Jukka Watanen joskus neuvoi moisen seoksen käyttöä ja todella kivaa jälkeähän tolla tulee, ainakin RPX400-filmillä. Onko kukaan kokeillut muita filmejä tuolla kombolla? Jos niin millä ajoilla ootte onnistunut?
Vs: Kehitysaikoja HC-110 ja Rodinal yhdisteellä Tri-x 400, 11min 45sek, ISO200, HC-110h + 2ml Rodinalia 500ml tankissa. 30sec alkukiepautukset ja sitten agitointikieput kolmen minuutin välein. Tulokset on sitä mitä voi odottaakin. HC-110 h-diluutiossa on lievästi kompensoiva ja Rodinal tuo lopputulokseen sille ominaista reunaterävyyttä. Melkein samaan lopputulokseen pääsee jos kehittää pelkästään 1+50 Rodinalissa samalla ajalla ja samoilla agitoinneilla.
Vs: Kehitysaikoja HC-110 ja Rodinal yhdisteellä Heips ! Olen tehnyt filmin kehityksiä juurikin tuolla J.Watasen kehittämällä reseptillä. Otetaan kaksi litraa vettä ja laitetaan sinne sekaan Rodinalia 30ml ja vielä lisätään HC -110 myös 30ml. Tämä kehitysneste laitetaan Shellin tuuliasihuude pussiin, josta saa puristetua illmat pois. Itse olen mennyt tuolla kehitysneste mixtuuralla noin 1kk-1,5 kk vähän riippuen kuvaus aktiivuuudestani...ennen kuin olen uudestaan tehnyt tuoreet litkut. Tuolla kehitysaine satsilla ja Rollei RPX 400 fimillä seuraavat kehitys ajat : ASA 200 5min ASA 400 7min ASA 800 10min 45 sek. tai noin 11min. Edit: Kehittelin myös muutaman TRI-X 400 rullan tuolla 7min ja ASA 400 ja mielestäni aika kohillaan oli sekin.
Vs: Kehitysaikoja HC-110 ja Rodinal yhdisteellä Hauska taas huomatan tän harrastuksen subjektiivisuus Mä oonki näemmä vähän oikonu tosta ja tehny pienemmän satsin 6ml+6ml+388ml vettä ni ei ollu säilömisen kanssa stressaamista. Sillä on tullu hyvää jälkeä: Asa 400 6 minsaa Asa 800 9 minsaa http://noframenogain.wordpress.com/tag/ ... c-110-mix/"]http://noframenogain.wordpress.com/tag/adonalhc-110-mix/ Tossa on muutama asa 400:na kehitetty näpsy ja huominen kuva on asa 800. Aika saman suuntasina menee perinteiset 400-filkat, mistäköhän hitaampien kanssa kannattais lähtee liikkeelle?
Vs: Kehitysaikoja HC-110 ja Rodinal yhdisteellä Mukavaa settiä sulla tuolla wordpressissä, kivaa kateltavaa.
Vs: Kehitysaikoja HC-110 ja Rodinal yhdisteellä Niin niitten hitaampien filmien kanssa.... Kehittelin Agfa APX 25 filmiä ASA25 ja aikana oli niinkin yllättävä kuin juuri tuo 7min. Omasta mielestä tuli kohdilleen tuolla. Joskus myöhemmin voin linkittää esimerkkikuvankin.
Vs: Kehitysaikoja HC-110 ja Rodinal yhdisteellä AGFA APX 25@25, HC 110+Rodinal mixture, 7min normal agitation.
Vs: Kehitysaikoja HC-110 ja Rodinal yhdisteellä Enpä sanoisi. Lieneeko skannaus syyllinen, mutta varjot ovat ihan tukokssa eikä APX25:n terävyydestä ole jälkeäkään.
Vs: Kehitysaikoja HC-110 ja Rodinal yhdisteellä Täytyy tutkia olenko skannannut nuo varjot tukkoon. Otettu aukolla noin F1.8-2 paikkeilla olevalla aukolla. Lieneekö tullut hutikuti parhaimmasta terävyydestä. Kiitos palautteesta.
Vs: Kehitysaikoja HC-110 ja Rodinal yhdisteellä Yritetty hivenen varjoja avata. Mitkäs olisi vinkkejä negativin puhdistukseen ennen skannausta? Pikku negativi harja ? ja puhaltelu jollain blowerilla ? Kestääkö jollain alkoholilla puhdistusta... isopropanoli ? Uudelleen huuhtelu wetting Agentissa vai mitäkö tehdä?