Vs: Lisäkahvan merkitys? Kyllähän sitä mielellään ostaisi d4:n tai d3:n, mutta kun rahat ei riitä. D600 ja akkukahva on jo ihan riittävän kallis, saa lapset syödä pettuleipää monta viikkoa. Ei se köyhyys ole ilo kenellekään, vaikka se rikkaita naurattaakin.
Vs: Lisäkahvan merkitys? Kävin minä sitten Topshotista hakemassa D610:een hintaan 179 € ennen kuin loppuu. Painoahan tuohon ainakin tuli eikä ote ainakaan huonontunut. Eiköhän tuo kiinni pysy kun kevyemmän kannettavan tarpeeseen on peilitön.
Vs: Lisäkahvan merkitys? Niinhän se perus D3 olisi ollut, minulle useiksi vuosiksi sopiva perusrunko olisi sitten ollut joku seuraavasta sukupolvesta. D600 kahvoineen oli sitten sopivista halvin...
Vs: Lisäkahvan merkitys? Itselläni on 20D:hen ja 5D:hen alkuperäiset Canonin akkukahvat. Ei ole tullut hirveästi käytettyä, mielestäni kamerasta tulee ratkaisevan paljon kömpelömpi akkukahvan kanssa.
Vs: Lisäkahvan merkitys? Kuinkahan moni pitää akkukahvaa asennettuna VAIN sen takia, että sellainen on tullut ostettua ja onhan paketti rehvakkaamman näköinen kuin pelkkä runko
Vs: Lisäkahvan merkitys? Kyllä mä lomareissuille otan kahvan pois, niin ei vie niin paljon autossa tilaa. Ja onhan uusissa nikoneissa peruskokoonpanossa hyvät akut, mutta tässä d700:ssa tuo kahvan 4 sarjan akku on niin eri maata kuin rungon mukana tuleva. Joskus tuntuu, ettei tuo 4 sarjan akku lopu koskaan ja pakkanen ei siihen näytä vaikuttavan mitenkään. T Jukka
Vs: Lisäkahvan merkitys? Juu, niitäkin löytyy, mutta harvempi kai kuitenkaan kaikkia romujaan ottaa kerralla mukaan kaupungille näytille )
Vs: Lisäkahvan merkitys? Mä en nyt ymmärrä sun päämäärää tässä jutussa, olen sitä mieltä, että monelle on lisäkahva tarpeen, mutta voipi olla, että jollekin sen merkitys on hieman toinen, joten miksi ihmeessä menisin kennellekään sanomaan jotain noin typerää kuin ehdotat. Jos olet todella noin ärsyyntynyt siitä, että olen kertonut olevani kalustorunkkari ja siksi on aika paljon kaiken laista roinaa kotona, kunnon vehkeisiin kun ei ole ollut ainakaan kerralla varaa panostaa, niin jopa olet vähästä kateellinen, hohhoijaa. Jos vielä luulet, että olen jotenkin ylpeä romuistani, niin olet vielä enemmän hukassa minun suhteen, minusta olen pitänyt yllä mieluummin itseironiaa kuin rehvastelua. Jos sinua oikeasti vituttaa meikäläisen muutaman kympin vanhat fillkarungota ja lasit, niin myyn ne sinulle ale hintaan ja pääset traumoistasi. Eikä hymiötä, taidat olla sen verran simppeli kaveri, ettet varmaan sitäkään ymmärtäisi.
Vs: Lisäkahvan merkitys? Mulla on sen verran isompi auto, että sopii akkukahva mukaan Ei ole kahva irti muulloin kuin silloin, kun rungossa oleva akku tarvitsee latausta, siis tosi harvoin.
Vs: Lisäkahvan merkitys? Vaikka olen niitä pienikätisiä, on mulla kaikissa Kino/digirungoissa joilla vähänkään tosissani olen kuvannut, ollut aina 'akkukahva' kiinni. Filmin kanssa lisävirta on hyvä, digissä sillä ei ole niin väliä. Kahvan tuoma tuki pikkurillille+nimettömälle onkin sitten se iso juttu. Tulee otteesta huomattavasti parempi. Käytön myös pystyasentoa kahvan erillisellä laukaisimella + af yms. Napeilla. Kun sellaiseen on kerran oppinut, niin siihen on. Lisäkahvan huonot puolet tulevat tuon mainitun 'pallomaisuuden' muodossa. Kamera ei pysy pystyssä, mutta säilytänkin niitä yleensä kyljellään. Eivät keinu. Tietysti lisäkoko sekä lisääntynyt huteruus jalustalla. Jälkiasennettava kahva antaa aina vähän periksi.Jalustalta kuvatessa kahvasta ei tietysti ole filmirunkojen lisävirtaa lukuunottamatta edes hyötyä, muttei sita aina jaksa irroittaakaan. Joidenkin teleobjektiivien tukemiseen tarkoitetut lisukkeet ovatkin lisäkahvan kanssa aika mahdottomia.. Kuten kuva näyttää: <IMG src="http://jukkavuokko.com/public/CIMG1512 teletuki.jpg"]</IMG>
Vs: Lisäkahvan merkitys? Onpa myös kahvoja, joissa on irotetulle kannelle paikka.. Siellä se kätevästi säilyy.
Vs: Lisäkahvan merkitys? Molemmissa järeissä rungoissa kiinteä "kahva" ja toi 5Dmk3 tuli hommattua joskus pikkujärkkäriksi. Nyt on vaan käynyt niin että siinä oma kahva melkein koko ajan kiinni. On sitten möhkömpi kun esim 1DX. Samoin kävi edesmenneen D800 rungon kanssa. Tuntuu pelkkä runko ilman kahvaa jotenkin lelulta. Varsinkin jos 70-200/2.8 tai joku isompi linssi kiinni... Harmi kun noita kahvoja ei enää tehdä yhtä hyvin ja tukeviksi mitä ne oli Canon 1V aikoihin. Istuivatkin runkoon nätimmin...
Vs: Lisäkahvan merkitys? En sitten tiedä kuinka monelle sen rehvakkuus tai yleensäkin "näyttäminen" muulle kansalle on mikään iso juttu? Nyt noihin on jo tottunut, mutta -91 kun ostin F4s:n, meni monta viikkoa, että kehtasin lähteä ulos sen kanssa kun oli niin iso
Vs: Lisäkahvan merkitys? Joo, ja iso kamera saa kanssaihmisissä negatiivista vastakaikua, että on sillä vihollisia muissakin kuin suvaitsemattomissa kameraharrastajissa ;-)
Vs: Lisäkahvan merkitys? Joo, joskus oli kokeiltavana Sigma, ja vakaajallinen tele - oliskohan ollut 80-400 mm. Kamera toimi 4 AA-akun tai parin voimin. Vakaaja päällä pystyi setillä kuvaamaan noin 20 kuvaa. Pattereita olisi pitänyt olla mukana kameralaukkua isompi kassillinen. Jos Olli sattuu lukemaan tämän, niin muistanee saman vekottimen.