Vs: Suomalainen filosofia Luitko? http://www.hs.fi/kotimaa/Huippututkija+puolustaa+Himasta+Pekkahan+on+yritetty+tappaa/a1383806171097
Vs: Suomalainen filosofia Himasen mukaan häpeäkulttuurista pitäisi luopua. Eri asia on, onko sitä koskaan ollutkaan.
Vs: Suomalainen filosofia Tuosta toisessa ketjussa olleesta intiaanipäälliköstä on pakko mainita, että miten hän jää mieleeni kunnes dementia iskee. Keskusteltiin asioista ja hän sanoi että ne Laguksen joukot, niillä oli ne kolme nuolta tunnuksena, mitkä osoitti aina eteenpäin. Vaikka ne olisi perääntynyt, niin ne nuolet osoitti eteenpäin. Laitan sen kuvan kotisivuilleni.
Vs: Suomalainen filosofia Tuon hän sanoi kun sanoin että panssarijoukoissa on vähän semmoinen meininki, että hyökkäys on paras puolustus. Vanhukset on parhaita.
Vs: Suomalainen filosofia Jos kysymys antaa ymmärtää, että aiempi kysymys pitäisi suhteuttaa ko. artikkeliin, pitää kysyä: Ymmärrätkö? Castells on tässä tutkimuksessa osa Himasen tiimiä ja sitonut oman uskottavuutensa Himasen uskottavuuteen jo pitkään kummankin mediakuuluisuuden huippuhetkistä alkanen reilun kymmenen vuoden takaa. Jos Himanen uppoaa, Castells uppoaa samalla. Hänen ajatuksillaan ei siksi ole tässä yhteydessä oikeasti mitään merkitystä, olivatpa ne tolkullisia tai tolkuttomia, totuudenmukaisia tai osin täysin valheellisia. Maailmamme on nykyään sellainen, että vaikka joku kansainvälisesti kuuluisa henkilö on vuosituhannen vaihteessa osannut tarttua silloisiin ajankohtaisiin asioihin terävästi, on kohtuullista, että ymmärretään, että se ei riitä auktoriteektiksi, jolla jokin aivan erilaisen kontekstin tutkimus todetaan olevan erinomainen vain erikoisisilla aihetodisteilla (esim. "jos tutkija uhataan tappaa, on tutkimuksen oltava hyvä", tai "jos se osa tutkimusta, joka ei koske Suomea, julkaistaan toisessa maassa, on Suomea koskeva tutkimuksen osuus väistämättä korkalaatuinen"). On suomalaista heikkoa itsetuntoa ajatella, että sen, mikä jossain muualla menee läpi, pitäisi mennä täällä läpi. Koko ideanhan pitäisi olla, että kylmässä ja karussa pienen väestön maassa riman pitää olla reilusti korkeammalla kuin muualla, jotta ylipäätään pysytään hengissä, globaalista kilpailukyvystä puhumattakaan.
Vs: Suomalainen filosofia Ollos tervehditty moilami! Isänmaallisessa hengessä eteenpäin! Matti Vuori kirjoittaa myös täyttä asiaa. Ugh!
Vs: Suomalainen filosofia Asiantuntemusta siis löytyy kuvaajienkin kommenteista. Itse olen lukenut vain tuon suomenkielisen version joka lienee vain tavallisille poliitikoille tehty (kansantajuinen?) versio. Mistä olette saaneet sen alkuperäisen tutkimuksen jota moititte ei-tieteelliseksi?
Vs: Suomalainen filosofia Varsinainen englanninkielinen versio julkaistaan ensi keväänä. Nyt on siis käsissä tämä suomalainen kirja. Olen lukenut sen ammattimielessä, tosin nopeasti. Minulle jäi vähän epäselväksi, että missä määrin on kysymys suomennoksesta, missä määrin jonkinmoisesta luonnosversiosta varsinaiselle kirjalle. Himasen (ja ryhmän - vain pieni osa tekstistä on siis Himasen kirjoittamaa tekstiä) työ ei tosiaankaan täytä niitä vaatimuksia joita tieteelliselle työlle asetetaan. On summittaiset tutkimuskysymykset, ei ole käyty systemaattisesti käyty aikaisempaa tutkimusta ko. aiheesta, ei ole lähdeviitteitä jne. Mielestäni teksti on myös paikoin melkoisen ylätasoista höpötystä. Se vaikuttaa järkevältä kun ei keskity kunnolla, mutta jos yrittää ottaa selvää, että mitä tässä todella sanotaan, niin asiasta ei saakaan selvää. Tiedepiireissä tuommoista ei pidetä julkaisukelpoisena. Himasella ja ryhmällä on sinänsä ihan ok ajatuksia. Kaikkea hyvää ja kaunista ei kuitenkaan voi oikeassa elämässä pakata yhteen ja samaan pakettiin. Tässä on ristiriidat ja ikävät valinnat paljolti unohdettu - mikä virhe johtunee paljolti siitä, että teksti on niin suurpiirteisesti ja isolla pensselillä maalaillen kirjoitettua. Ja tosiaan tutkijapiireissä pidetään erittäin epäoikeudenmukaisena kun tälle porukalle annettiin näin iso raha ilman kunnollista kilpailua. Ja sitten loputuloskin on tämmöinen pannukakku... Ihmeellistä sillä akateemisessa maailmassa jokaisesta eurosta käydään yleensä verinen kilpailu hakijoiden kesken.
