onko monkeypodista mihinkään? gorillapod slr ois sitten hintavampi vaihtoehto.. tai mikä muu kätevä viritelmä ois varteenotettava? monopodi? vaatimukset on, että jalusta mahtuu laukkuun, ei ole liian painava, voi kuvata ahtaissa paikoissa (esim. täynnä oleva baari)..
Vs: kompakti, vähän tilaavievä, näppärä jalusta? Monopod kuulostaa hyvältä. Siinä on ulottuvuutta ja lyömätön käyttönopeus ja pienin tilantarve. Saahan sillä sen verran lisää vakautta käsivaraan verraten, että siitä pitemmät ajat sitten toisivat jo niin paljon ihmistenkin liikettä että ehkä se ajaisi asiansa?
Vs: kompakti, vähän tilaavievä, näppärä jalusta? Kannatan, monopodia voi kehittyä käyttämään niin hyvin, ettei eroa kolmijalasta paljoakaan, itse asiassa heppoinen kolmijalka on se pahin kuvantuhoaja jos siihen luottaa ja käyttää hätäillen. Monopodi pitäisi mieltää yhdeksi lisäjalaksi, ja näin ihmisen omat jalat ja monopodi muodostavat kolmijalan jossa on paljon massaa ja massahitausmomentti siis suuri, samoin tämän kokonaisuuden värähtelytaajuus on aika hidas, eli selkeästi parempi kuin heppoisen kolmijalan joka tärisee jo hengitettäessä ja kauan Koska ihminen itse muodostaa pääosan kokonaisuudesta, voi monopodi olla aika kevyt ja useampiosainen ilman että siitä koituu isompaa murhetta.
Vs: kompakti, vähän tilaavievä, näppärä jalusta? On se vähän niinkin, että rimpulaa monopodia ei kannnata ostaa, kokemuksesta tiedän, ja tukeva painaa eikä ole kovin pieni. Sellainen pieni kolmijalkakin toimii auttavasti, jos pöydät on tukevia. Ja tilantarpeeltaan pienempi kuin oikea monopod. Mutta ei silä siis ihan ihmeisiin pysty, kuten olettaakin sopii.
Vs: kompakti, vähän tilaavievä, näppärä jalusta? Ei toki alimittaista eikä rimpulaa kannata kankkia, mutta kevyitä ne ovat. Ainakin hiilikuituiset. Mulla on tossa Slik Pro Pod 381 CF. Oikein hyvä. Painaa suunnilleen saman kuin siinä oleva Leitzin pöytäjalustan pitempi pää.
Vs: kompakti, vähän tilaavievä, näppärä jalusta? miten kävisi pelkkä kuulapää pikakiinnityslevyn kera/ilman painoluokkia kantokyvyn mukaan jr
Vs: kompakti, vähän tilaavievä, näppärä jalusta? Miten kuulapää kiinnittyy alustaan joka ei ole jalusta vaan esimerkiksi baari? Mitä tarkoitat painoluokilla ja kantokyvyllä?
Vs: kompakti, vähän tilaavievä, näppärä jalusta? Tiedän näitä lisätukia olevan, en nyt kuitenkaan löytänyt kuin yhden: http://www.ebay.co.uk/itm/Manfrotto-361-Shoulder-Brace-for-Monopod-/301101152555?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item461b06f92b Aikoinaan kuvasin Leican pöytäjalustalla ja suuremmalla Leican kuulanivelellä siten, että jalat tukeutuivat rintaan, vähensi selvästi tärähtäneiden kuvien määrää.
Vs: kompakti, vähän tilaavievä, näppärä jalusta? Ottaa laukun pohjalle tällaisen pienen alustan, minkä voi asettaa siihen baaritiskille:
Vs: kompakti, vähän tilaavievä, näppärä jalusta? kunkku havainnoillisti asian kuvalla / tätähän voi soveltaa tarpeidensa mukaan (myös painoa tarkoittaa mitä haba jaksaa)kohtuu kokoisen kuulapään alaosan halkaisia voi olla esim 63mm alkuperäinen idea tullut varmaankin kunkun ym olympus osioista jr
Vs: kompakti, vähän tilaavievä, näppärä jalusta? tuommoinen pieni, kevyt alusta ;D onkohan noista 30-40e monopodeista mihinkään? esim. Manfrotto MMC3-01
Vs: kompakti, vähän tilaavievä, näppärä jalusta? Joskus on kieltämättä tilanteita, joihin ei tule otettua tuota "pientä ja kevyttä" jalustaa mukaan. Painoa sillä on muuten tasan kymmenen kiloa. Niihin tilanteisiin minulla on Fotopro C-5i + FPH-520-kuulapää. Tästä jalustasta saa yhden jalan irrotettua monopodiksi. Kokonaisuus on yllättävän tukeva ja menee pieneen tilaan kuljetuksen ajaksi.
Vs: kompakti, vähän tilaavievä, näppärä jalusta? kävin hakeen monkeypodin. en oo vielä päässy tuon kanssa tositoimiin, mutta ehkä tässä lähiaikoina yritän sitä johonkin muuhunkin käyttää kuin laukunpainoksi.