Vs: Käsin kuvaamisen suljinajat 1/25 ja käsin lankalaukaisimen kanssa. Ei ihan terävä mutta oli aukkokin suurin eli alle 8.
Vs: Käsin kuvaamisen suljinajat Oheisen kuvan otin itse, 1/4 sekunnin suljinajalla. Homma ei ole vaikeaa kunhan tiedostaa pari juttua jotka auttavat olennaisesti. Painava (Leica M3 tässä tapauksessa) kamera auttaa hieman, massa vastustaa kineettistä muutosta, joten enemmän massaa, enemmän vastustusta liikkeelle. En kuitenkaan menisi painoja kiinnittämään kameraan, jottei ylity yksilöllinen raja jossa alkavat lihakset tutista jännittymisestä. Kuulin, että voi käyttää myös narua, joka kulkee objektiivin juuren ympäri ja jalan alitse, että tämä poistaisi, tai ainakin vähentäisi vertikaalista liikettä. Laajakulma, tottakai, oheisessa otoksessa käytin 35mm objektiivia. Sitten se olennaisin, eli käytä kameraa kuin asetta. Paina kameraa kasvoja vasten, otsa tai poskipää on huomattavasti tukevampi kuin ei mikään. Kyynärpäät alas, mieluiten kylkiä vasten, pysäytä hengitys sisäänhengityksen puolessa välissä, jalat noin hartioiden leveydelle, lonkkalepo. Tai sitten ihan toinen polvi maahan, käsi tukemaan polvea vasten. Mittaetsin, mielestäni peilittömyys on suorastaan edellytys pitkille suljinajoille käsipelillä. En onnistunut digipeilijärkkärillä ottamaan tärähtämättömiä kuvia kuin 1/25 sekunnin nopeudella, tosin tässä voisi aikaisemmin mainitsemani narupatentti olennaisesti auttaa.
Vs: Käsin kuvaamisen suljinajat Tietenkin tuo perinteinen hihnatemppu. Eli käsi hinasta läpi niin että hihna jää olkapään kohdalle. Sitten koukkaat käden hihnan sisäpuolelta niin, että hihna jää ranteen kohdalle ja otat kamerasta kiinni. Vedät hihnan kireälle, ja johan on tukevasti kiinni.
Vs: Käsin kuvaamisen suljinajat Eli tämä on se armeijassa opittu tarkka-ampujien kivääriote.... jos joku muistaa
Vs: Käsin kuvaamisen suljinajat Peilin saa kattoon takatöllöltä lauottaessa uusimmissa peilikameroissa.
Vs: Käsin kuvaamisen suljinajat Olen todennu että Canon käyttää juuri tätä polttoväli/suljinaika suhdetta digikamerassa. Varmaan sitä joissakin kameroissa voi ite säätää. Mun 5DMKII kamerassa ei voi ja se on puute.
Vs: Käsin kuvaamisen suljinajat Komppaan siinä mielessä että joskus nuo onnistuvat ja jopa oikein hyvinkin. Homma onnistuu myös pienemmilläkin / kevyemmillä laitteilla. JA tietysti tuki mikä tahansa auttaa aina... (Tosin tuosta esimerkkikuvasta on vaikea päätellä mitään. Ehkä joku osasuurennos olisi hyvä.)
Vs: Käsin kuvaamisen suljinajat Yksi esimerkki 1/8 s käsivaralta Messukeskuksessa (ISO 200). Messerschmitt Bf 109 -moottori. Nokia Pure View 808. Minusta olisi parempi käyttää tuossa vehkeessä ISO 50 tai 100, mutta näillä mentiin että sai edes jonkinlaisen kuvan.
Vs: Käsin kuvaamisen suljinajat Arvaan että saattaisi liittyä program valotuksen toimintaan ja säädettävyyteen? Kumma vaan jos modernissa järkkärissä ei löytyisi hyvää säädettävyyttä siihenkin, tai automaattisesti polttovälin mukaan säätyvää toimintaa.
Vs: Käsin kuvaamisen suljinajat Kyllä tämä ihan Rolleiflexin ohjekirjassa taitaa olla. Mulle opetti JuhaA yhdessä miitissä monta vuotta sitten. T Jukka
Vs: Käsin kuvaamisen suljinajat No jos vaikka asetat kameran AV-asentoon ja otat kuvia 24-70 mm tzuumilla kamera saattaa säätää suljinajan maksimissaan sinne samoille lukemille eli 20 sadasosaan. Joissakin kohdin haluais kameraa käskyttää siten että suljinaika olisikin pykälän kaksi nopeampi. Tietty kameran pitää se kompensoida ISO-arvolla. No tämmöstä käskyttämistä ei saa tehtyä eli kamera muuttaa suljinaikojen muutokset tehtaalla asettamien arvojen mukaisesti. Tajusitko?
Vs: Käsin kuvaamisen suljinajat Joo. Ongelmaa en hiffannut - mikä estää kääntämästä ISOa suuremmalle tarvittaessa? Ei ota vastaan?
Vs: Käsin kuvaamisen suljinajat J: "Tykkäisin käyttää automaattivaihteistoa, koska se on kätevämpi kuin manuaalivaihteisto. Muuten hyvässä MK II -autossani ei ole automaattivaihteistoa, mikä on puute, koska koen automaattivaihteiston paremmaksi ja tiedän, että kaikissa muiden merkkien autoissa on jo automaattivaihteisto." S: "Mikä estää vaihtamisen käsin? Eivätkö vaihteet mene perille?"
Vs: Käsin kuvaamisen suljinajat Enpä olis uskonu, että joudun lukemaan ja lainaamaan Canonin manuskaa... kääntämään en ala... http://www.bfm.ee/wp-content/uploads/2011/01/Canon_EOS_5d_mkII_User_Manual.pdf Sivu 90 "Tv: Shutter-Priority AE In this mode, you set the shutter speed and the camera automatically sets the aperture to obtain the correct exposure matching the brightness of the subject. This is called shutter-priority AE. A faster shutter speed can freeze the action or moving subject. Or a slower shutter speed can create a blurred effect, giving the impression of motion." "Tv" stands for Time value.