Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

Discussion in 'Yleistä keskustelua' started by keegan, Mar 1, 2014.

  1. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Näin vakavan tilanteen edessä on pakko myöntää olevani sen verran simppeli, tietämätön, kyvytön, turhanpäiväinen, etten enää voi osallistua keskusteluun, sillä ei olisi mitään merkitystä kenellekään, joten viisaammat jatkakoon tämän helvetin vakavan ongelman selvittämistä.
    Eipä sen puoleen, koko meidän hallitus voisi myöntää olevansa samassa tilanteessa, voi pojat mitä tampioita meillä on johdossa:(
     
  2. keegan

    keegan Well-Known Member

    8,658
    1,574
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Niin juuri, Venäjä pyrkii provosoimaan konfliktia.
     
  3. keegan

    keegan Well-Known Member

    8,658
    1,574
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Yhteistyötähän Ukrainalla ja Natolla on ollut, mutta kerro tuosta ohjushankkeesta lisää, tieto oli minulle uusi.
    Hallituksessa minun tietooni on neljä ryhmää joista toki Svoboda on äärioikeistolainen. Se ei tarkoita sitä, että Ukraina olisi äärioikeiston vallassa.
    EDIT Ehkä olisi muuten tässä yhteydessä parempi puhua äärinationalisteista kuin äärioikeistosta. Ne ovat eri asia. Nationalisteja on vaikkapa... Venäjällä.
     
  4. c

    c Well-Known Member

    5,425
    111
    63
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Sä et paljoa taida ajatella, mitä Venäjä hyötyis konfliktista? ne nimenomaan haluaa välttää sellaista...

    Miksi luulet että ensin ilmoitetaan, että tunnistamattomia sotilaita. Ja jälkeenpäin korjaillaan että joo, nehän oli täysissä venäjän vetimissä. Tottakai.
     
  5. c

    c Well-Known Member

    5,425
    111
    63
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    NATO Interested in Missile Defense Cooperation with Ukraine – Brengelmann

    Tuossa on jotain tosta ohjusjutusta...

    Homma on mun käsityksen mukaan niin, että jos jenkit saa ohjuksensa ukrainaan. heillä olisi mahdollisuus selvitä ydinsodasta hengissä.. joka taas muuttais vallan tasapainoa huomattavasti.

    Ukraina on hyötynyt aika paljon venäjä suhteistaan, kaasua ovat saaneet huomattavalla alennuksella. eikä sitäkään ole ollut varaa maksaa.. nyt kaasu tulee markkinahinnalla. Mun käsityksen mukaan yli 4 kertaa kalliimmalla.

    Mitä EU voi tarjota? IMF kuritusta? Säästöä ja kaiken yksityistämistä... sen jälkeen koko maa on EU:n narussa.

    Eu vaatii suoraan esim. kotitalouksille annettuista kaasu alennuksista luopumista...
     
  6. keegan

    keegan Well-Known Member

    8,658
    1,574
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Venäjä haluaa välttää konfliktia, niinkö? Ihan oikeasti?

    Olen melkein (onneksi vain melkein) sanaton. Siis että Venäjä halutessaan välttää konfliktia järjestää laittoman kansanäänestyksen, sen presidentti hankkii valtuudet sotatoimiin, Venäjä miehittää sotilaallisesti Krimin niemimaan, liittää sen sitten laittomasti itseensä. Kaiken tämän Venäjä tekee vain koska se haluaa välttää konfliktia. Ihan tottako noin ajattelet?

    Kun kerran Venäjä haluaa välttää konfliktia, niin kerro ihmeessä miksi se on kaiken tuon tehnyt? Miksei se voinut jättää tuota tekemättä? Sinun tulkintasi mukaan siis jos Venäjä ei olisi kaikkea tuota tehnyt, niin alueelle olisi tullut pahempikin konflikti? Jos Venäjä olisi halunnut välttää konfliktia, niin se ei olisi mitään tehnyt, ei olisi tullut mitään konfliktia.

    Nyt meni liian paksuksi, huh huh. Menen nukkumaan, katson huomenna jatkuuko keskustelu.
     
