/ Rekisteröidy

Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Kotisivujen kuvista

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana annamaija, 11 Maaliskuu 2006.

    Jos annan jollekin luvan käyttää kuviani hänen kotisivuillaan, niin miten silloin oikeaoppisesti merkitään nettisivuille kuvien oikeuksien omistus? Vai onko sellaista?
     
  1. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Olennaisempaa olisi omistajuuden sijaan huolehtia kuvaajan moraalisista oikeuksista, eli nimen näkyvyydestä, mikä samalla kertoo myös omistajasta ja tekijänoikeuksien haltijasta. Eli sama tapa kuin vaikka lehdissäkin: kuvan alle tai vaikka sivun alatunnisteeseen - kuvan käyttötavasta riippuen - pienellä präntillä: "Kuva: Etunimi Sukunimi". Oikeaoppisuus riippuu myös osapuolten tavoista ja tahdosta. Jos tekijänoikeuksia halutaan korostaa, muoto voisi olla "Kuva (c) Etunimi Sukunimi".
     
  2. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Minusta ei, kun oikeastaan oikeaoppisin tapa, olisi se mitä luvan saamisen yhteydessä sovitte!
    Tarkoitan, että asia kannattaa kysyä, ettei tule eriävyyksiä.. Joku tykkää, että nickname riittää, toinen tahtoo koko nimen jne.. Ei kysyvä tieltä eksy!

    (jos mitään ei sovita, niin Matin kertoma menee varmaan eniten oikein, eikä kellään pitäisi olla valittamista)
     
  3. Ylläoleviin kommentteihin lisäten sellainen juttu että jos haluaa olla aivan varma että oikean nimi on oikeasti näkyvissä, niin oma nimi suoraan johonkin kuvan laitaan (eli itse kuvaan). Sen saa toki leikattua pois kuvankäsittelyohjelmalla, mutta jos kuvanlainaamisesta on jo sovittu, en usko että kukaan rehellinen sellaista tekisi.
     
  4. Jos kuvan varkauksia pelkää, niin ne ovat luultavasti kolmansia osapuolia. Henkilöitä jotka selailevat sivua ja mahdollisesti saattaisivat esittää kuvia ominaan. Meta dataan omien tietojen laitto on toki yksi mahdollisuus, mutta nekin tiedot on kohtalaisen helposti poistettavissa kuvasta.
    Aikaisemmin sanottuihin ei oikeastaan muuta lisättävää.