Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Valokuvauslehdet

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Kullervo51, 26 Kesäkuu 2014.

Mikä on mielestänne paras/mielenkiintoisin valokuvauslehti?

Tämä äänestys sulkeutuu 21 Tammikuu 2059 klo 18:37.
  1. c't Digital Photography

    3 ääntä
    8,8%
  2. Black+White Photography

    9 ääntä
    26,5%
  3. ColorFoto

    2 ääntä
    5,9%
  4. Digital SLR Photography

    1 ääntä
    2,9%
  5. Kameralehti

    10 ääntä
    29,4%
  6. Digikuva

    1 ääntä
    2,9%
  7. OUTDOOR Photography

    4 ääntä
    11,8%
  8. Practical Photography

    2 ääntä
    5,9%
  9. Digital Camera

    0 ääntä
    0,0%
  10. N Photo (Nikonin käyttäjille)

    1 ääntä
    2,9%
  11. Kamera (ei ilmesty enää)

    1 ääntä
    2,9%
  12. DxO:n testisivut

    3 ääntä
    8,8%
  13. Muu, mikä?

    8 ääntä
    23,5%
  14. Photo RAW

    6 ääntä
    17,6%
    Vs: Valokuvauslehdet

    Windowsin pakkosyötössä on pahinta se, että on ostettava viimeinen versio (8.1), joka on huonompi kuin Win7, jollei halua kosketusnäyttöä (mukavaa kun kuvissa rasvatahroja).
    Tosin pöytäkoneet teen itse, joten se ei ole ongelma, mutta laptopeissa kylläkin. Em. syystä joudun ostamaan MacBook:n ja asentamaan siihen Win7. Tosin ei MacBook Retina liene huono ostos reissun päällä tarvittavaan kuvankehittämiseen.
     
  1. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 330
    403
    83
    Vs: Valokuvauslehdet

    OT: Anteeksi, mutta minusta tuo alkaa olemaan jo kulunut läppä. En ole huomannut mitään ongelmia hiirikäytössä ja kaivannut kosketusnäyttöä. Aloitusnäytöstä saa oikeastaan aika kätevän käynnistysliittymän ohjelmiin, kun sitä karsii ja järjestelee mieleiseksi. Ohjelmaikkunoiden käytössähän ei sinänsä ole mitään eroa. Windows 8.1 toi muassaan metro-ohjelmiin sulkuruudun yläkulmaan, joten niidenkin sulkeminen hiirellä raahaamalla jäi pois. Myös erilaiset käyttöliittymän vakiokuvakkeet ponnahtaa näytön laidalta ihan kivasti hiirellä osoittamalla.

    Oikeastaan Windows 8:ssa on jo tukku ominaisuuksia, joita välillä kaipailee tämän työkoneen Windows 7:ssa.
     
  2. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 454
    564
    113
    Vs: Valokuvauslehdet

    Jep, moneen muuhun ympäristöön nähden, sen käyttöliittymää sentään kehitetään. Asennevamma pääsi kuitenkin syntymään 8.0:n kanssa ennen kuin 8.1 julkaistiin.
     
  3. Vs: Valokuvauslehdet

    Kaikesta huolimatta se on pakkosyöttöä. Jos haluan Wi7 kannettavaan, niin se ei ole mahdollista, paitsi bussines-koneisiin?! 
    On minulla muutakin tekemistä kuin opetella uutta turhanpäiväistä käyttöliittymää. Ja toimiiko siinä OFFICE 2003, joka toimii Win7:ssa.
     
  4. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 454
    564
    113
    Vs: Valokuvauslehdet

    En tiedä. Käytän Google Appseja ja muuta os-tauhkaa, kuten Star-officea. En sanonut, että pidän kasista, mutta kun seiskaa ei välillä saanut. Minun puolestani Microsoftin ja Applen pakkobullat voisi unohtaa tyystin ja tehdä os-softasta lakisääteistä kunnan ja valtion virastoissa sekä erityisesti opetushallinnossa. Siellä on valinnanvaraa, kehittyneitä käyttöliittymiä, tietoturvaa, tehokkuutta ja valtavat säästömahdollisuudet. Samoin järjestelmiä voi päivittää pitkään ilman käyttöliittymän muutoksia. Hylkäisin heti Mikkiksen ja Applen ilomielin, kunhan firmat lopettaisivat politikoinnin ja porttaisivat tietyt hyötysoftat Linukalle.
     
  5. Vs: Valokuvauslehdet

    silvershotz
    VICTOR by Hasselblad
     
  6. Vs: Valokuvauslehdet

    Itse en voi hylätä Win7, koska olen tehnyt 13 vuotta sitten Access-sovelluksen (ohjelman, ehkä sovellus kun sisältää kannan), ja se ei pyöri kuin Window:ssa ja ei ole edes konvertoitavissa muille platformeille (pitäisi koodata uusiksi).
     
  7. Vs: Valokuvauslehdet/yhteenveto

    Tere,
    Jostain syystä Kameralehti voitti äänestyksn, tosin alle 20% osuudella?!

    Voinen paljastaa omat mieltymykseni:
    Valokuvauslehdet: c't Digital Photography
      PROS: Julkaisu on erittäin analyyttinen, ja siinä käsitellään perusteellisesti erillaisia teknisiä ongelmia.
          Kakkulatestit ovat hyviä.
    CONS: Kuvat ovat liian pestyn näköisiä, en tarkoita että pitäisi olla yli saturoituja, kuten useissa englantilaisissa diletantti-julkaisuissa.
    N-PHOTO suurin varauksin: Koska olen Nikonisti, niin sieltä löytty joskus hyviä vinkkejä ja käsitellään eri runkojen ominaisuuksia. Hyviä valokuvaajien haastatteluja, jopa poliisikuvaajien toimintaa rikospaikalla.
    CONS: Kuvat jälleen kerran ylisaturoituja. Ja ikuisia spermakuvia vesiputouksista. Esimerkkinä miten saadaan suurella vaivalla pilattua meri tai vesiaiheisia kuvia?!
    Testit ovat oma lukunsa, niitä ei kannata lukea. Kitti-zoomi (18mm -300mm) saa kolme täheä (***) viidestä, pitäisi antaa enintään yksi, kun 24 MP:n rungon resoluutio tippuu n. 10 MP ja anti-kontrasti päälle.

    Colorfoto: Hyvää kuvamateriaalia. Testit saksalaista perusteellisuutta, mutta samoja testejä toistetaan numerosta toiseen?
    Digital SLR Photography: Hyvä kompromissi,tosin tässäkin julkaisussa jotkut kuvat ovat ylisaturoituja britti-tyyliin( onko tämä sublimaatiota brittien harmaudelle!).
    Valokuvalehdet: B&W Tasokkaita mustavalkoisia kuvia. Valitettavast Kamera ei ole ilmestynyt vuosikausiin.

        En ole löytänyt erittäin hyvää värivalokuvalehteä, pitää tyytyää kirjoihin.