  7. c

    c Well-Known Member

    5,425
    111
    63
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Meinaan avointa konfliktia, siis sotaa.

    Ja kuten aikasemmin kirjoitin, ton ohjusjuttu on jotain mitä Venäjä ei voi hyväksyä. Länsi tiesi sen, ja siksi Venäjän toimet oli myös ennakoitavissa. Siksi pidän tota koko kriisiä myös erittäin huonona politiikkana. Se ei myöskään hyödytä Ukrainan kansaa. Eu ei pysty tarjoamaan samaa kuin Venäjä Ukrainalle.

    IMF kerää Ukrainasta eläkerahat, yksityistämistä, kaasun hinta nousee.. en usko että kansa tulee erityisesti hyötymään.
     
  8. keegan

    keegan Well-Known Member

    8,658
    1,574
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Venäjän uutistoimiston informaatiota........
    Selvitäpä uudelleen maailman ydinasetilanne. Täysimittaisesta ydinasesodasta ei kukaan selviä hengissä, joku määrä Ukrainaan sijoitettuja ohjuksia ei sitä tosiseikkaa muuta yhtään miksikään. Ydinaseiden suhteen tasapaino on keskeisen tärkeä asia jotta pelotevaikute (mikä historiallisesti on ydinaseen hyvä puoli) toimisi.
     
  9. niffe

    niffe Well-Known Member

    13,454
    564
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Kyllä siellä kohta katsotaan kuka on kuka. Bäckmanin asiantuntijalausuntojen jälkeen todennäköisesti täälläkin.
     
  10. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12,603
    6,639
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Ikävä kyllä suurvallat tekevät aina niin kuin niitä huvittaa, kumpikin. Nyt on venäjä tapetilla, jenkeillä on vähintäänkin yhtä pitkä ja likainen oma historiansa.
     
  11. c

    c Well-Known Member

    5,425
    111
    63
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Noi on torjunta ohjuksia, siis tämä ohjuskilpi hanke...
     
  12. c

    c Well-Known Member

    5,425
    111
    63
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön



    Ei toi meininki ihan tervettä oo Ukrainassa.

    Toi jannu oli tehnyt Pro-Russian ryhmän johonkin sosiaaliseen meedioon.

    Onneksi ne on EU henkisiä uus-natseja eikä niitä ikäviä uus-natseja :)
     
  13. keegan

    keegan Well-Known Member

    8,658
    1,574
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Uutisesta ei käynyt ilmi miten suuresta ja millaisista ohjusmääristä oli kyse. Tämä ohjuskilpihanke on kuitenkin tarkoitettu torjumaan yksittäisiä ballistisia ohjuksia Iranin ja Pohjois-Korean kaltaisista maista. USA:n ja Venäjän ydinasetasapainoon sillä ei missään tapauksessa olisi kuin marginaalinen merkitys.
    Venäjähän on reagoinut koko hankkeeseen ottamalla käyttöön ydiniskuun tarkoitettuja Iskander-ohjuksia lähemmäksi länttä. Venäjä siirsi ohjuksia keskelle EU- ja Nato-maita
    Venäjähän kaikkiaan kasvattaa sotavoimiaan täällä pohjoisessa http://www.hs.fi/kotimaa/Ven%C3%A4j%C3%A4+kokoaa+uutta+sotavoimaa+pohjoiseen/a1394612150279
    Kaikkiaan siis kylmän sodan aikainen ohjuspolitiikka on selvästi palaamassa takaisin. Iskanderit voidaan myös varustaa konventionaalisin kärjin, silloin niistä tulee poliittisesti ja sotilaallisesti käyttökelpoisempia ja itse asiassa huolestuttavampia aseita, ovat kovin vaikeita torjua.

    Muutoin korjaan aiempaa viestiäni; ilmeisesti on mahdollista ja ehkä peräti todennäköistä, että täysimittainen ydinsota ei tuhoaisikaan kaikkea elämää maapallolta. Se ei tietenkään tarkoita sitä, että sen enempää Venäjä kuin USA:kaan sellaista mittelöä voittaisi vaikka osa väestöstä jäisikin jollakin tavalla eloon.
     
