Vs: Syystunnelmia Tykkään eniten pitkospuukuvasta, siinä katse kulkee kohti valoa ja arvuuttelee mitä kauempana saattaisi olla. Toinen voisi olla tuo kakkoskuva koivuista, mutta siinä silmä tarttuu vasemman laidan puun puolikkaaseen. Ehkäpä reipas rajaus ja/tai kuvasuhteen muutos auttaisi.
Vs: Syystunnelmia Minun silmään toinen kuva iskee parhaiten. Pieni usva taustalla, paljon "roskittaista" yksityiskohtaa ja koivulinjasta löytyy kuitenkin se kantava voima kuvalle.
Vs: Syystunnelmia Ensimmäinen ei puhuttele, mutta muista pidän. kaksiväriskaala on mukava, mutta kuva ei vaikuta loppuuanasti mietityltä. Kaunis valo jokaisessa muussa, kolmannessa ja neljännessä lisäksi kuvan sisään johdattava linja. Onnistunut setti!
Vs: Syystunnelmia Kolme alimmaista minun silmääni oikein syystunnelmaa sisältäviä. Pitkospuukuva nousee omaksi suosikikseni.
Vs: Syystunnelmia Ai kun ilahduttavaa palautetta Varsinkin "kyl sää sommitella osaat" lämmittää mieltä, kun juuri siinä tunnen olevani kaikkein heikoimmillani. Vaikka en minä tosiaankaan kritiikistä pahastu. Tässä on vähän lepuutusta väriaistinsoluille:
Vs: Syystunnelmia Hieno kuva, tie menee juuri oikein. Tuohon samaan paikkaan voisi mennä kytikselle odottelemaan sopivaa kulkijaa mukaan, kun valot tulevat sopivasti.
Vs: Syystunnelmia Kiitos, hyvä idea! Noin vähän itsekin mietin. Tuosta roskasta toivoinkin palautetta. Hyvä ettei se ihan pilaa kuvaa, kun sitä ei aina oikein voi välttääkään. Joskus olen miettinyt, olisiko "luvallista" varata reissuun mukaan vesuri tai oksasakset kaikenlaisia korsia ja risuja varten. Kysyisin vielä voiko tällainen toimia ollenkaan (pääaiheet kuvan reunoilla ja keskellä tyhjää). <IMG src="Photo by Kajastus"]</IMG>
Vs: Syystunnelmia Kyllä sommittelusilmää löytyy melko lailla. Nyt voitkin sitten alkaa unohtamaan klassisen sommittelun, alkaa rikkoa sääntöjä ja etsimään enemmmän omaperäisiä, näkemyksellisempiä tapoja kuvata. Ja se onkin helpommin sanottu kuin tehty. Jotta sääntöjä voi rikkoa, ne on kuitenkin ensin täysin osattava.
Vs: Syystunnelmia Oikein mainiosti. Mitä sitten pääaiheena haluaakaan esittää. Minusta lähipuut toimii kehyksenä ja luo kuvaan mukavasti imua.