Pikainen googletus toi aiheesta kovin vähän tietoa. Eli jos esimerkkinä otetaan tuo Panan stereoobjektiivi niin mitä sillä saa aikaa ja pitääkö tosiaan olla jotain erikoisvälineitä kuvan katsomiseen?
Vs: 3D/stereo kuvaus Mitä minä pikaisesti vilkaisin Googlella, niin Panasonicin (Lumix G) systeemillä luodaan 3D-televisiolla katseltavia kuvia. Kolmiulotteinen katselu onnistuu myös ilman laitteita, kun kuvat asetetaan stereopariksi. Koitappa vaikka linkin kuvalla. Työnnä nenä ruutuun kuvien keskelle silmät kuvan tasalla. Nojaudu siitä sitten pikkuhiljaa taaksepäin ja pidä katse keskimmäisessä kellossa. Koita skarpata näky tarkaksi.
Vs: 3D/stereo kuvaus Tuo on helpoin tapa tehdä näytöltä katseltavia kuvia. Mm kinokameroihin myytiin aikanaan objektiivin eteen kiinnitettäviä stereokuvauslisäkkeitä ja katselulaitetta. Ottaa kuvaparin kinoruudulle. Ilman mitään lisäkkeita voi myös ottaa stereokuvia, jos malttaa opetella katselun tulosteesta tai näytöltä. Tässä esimerkiksi "kapy_stereo" stereokuvapari, joka on otettu Polaroidille laakakameralla siirtämällä kameraa sivusuunnassa ruutujen välillä. "st_056" on otettu Retinalla ja stereolisäkkeellä dialle katselulaitteella katsottavaksi, mutta onnistuu näytöltäkin. Kumpaakin katsellaan samoin kuin tuota vinskin linkkaamaa/ohjeistamaa kuvaa.
Vs: 3D/stereo kuvaus Kameraa siirtämällä toteutetussa stereokuvauksessa on se ongelma, että liikkuvat kohteet tallentuvat yleensa vain toiseen ruutuun... Joskus olen nähnyt kaksihaaraisen lankalaukaisimen, jolla voi laukaista kaksi kameraa samanaikaisesti.
Vs: 3D/stereo kuvaus Stereokuva on nimensämukaisesti kaksi kuvaa, toinen vasemmalle ja toinen oikealle silmälle. Kuvia pitää katsoa siten, että kumpikin silmä näkee vain toisen näistä kuvista. Stereokuvien katsomiseen on ainakin seuraavat tavat: 1. Mekaaninen laite, joka asetetaan paperikuvan ja silmien väliin. Tällaisia on käytetty jo yli sadan vuoden ajan, mm. Akseli Gallen-Kallela katsoi tällaisella omia stereokuviaan. Tunnetuin esimerkki lienee View-Master. 2. Anaglyyfiset lasit. Silmille laitettavat lasit, joissa linssit ovat eriväriset. Nykyisin taidetaan käyttää syaania ja magentaa linssiä. Kuvien värejä vastaavasti muutetaan niin, että linssit näyttävät vain toisen kuvan. Kuvat voivat olla ruudulla (huom! vaatii värimonitorin) tai paperilla. 3. Elokuvateattereista tuttu polarisointitekniikka. Vaatii tätä tukevan telkkarin tai monitorin, ja lasit, joiden linssit on polarisoitu. Esimerkkivalmistaja: LG 4. Aktiivilasit. Naamalle laitetaan lasit, jotka valitsevat, mitkä ruudut näytetään millekin silmälle. Vaatii tätä tukevan monitorin tai telkkarin. Esimerkkivalmistaja: Samsung. 5. Näyttö, joka näyttää 3D-kuvat ilman laseja. Tällaisia on käytetty 3D-kameroissa (joissa siis on kaksi objektiivia ja kennoa). Esimerkkejä kameroista: Fuji, Aiptek ja ilmeisesti muutamat harvat 3D-kamerakännykät (HTC, LG). Ainakaan Aiptekin kameralla katseluelämys ei ollut kovin huikea. Mikä on paras tapa katsoa kuvia? Ehkä tuo mekaaninen kuvien erottaminen. Anaglyyfistä tekniikkaa arvostellaan värien vääristämisestä. Polarisaatiotekniikka kuulemma heikentää resoluutiota ja katselukulmaa. Aktiivilasit vaativat patterit. Joka järjestelmällä on omat heikot puolensa. Itse käytän anaglyyfisiä laseja ja katselen kuvia tietokoneelta. Kuvat otan Pentaxin valmistamalla objektiivin eteen ruuvattavalla sovittimella. Saatavana 49mm ja 52mm kierteellä. Vaatii polttovälin 50 tai 55 mm. Digikameralla toimii hyvin 35 mm:n objektiivilla. Hinnat ebayssä noin satasen. Mukana saattaa tulla stereodiojen katseluun tarvittava laite. Osaava ihminen tekee tietysti itse tällaisen sovittimen neljästä peilistä. Tällöin voinee myös tehdä sovittimen haluamalleen polttovälille.
Vs: 3D/stereo kuvaus Erikoisvälineitä katsomiseen ei tarvita myöskään stereokuvaparista tehdyn GIF animation katsomiseen: http://www.adorama.com/alc/0011780/article/Wiggle-3D-How-To-Make-Animated-3D-Images http://3dculture.com/occ/Panoram_time4space_wiggle.htm NYPL Labs : Stereogranimator http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/animated-3d-stereo-photography.htm Jos käytössä ei ole Pana 3D objektiivia, kokeilun voi aloittaa e-bay hankinnalla: SKF-1 Beam Splitter http://www.ebay.com/itm/SKF-1-Stereo-Complect-for-picture-takeing-New-condition-/151101126048?pt=US_Vintage_Cameras&hash=item232e5435a0
Vs: 3D/stereo kuvaus Itse kuvaan dialle kaksi kuvaa vierekkäin siirtämällä kameraa. Luonnollisesti liikkuvia ei voi kuvata. Katselulaitteena on täältä hankittu 3D Concepts: 3D Hand Viewers katselulaite. Maksoi paljon, mutta on sitten kuva sen mukainen. On, kuin olisi paikan päällä. Käsivaraltakin saa hyvän tuloksen, kun seisoo tukevasta ja siirtää kameraa vakaasti vaakasuunnassa n. 15-20 senttiä.
Vs: 3D/stereo kuvaus Kameralehdessä 5/86 ennen digiaikaa julkaistu artikkelini pätee perusasioiden osalta vieläkin.