Kummallisen edullisia OEM versioita. Onko kukaan kokeillut? Osta & myy, huutokauppana tai heti - Huuto.net Osta & myy, huutokauppana tai heti - Huuto.net Osta & myy, huutokauppana tai heti - Huuto.net Osta & myy, huutokauppana tai heti - Huuto.net Muropaketin hintavertailu | Muropaketti.com Käytetyt kannettavat tietokoneet, varaosat ja huolto., Käytetyt kannettavat tietokoneet takuulla edullisesti, kannettavien varaosat ja huolto. Iso valikoima käytettyjä kannettavia. Myös pöytäkoneet http://www.os-operating-system.com/...m-DVD-and-Windows-7-Professional-COA-MAR.html windows 7 professional 64 | eBay'
Vs: Win 7 Pro 64 - halvalla vai kalliilla? Joskus tosiaan kannattaa ostaa/saada/hankkia vanha tietokone ihan käyttiksen takia. Joskus oli nurkissa iso kasa XP lisenssejä.
Vs: Win 7 Pro 64 - halvalla vai kalliilla? Sitten yhdellä myyjällä on kymppiä kalliimpi ja varoittelee kiinalaisista piraateista joita muilta saa. ??? http://www.ebay.com/itm/2013-Microsoft-Windows-7-Professional-64Bit-Full-Version-Coa-Product-Key-8-/200944777950 Brittimyyjän palautteissa oli että se täytyy aktivoida puhelimella. Tuttua kenellekään?
Vs: Win 7 Pro 64 - halvalla vai kalliilla? Mutta jos on OEM lisenssi, ei kai konetta voi vaihtaa? Joku väitti että kovalevyn emolevyn vaihtumisesta olisi se kiinni. edit. näppäilyvirhe kovalevy sorry
Vs: Win 7 Pro 64 - halvalla vai kalliilla? Läppärissä vaihdoin kovon SSD:hen ja käyttis tietty koneen mukana tullut OEM (win 7 homepremium tms. 64-bit). Toimii sukkelasti. Pöytäkoneessa vaihtunu kaikki palikat ainakin kerran tai kertaalleen ja käyttiksenä aikonaan kovon mukana ostettu OEM (nyt asennettuna SSD). Toimii, joten en tiedä noista rajoitteista... tai ainakaan halua tietää. Liika tieto ja ajattelu ei ilmeisesti ole hyväksi.
Vs: Win 7 Pro 64 - halvalla vai kalliilla? Ei vaikuta tuo OEM rajoite mitään, se on vain se, että kyseisen version sai vain myydä uuden koneen myötä ja sen jälkeen se toimii, kuin muutkin versiot. Win on vain siitä hankala, että siinä on sellainen rajoite, että liian monta osaa kerralla vaihtaessa, niin vaatii uuden rekisteröinnin, mutta kun heittää koko kovalevyn tai koneen uusiksi, niin vanha lisenssi käy hyvin.
Vs: Win 7 Pro 64 - halvalla vai kalliilla? Hupsista mitä oikein näppäilin! Piti kirjoittaa että e m o levyn vaihtumisesta se olisi kiinni. Aihe on aina muuttunut sekavaksi kun näistä olen monesti lueskellut. Juuri OEM:n uudelleenrekisteröinnin vaikeuksia ei haluaisi.
Vs: Win 7 Pro 64 - halvalla vai kalliilla? Koko kovalevyn? Koko koneen uusiksi? Lisäsin alleviivan. Entä kun on selkeästi uusi kone. Olen käsittänyt että OEM on nimenomaan tarkoitettu yhteen ja samaan koneeseen ja kallis lisenssi sitten on ainoastaan käyttäjäkohtainen. Toki koneeseen voi kuulemma erinäisiä osia vaihtaa ja uusia OEM:n kanssa.
Vs: Win 7 Pro 64 - halvalla vai kalliilla? Aika mukavasti nuo ovat siirtyneet koneelta toiselle. Olennaista muuten OEM-versiossa on, että se on ns. koneenvalmistajan lisenssi eli Mikkis ei anna tukea niihin. Kannattaa siis punnita oma osaaminen, sukulaisten osaaminen ja ystävyyden puitteissa saatavilla olevan tuen määrä lisenssityyppiä valittaessa
Vs: Win 7 Pro 64 - halvalla vai kalliilla? Huonolla tsägällä se on jollekin Dellin chipsetille tuunattu versio...?
Vs: Win 7 Pro 64 - halvalla vai kalliilla? Samalla lailla luulis toimivan. Ei oo rahastuksen kannalta mitenkään järkevää tehdä tuunattuja versioita käyttiksestä. Lisäpalikat (ne turhat ohjelmat) tulee jos on vain se recorvery -versio tai erilliseltä levyltä.
Vs: Win 7 Pro 64 - halvalla vai kalliilla? Kaikenlaisia koukeroita. MAR. Microsoft Authorized Refurbisher Kyllä nyt menen halpaan. Myyjän palautteita katselin ja kauppa näyttää käyneen hyvin. Ilmeisesti pitää aktivoida soittamalla Microsoftin robottiin, joka saattaa olla hieman hankalaa mutta myyjä kuulemma ohjeistaa hyvin ja neuvookin lisää tarvittaessa. http://www.huuto.net/kohteet/windows-7-ultimate-64-bit-sp1/277495716 Nythän on varaa valita pron ja ultimaten välillä. Ei ole rahasta kiinni. Onkohan siinä ultimatessa jotain hyödyllistä. http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions#Comparison_chart
Vs: Win 7 Pro 64 - halvalla vai kalliilla? Käytännössä erot tulevat selkeimmin esiin, jos haluaa käyttää Kantonin kiinaa mandariinikiinan sijaan...
Vs: Win 7 Pro 64 - halvalla vai kalliilla? [QUOTE> [/QUOTE] Jep. Entä sitten "boot from virtual hard disk" mahdollisuus? Taitaa olla turha ominaisuus ainakin siinä mielessä että tämäkin on ihan hepreaa mulle: "Boot from a VHD (Virtual Hard Disk)" is where you can boot directly from a Windows VHD file on a HDD just as if you installed Windows normally. If you like, the tutorials below can show you more about this to help. http://www.sevenforums.com/tutorials/625-boot-vhd-using-windows-7-a.html http://www.sevenforums.com/tutorials/625-boot-vhd-using-windows-7-a.html Sitten oli pari lisäjutskaa ultimatessa jotka sentään käsitin. BitLocker ja toinen jonkinlainen sovelluslukko. Salasanojen taakse saa siis tiedostoja tai toimintoja.
Vs: Win 7 Pro 64 - halvalla vai kalliilla? Tarkoitin, että aina on sellainenkin mahdollisuus, että ovat käyttäneet jotain eksoottisempia ratkaisuja komponenteissaan. Silloin sopivia ajureita saa kaivaa kissoilla ja koirilla jo asennusvaiheessa. Kokoonpanijana Dell on sen verran suuri, että saavat varmasti haluamansa konffauksen tarvittaessa. Spessut liittyvät yleensä säästöihin ja valmistusta helpottaviin ratkaisuihin. Lisäksi alalla oli aikaisemmin enemmänkin sääntö kuin poikkeus, että suurten valmistajien sirvilät poikkesivat eniten kaikista PC-standardeista. Hyvänä esimerkkinä olivat IBM:n koneet, jotka olivat pisteytetty vähiten "IBM-yhteensopiviksi" parinkin luokittelijan toimesta =)