Vs: Suomalainen filosofia Edelleen jaksan ihmetellä miten tuon voisi kilpailuttaa, jokut tusina tiutkija jostain Jkylän yliopistostako olisi voinut kirjoittaa saman kun tämä kansainvälinen huippu yhtesikuntateiteiljä. Olisi voittanut kilpailutuksen vaikapa 50 000 euroin tarjouksella, no ei olisi kyllä mitää kohua, ketään ei voisi vähempää kiinostaa mitä tämä puulaaki joukkue saisi aikaan. 50 000€ kankkulankaivoon ehkäpä jonkun tutkijan äiti lukisi tuon sepustuksen.
Vs: Suomalainen filosofia Paar juttua 1) mitä sinä tiedät Nomadin edesottamuksista ja tutkimuksista pelkän foorumituttavuuden perusteella ja 2) millä perusteella korotat näitä herroja Himanen & Castells yhteiskuntatieteiden supertähdiksi? Tässä on nyt muutama päivä kuultu, miten herrat ovat pukeneet pamflettia tutkimukseksi, jättäneet mainitsematta lähteitä ja siten esittäneet muiden tutkimushavaintoja ominaan sekä viitanneet teorioihin, jotka eivät ole tukeneet mitenkään heidän tarinoitaan eli eivät suoraan sanoen ole tajunneet mistä ovat kirjoittaneet. Tieteen supertähtien sijaan puhuisin tuossa vaiheessa roskasakista ja opportunisteista. Taiteellinen kaulaliina, erikoiset kaksiriviset takit ja "oxford-suomen" puhuminen eivät tee kenestäkään kompinsoittajasta vielä suurta filosofia ja/tai jos sinun mielestäsi tekee, niin minun puolestani sinä voit seurata vaikka Neumania suurena guruna.
Vs: Suomalainen filosofia Siis niffe on ainakin saanut käsiinsä arvostelemansa, maailman ehkäpä arvostetuimpaan tiedejulkaisuun kelpuutetun varsinaisen tutkimuksen jota ei ole vielä edes julkaistu. Ainakin minun lukemani kansanmiehille=valtioneuvostolle tarkoitetussa suomennoksessa on kyllästymiseen asti viitattu eri tutkimuksiin ja kirjoihin josta meille taviksille viitteet aukeavat ihan alimman korkea-asteen sivistyksellä. En törmännyt edes siihen, että olisivat esittäneet jotain lainattua omanaan. Oikeat tiedemiehet sitten ottavat varmasti kantaa siihen tulevaan tutkimukseen kun se julkaistaan. Tuskin meidän täällä ketään tarvitsee tehdä tieteen supertähdiksi kun tätä ketjua lukiessa on syntynyt sellainen mielikuva, että "nomad" olisi ainut meistä jolla olisi eväitä edes osallistua ko. palaveriin. Onneksi meille meille taviksille on vaikkapa wikipedia. Siellähän kerrotaan vaikkapa tästä Himasesta. Ainakin minulle tuo wiki kertoo jonkinmoisesta kansallisesta ja kansainvälisestä arvostuksesta ko. herralle. Onko nyt niin, että arvostelu häntä kohtaan tulee nelosketjusta/divarista ja ykkösketju & valmennus pitävät tehtyä maalia maalin arvoisena?
