Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Millainen paketti? (d70s)

Keskustelu osiossa 'Digikuvaus' , aloittajana skv, 12 Toukokuu 2005.

  1. skv

    skv

    38
    0
    0
    Kolme vuotta on tullut kuvattua erilaisilla pokkareilla ja nyt olis aika siirtyä järeämpään kalustoon. Olen katsellut tällaista järkkäripakettia. Mielipiteitä.

    * Nikon D70s 1Gb:n kortilla
    * Nikonin kitti linssi 28mm-80mm
    * Sigman 70-300/4.0-5.6 Macro APO Super II
    * molempiin putkiin uv-filterit suojaksi
    * Lowepron Mini trekker classic reppu

    Pääasiallinen kuvaus on eläinten kuvaus kauempaa ja perinteinen kotikuvaus.
     
  2. Teemu Laine

    Teemu Laine Ylläpitäjä Ylläpidon jäsen

    4 725
    125
    63
    Ihan hyvältähän tuo vaikuttaa aloittelupaketiksi, mutta toi 28mm on kyllä aika pitkä polttoväli jos meinaat sisätiloissa kuvata (~42mm). Itse kyllä valitsisin tuon putken tilalle tuon normaalin Nikonin kittiputken (18-70mm), tuo ja Sigman 70-300mm kattaisi aika nätisti suurimmalle osalle kuvaajista riittävät polttovälit.
     
  3. Samaa sanon, että AF-S 18-70 tuon tilalle. Kauko-ohjain kannattaa myös ottaa heti.
     
  4. Suosittelisin tuoksi 1GB-kortiksi Sandiskin Ultra II joka hyödyntää kamerasn potentiaalista nopeutta. Extreme III on jo nopeampi kuin kamera, eli se on yliampuvaa.

    1GB korttiin mahtuu noin 150 ruutua D70:ssä, riippuen kuvien sisällöstä. Itsellä menee yhdellä muutaman tunnin kuvausreissulla kortti lähes täyteen.
     
  5. Teemu Laine

    Teemu Laine Ylläpitäjä Ylläpidon jäsen

    4 725
    125
    63
    Jaajoo, ehdottomasti ton paketin lisäksi muistikortinlukija (mielellään usb 2.0 high speed jos koneesta löytyy sopiva portti), säästyy aikaa _huomattavasti_ verrattuna siihen jos kamerasta siirtää piuhalla suoraan.
     
  6. Niin ja pakettitarjouksesta riippuen saattaa kannattaa ottaa Nikkor Sigman tilalle. Kumpikaan ei ole mitään huipputason laatuoptiikkaa, mutta Nikkorin voi saada liikuttavan halvalla paketissa.
     
  7. Teemu Laine

    Teemu Laine Ylläpitäjä Ylläpidon jäsen

    4 725
    125
    63
    Suomen Nikon taisi muuten jossain vaiheessa tarjoilla jotain telezoomia D70 kittipaketin ostajalle, eli kannattaa kärkkyä jos sattuis taas tulemaan samanlaista tarjousta vastaan.
     
  8. simos

    simos Ylläpidon jäsen

    8 444
    442
    83
    Ja tais jossain olla toi D70s paketti, siis 18-70 + 70-300 ED. Toi ED telezuumi onkin sit jo huomattavasti parempi kuin se G-malli, jota yleisesti D70 paketissa tarjotaan.
     
  9. Hmm... olen hiukan eri mieltä. Kalliimpihan se toki on, heijastelee vähemmän, mutta piirto on kyllä yhtä huono tai huonompikin kuin tuossa G mallissa.

    /---
    ap
     
  10. simos

    simos Ylläpidon jäsen

    8 444
    442
    83
    Jos se on vielä huonompi kuin G-mallissa, niin heikoille menee... Molempia testanneena totesin ton G-mallin todella surkeeksi ja ED-mallin kelvolliseksi. Ehkä toi "huomattavasti parempi" on yliampuva ilmaus.

    ED-zuumista kokemukset on testikuvia liikkeen ovenraosta kadulle, joten kauheen syvällistä ne ei ole... ja G-klasilla yhden kortillisen testannut ja kuvia katellessa ruudulta, poistellut ne samointein...pehmee on piirto.

    Joten.. jos sitten suosittelis sen 80-200/2.8:n hommamista käytettynä, niin loppuis noi arvioinnit piirron riittävyydestä. Tosin onhan se käytettynäkin edelleen kalliimpi kuin tommonen 70-300 uutena...


    Mutta mutta... pääasia että pääsee kuvaamaan. Siitä ne kokemukset karttuu ja mieltymyksien/tarpeiden mukaan sit uusii kalustoa. Joten toi Sigman 70-300 voi olla tos sarjassa varteenotettava vaihtoehto. Ja sille kaveriksi Nikkor 18-70.
     
  11. Joo, varmaan jotain satasen verran kalliimpi kuin tuo ED malli.

    Ihan mainiosti pääsee alkuun toki millä tahansa 70-300 mitälie putkella. Sigma, Nikon jne kaikki suht samalla viivalla. Melkein kuitenkin jättäisin tuon ED:n hankkimatta, hintaa on kuitenkin melko paljon enemmän kuin halvimmilla putkilla, eikä sillä mielestäni saa rahalle vastinetta.

    Mai 5 senttiä

    /---
    ap
     
  12. Tohdinko kysyä... Miksi ihmeessä kallis d70s, eikä nykyään erittäin edullinen d70

    esim Pixmania.com

    pelkkä d70s runko Pixmania.com
     
  13. Aivan totta. D70:t myydään nyt alta pois edullisesti. Noiden erot ovat niin pieniä, ettei siitä juuri kannata maksaa. Käytännössä sama kamera.
     
  14. Onkohan muuten D70s-malliin tulossa se pystykuvauskahva, jota monet ovat kaivanneet? D70s käyttää nimittäin uutta akkumallia.
     
  15. Ja saa vielä HALVALLA tuon 18-70, kun ostaa NYT d70 kitin
     
  16. skv

    skv

    38
    0
    0
    Kiitoksia kommenteista.

    Tilasin tuon s:n tilalla perus d70:n kun s:n hinta/hyöty ei ole riittävä ja samalla saa tuon 18-70 putken. Hinta eroa tuli sen verran että saa ostettua 2Gb:n kortin. Jos noilla pääsis alkuun ja sitten jos/kun tarvetta tulee niin toista putkea hankkimaan.
     
  17. simos

    simos Ylläpidon jäsen

    8 444
    442
    83
    Tuolla pääsee taatusti alkuun ja riittää pidemmällekkin. Tosin...tuosta se kierre hommata kaikkee pientä vasta alkaa, salama, telee, makroo, kaukoo, jalustaa yms yms ;)
     
  18. skv

    skv

    38
    0
    0
    Manfrotto 055PROB, 141RC päällä odotteleekin jo uutta kameraa selkäänsä ;)
     
  19. 2.0 päivitys kannattaa heti ajaa sisään. Selkeyttää valikkoa ja parantaa AF:ää ym.
     
  20. skv

    skv

    38
    0
    0
    Joo tottakai. päivitys on jo ladattu koneelle valmiiksi.

    Nimim. lähestysseurantaa kyttäävä