Vanhoissa Gitzoissa tuppaavat jalkojen avauskulmat hieman muuttumaan kun ylimpien jalkojen avauksen stopparipinnat tyssääntyvät eri tahtia. Onko muuta keinoa kuin ottaa pois muista stopparipinnoista sen verran, että avautuvat samaan kulmaan sen tyssääntyneimmän kanssa. Pelkään, että lopulta jalat on spakaatissa, eikä vieläkään aukea samalla tavalla
Vs: Gitzon jalkojen avauskulman trimmaus Ainahan voi shimmata. Liimaat superliimalla pienen metalliliuskan siihen tyssääntyneeseen. Sopivan valikoiman saat eri paksuisia liskoja, jos löydät jostain vanhan ajan kärkivälin säätöön tarkoitetun liuskapakan.
Vs: Gitzon jalkojen avauskulman trimmaus No, kyselin uusien yläjalkojen hintoja Gitzolta, mutta helpoin tapa on työstää kahdesta muusta yläjalasta sen verran, että kulmat on samat, toisaalta iskumaisella avaamisella saan ehkä noita kahta tyssääntymään niin, ettei työstöä tarvita, hankitaan sitten kaikki kolme uutta jos menee liian aukinaiseksi.
Vs: Gitzon jalkojen avauskulman trimmaus Atomiajan ranetuksiin: http://www.verkkokauppa.com/fi/product/14449/dktsc/sugru-korjausaine-monivari-3-pack-musta-valkoinen-punainen#product-reviews -jja
Vs: Gitzon jalkojen avauskulman trimmaus Mistä tollaisia tyssääntyneitä saa vai oletko ihan itse tyssäyttänyt? Melkomoista käsittelyä on jalusta saanut. (Omassani on jalan kulman säätöpalat eikä nekään ole menneet lyttyyn. Jos menisivät, pelkät palat voisi vaihtaa uusiin varaosiin.) Tuo atomiajan massa ei ihan vakuuttanut tuolla esittelyllä. Miksei mieluummin Plastic Padding chemical metal? Tai oikeasti pidän parempana ajatuksena oikean metallin liimaamista siihen kuten ehdotettiin.
Vs: Gitzon jalkojen avauskulman trimmaus Otin noista stopparipinnoista valokuvat, ja suurempana katsoessa en näe niissä ihmeempiä eroja, joten hylkäsin tyssäyssyyn ja avasin nivelruuvin jolloin paljastui, että jalan reikä nivelruuville on kasvanut soikeaksi ja korjaaminen tarkoittaa joko holkittamista tai sitten isompaan ruuviin siirtymistä, eli porattava joka tapauksessa, ruuvi on nyt 7mm tai jotain tuumaista lähellä sitä, joten M8 kehiin ja se on siinä.
Vs: Gitzon jalkojen avauskulman trimmaus Tällaisesta innostuin, kun olin hakemassa riittävän pitkällä 1/4" ruuvilla varustettua sormiruuvia Linhof'in kinopäähän, onko kellään kokemusta, vaikuttaa jämäkältä, mutta se ei tietysti vielä kerro mitään käytön sujuvuudesta: http://www.ebay.com/itm/Professional-360-Black-Aluminum-Tripod-Ballhead-1-4-Screw-/360770558930?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53ff99dbd2
Vs: Gitzon jalkojen avauskulman trimmaus Halvoista kiinalaisista olisi varmaan varmempi valinta Benro. Ja onhan niitä muitakin. Rajala Pro Shop Rajala Pro Shop (Jaa että halvoista? - No niin se vaan on että kunnolliset kuulat maksaa paljon...)
Vs: Gitzon jalkojen avauskulman trimmaus Tällaisen Dörr HB-36 kuulanivelen ostin duuniin, minusta ihan ok vaikka ei niin mahdottomia maksanutkaan. http://www.cyberphoto.fi/index_fi.php?/info_fi.php?article=HB36 Itselleni tilasin tuollaisen halvan kiinalaisen, kuluineen 19€, ei paljoa voi menettääkään http://www.ebay.com/itm/BEIKE-BK-03-Photography-Tripod-Ball-Head-Quick-Release-Plate-Pro-Camera-Tripod-/261350976752?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item3cd9bb6cf0