Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Ohi män, maaliin män

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Jukkis71, 15 Helmikuu 2014.

  1. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    T Jukka
     

    Liitetyt tiedostot:

  2. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Ohi män, maaliin män

    Parhaiden jääkiekkokuvien kulttuuriin kuuluu kaksi värimaailman asiaa:
    1) Tiukka valkotasapaino, jossa valkoiset pelipaidat ja valkoinen jää ovat valkoisia, eikä sinisävyisiä. Se nostaa muut värit esille ja puhtaan valkoinen on sisällöllisesti hyvä tausta ja kontrasti kaikelle sille, mitä kaukalossa tehdään ja tapahtuu.
    2) Vahva värikylläisyys - energinen, kontrastinen...

    Niitä parantamalla voisi näitä kuvia parantaa tältä osin.
     
  3. Vs: Ohi män, maaliin män

    nauttikaa vaan tunnelmasta, älkää pelistä, tuossa vaiheessa!
     
  4. Vs: Ohi män, maaliin män

    Keinovalossa valkotasapaino aina vähän haasteellinen ollut itsellenikin. Ihan ookoo kuvaa muuten nämä.
     
  5. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Ohi män, maaliin män

    mvuori vaihteeksi ihan asialla, joskin em. kuvausongelma on tuttu kaikistahalleista, joissa purkauslamput. Spektri on niin pirstoutunut ja vaikeasti korjattavissa, ellei mahdoton korjata - vaikka digin puolestapuhujien mukaan digissä kaikki on mahdollista ;)
     
  6. Pan

    Pan Well-Known Member

    2 607
    1 320
    113
    Vs: Ohi män, maaliin män

    Ongelma näissä junnukiekkomatseissa on hallien surkea ja sekalainen valaistus. Valkotasapainoa ei käytännössä saa kohdalleen. Lisäksi jää ei ole yleensä valkoinen vaan ikävän harmaa. Joskus jopa rusahtavaa. Liigamatsien valaistus on ihan jotain muuta. Ja Vesa Koivunen on erinomainen urheilukuvaaja, joka lisäksi osaa hyödyntää tekniikkaa.

    Olen kuvannut lapsenlapsen (molari) matseja kolmena talvena ja valaistus on aina yhtä surkeeta. Salamalla suoraan räiskimällä saa värit jotenkuten kohdalleen, mutta sitten kaukalon reunojen pleksit aiheuttavat helposti heijastumia. Eli pitää pistää vastavalosuoja pleksiin kiinni. Joulukuun alussa kuvasin Lohjalla aluksi salamalla ja kun puolivälissä joku laittoi lisää valoja, niin kokeilin ilman salamaa. Jos noita kuvia haluaa katsoa, niin ne löytyy osoitteesta Pekka Nisula