Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana keegan, 1 Maaliskuu 2014.

  1. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    No jaa se nyt on aika lailla sama, mitä maamme johto pihisee/lausuu, jos ei mitään raflaavaa tule, niin ketään ulkomailla ei kiinnosta mitä Niinistö lausuu.
     
  2. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
  3. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Höh, mikä älähdys. Turha.  Sinulle siis kerroin mielestäsi. 
     
  4. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Toivotaan että Krimi riittää. Sen jälkeen seuraava looginen askel olisi varmaankin Suomenlinan miehitys :)

    PS En muuten usko tippaakaan Suomen armeijan kykyyn luoda pelotetta Venäjän mahdollisia toimia vastaan. Naton jäsenyys voisi tuossa hieman auttaa. Mutta koska kansa on niin natoa vastaan, täytyy toivoa, että diplomatia riittää.

    Minulle se, että Venäjä kiihkeästi vastustaa Suomen jäsenyyttä natossa kertoo siitä, että natoon kannattaisi pikemmiten liittyä. Sanotaanko vaikka, että Viron, Puolan ja muiden länsivaltojen kanssa samaan rintamaan.
     
  5. Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Tämänsuuntaisia toiveita oli Chamberlainilla ja Daladierillakin 1938. Olen sitä mieltä, että Münchenin petos 1938 ei saa toistua. Se maksoi myöhemmin huomattavan määrän verta.
     
  6. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Niinpä! Mutta eihän näiden Paasikiven-Kekkosen linjalla olevien persujen kanssa mitään muutakaan saada aikaiseksi. Jostain syystä Suomen kansa elää yhäkin puolustuspoliittisissa kannoissaan 30 vuoden takaisessa ajassa.
     
  7. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
  8. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Sori, mutta kun tuo tukikohdan juttu oli vaan niin ilmeinen, mutta sori kuitekin.
     
  9. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Ilmeinen on usein myös oleellinen. 

    Mikä tämä suurvalta Venäjä oikein on, osuu Tervo aika hyvin maaliin. Uhkasta kaikille naapureilleen voi toki olla eri mieltä.
     
  10. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 329
    403
    83
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Ruplan arvo suhteessa dollariin on ennätysalhaalla ja Moskovan pörssi sukeltaa. Päätöntä menoa, jos ei anna haitata; ainakin mattivenäläisen kannalta.
     
  11. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Tervo puhuu asiaa, "Putin on ilmoittanut Venäjän suojelevan Ukrainassa venäläisiä väkivallalta. Se on naurettava tekosyy. Länsimedian mukaan Krimillä on kuollut mielenosoituksessa yksi venäläinen sydänkohtaukseen.", mutta tuo ei muuta miksikään sitä tosiasiaa, että USA puolustaa kansalaisiaan siellä missä heitä ei edes ole ... paitsi siis kohteeseen lähetettyjä omia sotilaita, jotka siis puolustavat kansalaisia jotka on ihan jossain muualla, hohhoijaa, siinä vasta naurettava tekosyy onkin.
    Kuten on minusta hyvin tullut esille, ainoa vaihtoehtomme on olla härnäämättä Neukkulaa turhanpäitten, eli ei mitään todellista syytä liittyä Natoon, päin vastoin. Se, että meillä on omat puolustusvoimat on kai jonkun näköinen perusasia mistä lienee mahdoton luopua kokonaan, ja toisaalta voisi sanoa, että jos tänne joku haluaa vastoin tahtoamme tulla, niin kiusa se on pienikin kiusa ;)
    Itse lopettaisin nykyisen asepalvelussysteemin kokonaan, pieni ammattiarmeija hoitaa hommat selkeästi tehokkaammin jos sellaista tarvetta tulee, sijoitettaisiin hieman enemmän aseteknologiaan ja annettaisiin asevelvollisten mieluummin opiskella ammattiin kuin lötkyillä turhanpäitten asepalveluksessa.
     
  12. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    No joo, niin on, mutta aina ne ovat noita nuljaisuja muistelleet sitten jälkikäteen selityksiä haettaessa...
     
  13. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 629
    1 536
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Presidentti Niinistö tammikuussa Maanpuolustuskurssiyhdistyksen turvallisuuspolitiikan illassa:

    "Ei ammattiarmeijaa, koko maata puolustetaan
    Niinistön mukaan Suomen turvallisuuden perimmäinen lukko on nyt ja tulevaisuudessa oma uskottava sotilaallinen puolustuskyky.

