpe2 Lämmitys taitaakin toimia. Ylikuumenemissuoja oli lauennut ja nappi runtattu sisään. Kiitos purkkivinkistä Late. Ei kun etsimään.
Vs: Jobo cpe2 Jos laitoit sähköt päälle ilman haudevettä niin ylikuumenemissuoja on lauennut. Soita jos tarviit neuvoja.
Vs: Jobo cpe2 En laittanut mutta joku muu oli laittanut, nyt ainakin syttyi valo ja vastukselle menee sähkö. Eikä vastuskaan ole poikki, antaa jotain 155 ohmia. Pyöritin toimii. Purkki vain puuttuu. Edit: hyvin lämpes haudevesi
Vs: Jobo cpe2 Pompsautetaas taas esiin, nimim. epätietoinen. Eli nyt pitäis löytyä tankki ja siihen spiraali jolla sais 13x18 filmin tähän pyörimään. 2500 sarjan multitank5 ainakin mutta mikäs filkkaspiraali. Koitin ebayta selailla mutta en oikeen ottanut tolkkua mikä noista tolle filmikoolle käy. Siis apua.. Saa myös tarjota jos nurkista löytyy.
Vs: Jobo cpe2 13x18 spiraaleja ei ole olemassa. Noi printti rummut toimii, kuten 4530 johon menee 4 ruutua 13x18 kokoista filkkaa. Tosin, se ei taida käydä tohon joboon. Mutta joku vastaava 2500 sarjan pönikkä... nopea googlaus sanois 2820.