Vs: Pimeässä kuvaaminen Sitten taas tuo Kirkko sillalta kuva edellä olisi hyvin luontevaa mitata myös valaistusta kirkontornista tarkistaakseen sen sijoittumisen kehitettyyn negaan. (Ja ehkä myös päättääkseen kehitysajan samalla.) Aika-automaatilla kokoalan mittauksella aika helposti loppuisi valotusvara tornista, kun muuten on niin paljon vähemmän valoa.
Vs: Pimeässä kuvaaminen En tiedä, millä ovat nuo Branderin kuvat skannanneet, mutta tavan tallaajille nuo skannaavat perät taitavat olla aika turhakkeita, tarvitsee sen perän lisäksi rungon ja objektiivinkin. Kallis paketti. Suosittelisin ihan vaan reproamaan, jos on sellainen normikamera ja makro-objektiivi käytössä. Kapa kapa
Vs: Pimeässä kuvaaminen Joo, tämä totta. Ei se kuva siitä parane, että sitä hierotaan 50 000 euron vekottimilla. Perus D800 ja laadukas makro, kyllä sillä 66-negasta mehut irtoavat. - Toihan ei tietenkään poista sitä faktaa, että kiva olisi kokeilla.....
Vs: Pimeässä kuvaaminen Ettei menisi turhan rajoittuneeksi ehdotetut valikoimat digitointi rungoiksi (vain D800 tähän mennessä), niin eikö joku fiksumpi voisi laskea oikeasti millainen pikseli määrä riittää vaikkapa 6x6 negan kuvaamiseen siten, että digitaalisestakin tiedostosta saa vielä hyvän 30 x30cm suurennoksen aikaiseksi. Huomioiden tietysti n.1/3 hukkaan menevät pikselit. Joskus joku väitti, että laadukkaaseen digitoimiseen digikameralla riittää peräti vain 6Mb runko, mutta oisko mielipiteet sen jälkeen muuttuneet kun meitä hemmotellaan yhä hurjemmilla pikselimäärillä.
Vs: Pimeässä kuvaaminen Kuva 12" x 12" tulostus 360 dpi = 4320 pix/sivu, mutta kun huomioidaan että tuo olisi netto, niin mainitsemasi hävikki lisäten pyöritään siellä reilun 5000 pix/sivu. Se taas puolestaan edellyttäisi, että optiikka pystyisi siirtämään dialta/negalta kennolle neliömäisen alan "täyskennoon" avulla 24x24 mm alan hyödyntävän materiaalin (jos originaali on neliö). Se edellyttäisi, että optiikka/kenno-yhdistelmän toteutunut resoluutio olisi olisi pyöreästi 100 lp/mm - seikka, jonka toteutumiseen en jaksa millään uskoa ja toisaalta näkisinpä kehitetyn filmin joka pääsee tuohon ja josta sen saisi kaivettua irti ilman kunnollista mikroskooppia. Sittenhän voi vähän lintsata. Tyydytään tallennetussa tiedostossa 300 ppi:n resoluution tai alle ja interpoloidaan tai sitten terävöidään sitä fiksusti niin että lopputulos näyttää hyvältä. Se niistä laskennallisista jutuista, joista oli iloisesti unohdettu se, että joko sekä materiaalista löytyvän tallennettavan datan määrää, optiikan terävyyttä ja kennon resoluutiota nostetaan kaikkia tai sitten yhtä tekijää todella rankasti (= ei hyötyä) tai tulostetaan tyylikkäästi taidepaperille 150 dpi, josta ei paljain silmin juuri eroa 300 dpi:hin löydy. Ei ainakaan oikealta katseluetäisyydeltä.
Vs: Pimeässä kuvaaminen heh siltä tuo juuri näytti äsken kirjoitukseni, kun jäin empimään mitä kirjoitan ja sen aikaa näkyi vain piste...kuin yksittäinen pikseli olisi ollut... pahoitteluni tuon johdosta.
Vs: Pimeässä kuvaaminen Suggested Nightime Exposures, without metering With camera set f5,6 exposure TRI-X TMAX 400 City skylines, scenes with direct street lightning: 5sec 3sec City with indirect street lightning: 1min 20 sec City open spaces with distant lightinin(parks etc): 2-5 min 40-80 sec Landscape outside city: 10-30min 3-10min Landscape (total darkness) 2-4hrs 45-90min Reduce your development time 20 % for TRI-X
Vs: Pimeässä kuvaaminen Tiesin, ettei ole kuin ajan kysymys milloin joku tuota kysyy, mutta Tapiola jo asiaa hieman valaisi ja olisin taipuvainen siihen "pehmeimpään" tarkkuuteen, eli 150 dpi. Kun pienennän kuvia mm tänne, niin tarkkuudeksi pistän 170 dpi/67 d/cm ja sivújen pituudeksi maks 22cm. Näkisin, että noilla arvoilla kuvaa voi katsoa täyskokoisena aika läheltä ilman, että löytää mitään moitittavaa, joten hieman tuosta vielä tinkimälläkin kuva on minusta "hyvä".
Vs: Pimeässä kuvaaminen Markku, käy siellä kirjatossa ja hae joku opaskirja kotiin iltalukemiseksi. Sulla näyttävät kaikki noi numeroihin liittyvät jutut olevan suloisesti sekaisin, ja onhan se nyt insinörtille häpeäksi. Docendolta saisi vanhan peruskirjan 7 eurolla: http://www.docendo.fi/tuote/digikuvan-peruskirja-2006 Tai, kun jo eläkkeellä olet, niin toki toikin voisi sopia: http://www.docendo.fi/tuote/seniorin-valokuvausopas