    – Se muodostuu maanpuolustustahdosta, organisaatiosta ja välineistä. Niiden kaikkien on oltava kunnossa. Kokoonpanot ja tekniikka elävät ajassa teknologian ja konfliktien kuvan muuttuessa, mutta tahto pysyy aina kaiken pohjalla.

    Niinistö korosti, että koko maata puolustetaan.

    – Suomen puolustusratkaisu lähtee siitä, että koko maata puolustetaan. Aina. Tämä edellyttää riittävää reserviä, jonka puolestaan voi tuottaa vain yleinen asevelvollisuus. Mikään likimainkaan kuviteltavissa oleva budjetti ei riittäisi tarvittavan kokoisen ammattiarmeijan ylläpitoon. Ammattiarmeija maksaisi liikaa eikä tuottaisi tarvittavaa reserviä. Siksi Suomella ei ole siihen varaa niin kauas kuin silmä siintää, Niinistö paalutti."

    Niinistö kai sitten ymmärtää turvallisuuspolitiikkaa huonommin kuin markku55 joka tietää, että "pieni ammattiarmeija hoitaa hommat selkeästi tehokkaammin."
     
  14. kurki

    kurki

    237
    0
    0
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Suomi ei ole mikään helposti yli käveltävä maa viholliselle. Noin 250 tuhannen miehen muodostama armeija on pelote kenelle hyvänsä, jopa Putinille.
    Ja tämän joukon lisäksi sivarit ja vanhat kuhjakkeet huoltojoukoissa.
    Mikään pieni ammattiarmeija ei korvaa tätä joukkoa, mutta teknisessä armeijassa toki tämän lisäksi tarvitaan paljon ammattilaisia.
    Kuinka paljon Natosta on kenellekään apua, selviää kun Putin Ukrainan valloituksen jälkeen kääntää katseensa Baltiaan.
     
  15. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Ei kai maanpuolustus perustu siihen, että joka aarille riittää miehiä tapettavaksi, mutta joo, on pakko myöntää, että Niinistö ei nyt ole tilanteen tasalla ja se pöllön näköinen puolustusministeri hauskoine pellelaseineen on siis ihan ulkona (mä olen joskus ihmetellyt, että miten voidaankin valita ministereiksi sellaisia joiden uskottavuus on alle nollan).
    Ei vaineskaan, jos pressa on noin sanonut, niin näillä mennään ;)))
     
  16. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Kävin pilkillä, samat  poliitiikot jatkavat vääntöä. Joku vei lastenlapsettarhaan joku heräsi äsken....homma pyörii, hyvä näin
     
  17. Olli Knuuttila

    Olli Knuuttila Well-Known Member

    3 218
    405
    83
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Ajattelin, etten tähän aiheeseen tikullakaan kajoa, mutta näin kuitenkin...

    Selviää se silläkin keinolla, kun Putin kääntää katseensa Nato-maiden yli pohjoisemmaksi, josta löytyy yksinäinen .... Niin, mitäs sieltä löytyykään. Kyllä täälläkin nykyään riittää venäläisiä suojeltavaksi asti, propaganda jo venäläisäideillä ja -lapsilla hiljalleen harjoittelee.

    Kyllä Suomen intressissä on pysäyttää Putinin meininki mieluummin nyt ennen Krimiä kuin vasta Tornionjoelle.
     
  18. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

     
  19. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Kyllä mulle ainakin meni perille jo eka kerralla ;))
     
  20. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Putin pyytänyt lupaa voimankäyttöön

    Ihan aikuisten oikeasti, sotaa ei käydä enään kuten ennen ja maanpuolustuksemme on enempi vitsi.

    Suomella on itärajaa xkm ja x kokoinen reservi, siihen kun ripoitellaan ukot, niin monta metriä tulee ukkojen väliin;-)???

    Muo on aina huvittanut tv raportit missä joku venäläinen on ostanut talo lentokentä vierestä ja folio pään ympärillä....

    Koko maata puolustetaan ja katselaa samalla kun lehmät lentää pari jonossa;-)

    Ukrainassa on kymmenkertainen kansa ja niilä on jopa puolustus tahtoa, toivotaan että ei jouduta näkemään miten venäjä marssii sinne hetkessä, muutama tuhat kuolee ja loppu tulos on väistämätön.