Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

28mm ketju

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana JLN, 29 Tammikuu 2014.

  1. JLN

    JLN Active Member

    4 099
    0
    36
    Onhan 28-millinenkin monelle ja moneen varsin miellyttävä polttoväli. 24 liikaa ja 35 oikeastaa laaja-normaali...

    Evästauko:
     

    Liitetyt tiedostot:

  2. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
  3. Vs: 28mm ketju

    Nikkor 28 mm f/2 AIS
    Aikamoinen osasuurennos. Kuva Suomenlinnan telakalta.
     
  4. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: 28mm ketju

    Nomad'in ykkönen on kyllä loistava.
    Mites saako kuvia kauheasti kropata, silloinhan kuva ei ole enää 28mm:n kuvakulma?
     
  5. Lastu

    Lastu

    595
    0
    0
    Vs: 28mm ketju

    Todellakin.
     
  6. Rongoteus

    Rongoteus Member

    98
    1
    18
    Vs: 28mm ketju

    Noniin, nyt on hyvä ketju! 28mm kuvakulma on itsellä opettelun alla hankittuani Ricohin GR pokkarin. Normaalilinssin jälkeen tuntuu tosi laajalta ja aina meinaa jäädä paljon tyhjää ruutuun. Vaatii pokkaa mennä tarpeeksi lähelle että saa napakoita rajauksia, etenkin kadulla kuvatessa. Mutta kyllä tähän pikkuhiljaa on alkanut tottua ja laajiksen mahdollisuudet alkaa aukeamaan! Valokuvaus on ihan erilaista nyt kun joutuu oikeasti menemään tilanteiden keskelle ottamaan kuvia.


    <IMG src="http://farm6.staticflickr.com/5506/11878559825_335c130b2c_z.jpg"][​IMG]</IMG>


    <IMG src="http://farm3.staticflickr.com/2845/11971767433_c76d2b4655_z.jpg"][​IMG]</IMG>

    Nämä on Räjäyttäjien keikalta. Kannatti mennä eturiviin vaikka välillä meinas tulla niskaan esim kumisaapas (lavalta päin)!
     
  7. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: 28mm ketju

    (Kyllä näitä ketjuja pitäisi saada millin välein. Ei koko hommassa ole muuten mitään järkeä ja oikeudenmukaisuutta!)
     
  8. Rongoteus

    Rongoteus Member

    98
    1
    18
    Vs: 28mm ketju

    Noo.. omasta mielestäni on ihan mielenkiintoista nähdä miten muut ovat käyttäneet esim. 28mm linssiä, tai muita "perinteisiä" kiinteitä polttovälejä. Kuvauskokemus ja lopputulokset ovat kuitenkin ihan erilaisia vaikkapa normaali- tai teleobjektiiveillä. Mutta turha nyt alkaa millejä viilaamaan, vaan mitä jos keskusteltais kuvista ja aiheesta :)

    ps. ja eikö nyt siis ollut kyseessä "28mm" juuri kuvakulman puolesta(kinovastaavuus)? Tai muutoin menenkin pois croppisensorini kanssa :D

    pps. en tosin tiedä kuuluisiko tälläinen keskustelu tietyn klassisen polttovälin "olemuksesta" sitten johonkin toiseen palstaan?
     
  9. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: 28mm ketju

    Kameralaukku on näiden objektiiviketjujen (ja tietysti myös Leica-kuvien) ansiosta paremmassa vedossa kuin pitkään aikaa.

    (Zoomipokkarimieheneä mvuori kokee itsensä ulkopuoliseksi. Hänen mielestään polttovälien jako pitäisi mennä kymmenesosamillin tarkkuudella.)
     
  10. JLN

    JLN Active Member

    4 099
    0
    36
    Vs: 28mm ketju

    Joo, näyttäisi ujommatkin löytävän syyn laittaa kuvia - hyvä juttu.
    Eri asia, jos on vuorokauden poissa, joutuu käymään ketjua taaksepäinpäin. Mihin kommentoidaan/keskustellaan, siihen kuvan/viestin alle, joka on em. kuvasta parikymmentä viestiä eteenpäinpäin? Hirveä sekamelska... Toisaalta jos ei väliä, niin mitä sitten, olkoon, mennään näin...
     
  11. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 571
    6 546
    113
    Vs: 28mm ketju

    Iguazusta
     

    Liitetyt tiedostot:

    • 28mm.jpg
      28mm.jpg
      Tiedostokoko:
      437,9 KB
      Katsottu:
      82
  12. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: 28mm ketju

    28 mm on väliinputoaja.
    35-millinen on kiva moneen paikkaan ja 24-millinen on laajin mitä oikeasti tarvitsen....28 mm..miksi se on olemassa?
     
  13. JLN

    JLN Active Member

    4 099
    0
    36
    Vs: 28mm ketju

    Makuasioita. Mun mielestä 28:ssa on jokin juttu, sen kuvakulma on mieleinen.
    24 on jo liian laaja ja 35 nyt ei varsinaisesti laajis ole.
     
  14. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: 28mm ketju

    Kyllä sitä henkilökuvaakin voi 28 millisellä ottaa. Tässä yksi Kotimaa lehteen otettu ja rakkori kuva muuten vaan.
     

    Liitetyt tiedostot:

  15. JLN

    JLN Active Member

    4 099
    0
    36
    Vs: 28mm ketju

    Tällaisten "toukkien" kanssa 28mm on mainio:
     

    Liitetyt tiedostot:

  16. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
  17. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: 28mm ketju

    Kiva kuva, taaperon silmistä tuntuu säihkyvän sähköä, mikä lie peilaus tekee tuon.
     
  18. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: 28mm ketju

    Kiva muistokuva josta näkee vielä vuosienkin kuluttua, että emännällä oli ne tärkeimmät "työkalut" hallussa.
     
  19. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: 28mm ketju

    Tuo miellyttää minua kovin. Seinälle laittaisin. 


    Tai voishan siitä ottaa vähän siivuja pois  ( :D ) ...  jopa 4:5 suhteeseen  mutta tämä on sivuseikka.  Hyvä perspektiivi antaa useinkin mahdollisuuksia sellaisiin variaatioihin.  (ed. Siis olen huvittunut edelleen siitä Kenin keskusteluavauksesta että täytyykö jokaikiseen kuvaan ehdottaa siivua pois sieltä tai täältä jotta kuva paranee!  Siinä on jotain sellaista todellisen elämän huumoria sisällä ettei ole ihme että hieman koiratkin älähtivät. Ei tämä rantanummikuva rajauksesta paranisi, vaan ei välttämättä huononisikaan.)
     
  20. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63