Argh, vaikuttaa siltä, että Bessan (R3A) tarvitsee suljinhuoltoa. Ongelmakuvaus: suljin toimii vain noin 1/500 ajalla. Onko teillä muilla kokemusta, eli voiko huollon/korjauksen mahdollisesti hoitaa kotimaisin voimin?
Vs: Bessa suljinhuolto ala Suomi? Foka voisi olla myös yksi vaihtoehto? Olikos tuossa kamerassa sähköisesti ohjattu suljin?
Vs: Bessa suljinhuolto ala Suomi? Kyllä, eli sähköllä toimiva. A-mallia. Kiitän herroja nopeista vastauksista. Aloitetaan näillä ja jos ei nappaa siirrytään runkometsästykseen.
Vs: Bessa suljinhuolto ala Suomi? Sorry en huomannut tätä kommenttia, mutta kyllä, ja yksi suljinaika toimi ja mittaus.
Vs: Bessa suljinhuolto ala Suomi? Bessa kävi Japanissa huollossa ja suljin vaihdettiin. Jopa nahat korjattiin ilman erillistä toivomusta. Fokan mukaan työ oli tehty niin hienosti, ettei mitään merkkejä kameran avaamisesta löytynyt. Koko operaatio hoidetiin Fokan kautta ja maksoi 290 posteineen päivineen. Aikaa meni tasan 2 kuukautta ja mielestäni se oli sen väärtti. Hienoa palvelua ja täydet pisteet! *** Hipstamatic 276, Loftus & BlacKeys Extra Fine.
Vs: Bessa suljinhuolto ala Suomi? Ei niin onneksi, ja ehkä olisi ollut edukkaampikin jos näitä varaosia maailmalle/verstaille lähettäisivät ja korjauksen olisi voinut tehdä Postitalon verhojen takana.