  14. Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Sinä olet noin tehnyt, opiskellut yliopistossa ja suorittanut maisterin tutkinnon kansantaloustieteessä? Ja nyt ajattelet tuolla tavalla? Missä vaiheessa opiskelua jätit omat aivot narikkaan?
    Karttaan minun ei tarvitse katsoa. Olen kolunnut nuo alueet matkoillani moneen kertaan. Oletko sinä?
    Mistä johtuu, että tässä keskustelussa monet sellaiset, jotka eivät nähtävästi ole kansantaloustieteen maistereita, tuntuvat olevan paljon enemmän todellisuuden tasolla kuin sinä?
      Kuvassa sinulle varmasti tutun aseman piha?
     

    Attached Files:

  15. Topi

    Topi Active Member

    899
    190
    43
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Radio Eho Moskvyin sivustolla on kirjoitus, jossa moskovalainen kirjailija Arkadi Babtsenko toivottaa krimiläiset jossain määrin ironiseen sväyyn tervetulleiksi Venäjän kansojen suureen perheeseen.

    Kirjoituksen aluksi toivotetaan onnea menestyksekkäästä kansanäänestyksestä: "Sallikaa meidän onnitella teitä elämänne viimeisestä kansanäänestyksestä. Lisää tahdonilmaisuja ei nimittäin tule. Ette yksinkertaisesti saa valita enää uudelleen - ei mitään, ei koskaan."

    Jotta meidän venättä taitamattomien ei tarvitsisi luottaa pelkästään Google-kääntäjään, Dagens Nyheter on julkaissut tekstin ruosinkielisen käännöksen otsikolla Välkomna till Ryssland, kära Krimbor!.

    Topi
     
  16. c

    c Well-Known Member

    5,425
    111
    63
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Sä siis veikkaat että Venäläiset on niin hölmöjä, että reagoivat ihan turhaan?

    Pointti ydinsodassa on aina tosiaan se pelote, se mahdollinen lopputulos. Jos asiat menee siihen suuntaan, että toisen osapuolen selviämismahdollisuus on korkeampi kuin toisen.. silloin se vallan vaakakuppi heilahtaa.
     
  17. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4,330
    403
    83
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Saako Venäjä käyttää pari kertaa ydinasetta, kun Yhdysvallat on senkin jo tehnyt.
     
  18. niffe

    niffe Well-Known Member

    13,454
    564
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    ICBM-ohjuksiin perustuva ydinpelote on rakennettu siten, että toisen hyökätessä ensi-iskulla, vastataan kostoiskulla muutaman minuutin sisällä. Muutenhan ydinsotaa voi käydä millä mittaskaalalla tahansa käytettävistä olevista resursseista riippuen.
     
  19. keegan

    keegan Well-Known Member

    8,658
    1,574
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Oikeastaan jo määritelmällisesti ei ole mahdollista sanoa, milloin poliittinen reaktio on turha. Jos osapuoli A jostakin syystä haluaa reagoida osapuolen B tekemisiin, niin ei ole mielekästä sanoa että reaktio on turha tai ei-turha. Hedelmällisempää on miettiä mihin reaktiolla pyritään; koska kerran reaktio tulee, niin sillä pyritään johonkin, niinpä se ei ole turha.

    En toki pidä venäläisiä tyhminä, pikemminkin päinvastoin, Neuvostoliittohan  pääsääntöisesti hoiti ulko- ja turvallisuuspolitiikkansa huomattavan selväjärkisesti ja kylmäverisesti.

    Selviämismahdollisuuden merkityksen suhteen olet oikeassa, toki voi miettiä miten suuren eron pitää olla odotetuissa tuhoissa ennen kuin ydinaseiden käytössä on mitään mieltä: jos odotan vastustajan yhteiskunnan tuhoutuvan 95-prosenttisesti mutta omani vain 65-prosenttisesti, täytyy minun olla melkoinen mielipuoli jos sotaan ryhdyn.