Vs: Suomalainen filosofia Esa Saarinen on opettanut Himaselle sen tärkeimmän jonka jokaisen filosofin kannattaa opetella. Luo oma tyyli, ja luo kansainvälisiä yhteyksiä tärkeisiin henkilöihin niin näytät kiinnostavalta. Mitä tästä Himasesta sitten oikeasti tiedetään? Mies esiintyy professorina, vaikka ei ole toiminut yhdessäkään professorin virassa missään yliopistossa. Kirjoitti aikoinaan fiktiivisen romaanin Sokrateen vaelluksesta halki Helsingin. Kirjoittaa tilaustyönä pamfletteja maksavien asiakkaiden käyttöön. Tuntee Norjan kruununprinssin. Pitää valkoista kaulaliinaa, ja puhuu omalaatuisesti. Se että saa hyväksynnän kirjoituksilleen jossain ulkomaisessa yliopistossa, ei kerro muuta kuin on tukenut kyseisen yliopiston taloutta, yliopiston sopivaksi katsomalla summalla.
Vs: Suomalainen filosofia Seireenille. En ole hyvä tuttu Himasen tai Castelsin kanssa, mutta olen kyllä molemmat tavannut. Osallistunut samoihin tilaisuuksiin, kätellyt, jutellut jne. Myös lukenut Castelsin keskeisimmät kirjat niitä tutkimustyössä joskus pikkuisen käyttänytkin. Kyllä minä tästä aiheesta enemmän tiedän kuin esimerkiksi valokuvauksesta.
Vs: Suomalainen filosofia Wikipedia on hyvä tietolähde, mutta lähdekritiikkiä ei sovi ihan kokonaan unohtaa. Kyllä Himanen löytyy professorin asemasta nykyisestäkin Aalto-yliopiston henkilöstölistauksesta. - Lue enemmän, luulet vähemmän... Yhteisen opetuksen henkilökunta
Vs: Suomalainen filosofia Minä kun luulin että meille taviksille Wiki keroo tärkeimmät. Annetaan nyt sen verran periksi, että Himasta voi puhutella herra professoriksi ainakin osan aikaa.
Vs: Suomalainen filosofia Tuon viestin kärki oli suunnattu Sirenille, joka rivien välistä käy täällä keskusteluun osallistuneiden henkilöiden kimppuun puolustaessaan samalla ilmeisesti äänestämänsä puolueensa menettelytapoja, jotka eivät kunnioita kilpailutuksesta säädettyjä kansallisia hankintalakeja tai EU:n hankintadirektiivejä. Julkisia hankintoja koskevissa säännöissä pääperiaatteita ovat avoin ja tehokas kilpailuttaminen sekä näiden palvelujen tarjoajien tasapuolinen ja syrjimätön kohtelu. Niin ikään ostajalla on mahdollisuus valita halvimman lisäksi kokonaistaloudellisesti edullisin eli olisivat vaikka painaneet tämän show'n hinnan alas, jos eivät muuta tarvetta olisi keksineet kilpailutukselle. Lisäksi olen käsittänyt, että valtioneuvoston jäsenillä on mahdollisuus käyttää yliopiston professorien konsultointia veloituksetta tarpeen vaatiessa. Tämä "tulevaisuuselonteko" oli hyvin avoimesti sellainen perinteinen "kavereille kans"-tyyppinen manööveri alusta alkaen, mikä aiheuttaa hämmennystä jo ennen kuin ensimmäistäkään lausetta on kirjoitettu. Siitä on myös syytä keskustella, että miksi päättäjät saavat viitata kintaalla itse säätämilleen julkisten varojen käyttöä koskeville laeille. Puistattavaa touhua. Lisäksi toivoisin, että jatkossa vastuullisina äänestäjinä äänestäisitte eduskuntaan bb-tähtien ja jumppamaikkateinien sijaan sellaisia yhteiskunnallisia vaikuttajia, joilla tämä näkemys, osaaminen ja johtajuus on jo ennestään. Näitä yhteiskunnallis-filosofisia aineita opetetaan suomalaisissa yliopistoissa.
Vs: Suomalainen filosofia Minä en tiedä sinusta yhtään mitään, ei tullut mieleenikään että sinä itse olisit tutkija. En siis tiedä nimeäsi, enkä ammatiasi.
Vs: Suomalainen filosofia Mistä sä saat päähäsi että hökkäilisin yksitäsiä foorumilaisia kohtaa? Kuten tuossa sanoin niin minulle ei ollut hajuakaan että nimimerkki nomad olisi voinut osallistua mahdolliseen kilpailutukseen. En puolusta mitään puoluetta, koen vain hyvn kohtuutomaksi ja tyylittömäksi julkisuudessa ja täällä näkemäni tarkoitus hakuiset hyökkäykset. Koen myöskin hyödylliseksi idean että vaikeassa tilanteessa pyritään pyytämään neuvoa asiantuntijoilta.