Vs: Koiraposeerausta Hienoja, kakkosesta pidän siksi, että malli erottuu hienosti taustastaan. Ykkösessä malli ikään kuin sekoittuu taustaan, jossa tuntuu olevan paljon huomiota imeviä alueita. Ykkösmallin katse on on sen sijaan mietteliäs ja keskittynyt - ja se on hyvä.
Vs: Koiraposeerausta Nelonen on paras. Muutkin on hyviä mutta vähän sellasia peruspönöjä. Viimesessä vähän häirittee kun kuono on puuroa,
Vs: Koiraposeerausta Noita rajauksia voisi kokeilla eri tavalla eikä vain tehdä 3:2. Nyt noista kuvista paistaa, ettei kuvaaja ole koettanut tehdä mitään jälkikäsittelyn suhteen. Koirien ilmeet on hyvät ja monilla koirilla silmät erottuu hyvin. 2 ja 4 kuvasta voisi saada hyvät mustavalkokuvatkin. Nuo kaksi kuvaa on selvästi parhaimmat noista. Kuvat hiukan kärsii nyt foorumilla, kun ne ei toisiaan tue millään tavalla. Joskus huonommat kuvat voivat toimia sarjassa jos niillä on joku merkitys toiseen kuvaan.
Vs: Koiraposeerausta Olen ihan samaa mieltä, että 2 & 4 on parhaimmat noista. Myönnän kyllä, etten pahemmin muita kuvasuhteita käytä kuin 3:2 ja 2:3. Olen aina yrittänyt saada kuvan näyttämään hyvältä jommassa kummassa. Mustavalkokuvat kiinnostaisi ja pitääkin ruveta ottelemaan kuvia enemmän siltä pohjalta jatkossa. Kokeilin noita 2 ja 4 mustavalkoisina, mutta 2 en oikein välittänyt. Tein 4:sta kaksi versiota jossa toisessa synkempi tausta. Mielipiteitä?
Vs: Koiraposeerausta (Tuohon näytti tulleen myöhemmin kaksi kuvaa lisää.) Vaan samaa katsoin aluksi että terävyysaste taustassa häiritsee. Lisäksi se on turhan vaalea mielestäni, mikä voi vaikuttaa ensinmainitun kokemiseen myös.
Vs: Koiraposeerausta Itse olen käyttänyt Silver Efex Pro ohjelmaa noissa mustavalkoisissa kuvissa. Tuossa ohjelmassa on hyvää tuo helppokäyttöinen u-point. Silmät on aina hyvä koettaa saada erottumaan, ettei ne jäisi mustaksi. Toki jotku rodut on sellaisia, että ei onnistu. Noissa mv-kuvissa kannattaa tehdä useampi versio ja sitten koettaa päättää mikä olisi paras.
Vs: Koiraposeerausta Oikein hyviä! Tässä vaakasuoriin näyttöihin tottuneessa maailmassa kannattaa joskus kokeilla pystyrajaustakin.