Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Olipa kerran...

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana strawberryash, 5 Heinäkuu 2014.

    [​IMG]
     
  1. TKa

    TKa Well-Known Member

    2 978
    238
    63
    Vs: Olipa kerran...

    Sommittelu ja tekniikkapuoli toimivat. Oma kykyni tulkita kuvaa on rajallinen. Minulle tämä kuva on arvoituksellinen.
     
  2. jaguar

    jaguar Active Member

    1 649
    6
    38
    Vs: Olipa kerran...

    Pankinjohtajan mökkiasu.
    Babysitter wanted.
    Pahaksi äitynyt psoriasis.
    . . .  Erilaisuudessaan viehättävä. Pidän sävyalaa kuvaan sopivana.
     
  3. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 329
    403
    83
    Vs: Olipa kerran...

    Saksalainen kansantarina ennen Grimmin veljesten moderointia.
     
  4. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Olipa kerran...

    Jotenkin vanhan oloinen ja pelottava kuva, esittääkö kohde mieleltään sairasta vai mikä on kuvan perimmäinen tavoite?
    Edit: Olin kirjoittanut mielipiteeni huonosti, joten nyt korjattu.
     
  5. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Olipa kerran...

    Kyllä kuumana kesäpäivänä voisi vaikka hametta pitää. Viilentää parhaasta paikasta. Kuka uskaltaa olla seuraava?
     
  6. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 329
    403
    83
    Vs: Olipa kerran...

    En muista kaikkia kuvia, mutta arvelisin, että esimerkiksi jäsen Pii on saattanut olla jo aiemmin SBA:n rohkea ja esiintynyt hame päällä kuvassa.
     
  7. Vs: Olipa kerran...

    Sinä Juke..lainaa vaikka Veeran mekkoa ;)

    Kuva on niitä kuvia jotka pysäyttävät katsomaan kuvaa tarkemmin ja miettimään mitä kuvaaja tahtoo meille kertoa tai jättää kertomatta. Kuvan nimi voisi olla myös "Suvaitsevaisuus" :)  Kaunis,puhutteleva kuva.
     
  8. Sami A. Korhonen

    Sami A. Korhonen Active Member

    507
    51
    28
    Vs: Olipa kerran...

    Hyvä on. Ja mielestäni hauska. Mainittua sairautta en kuvassa nähnyt.
     
  9. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Olipa kerran...

    Olen miettinyt sitä mutta ei minusta ole ollu siihen. Yhden kerran laitoin korkkarit jalkaan ja otin kuvan. Kuva on kadonnut bittitaivaaseen, onneksi. Tämä genre on kyllä sellanen minkä kanssa voisi tehdä ties vaikka ja mitä. Ihmisten suvaisemattomuuden sörkkiminen on aika hauskaa.
     
  10. Jukka75

    Jukka75 Active Member

    3 168
    5
    38
    Vs: Olipa kerran...

    Oho, nyt vetää aikas hiljaiseksi..... Vaatii kyllä hieman pidempää tarkastelua, aikas sielukas. Eka ajatus kun kuva silmille aukesi oli että nyt ollaan jossain natsi Saksa auschwitz leirillä, erikoinen mutta omalla tavallaan puhutteleva kuva. Toisaalta tuosta perhosesta tulee mieleen Uhrilampaat ja jokin hämärä painajainen, hyvä kuva jälleen sinulta. Olet kyllä niin oman tien kulkijasi, pisteet siitä.