Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Maantiepyöristä

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Jukkis71, 28 Kesäkuu 2013.

    Vs: Maantiepyöristä

    Vannejarrut, joita on monenlaisia, ovat halpoja ja toimivat säädettyinä ja kunnon jarrukengillä ihan ok.
    Vannejarrujen yksi huono puoli on se, että ne syövät vannetta ja lopulta vanne on vaan uusittava, no tosin vasta aika monien tuhansien kilometrien jälkeen.
    Nykyisissä vanteissa pitäisi olla varoitusmerkintä kun vanne kuluu uusintakuntoon, tosin se ei taida koskea kilpapyöriä, niin kuin ei heijastivaatimuksetkaan.
    Nyt mm Cyclocrossareihin uutuutena mukaan tunkeneet levyjarrut ovat tehokkaampia ja tunteettomampia mm kosteudelle kuin vannejarrut.
    Pitää muistaa, että levyjarrut on uudehko asia ja "kautta aikojen" on pärjätty vannejarruilla ihan hyvin.
    Maantiekilpapyörissä ei kai levarit ole kilpailuissa edes sallittuja vielä.

    PS: Enhän mää noista paljoakaan tiedä, mutta iskän toiveesta pistin. :D
     
  1. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Maantiepyöristä

    Niin, sotkin tietysti termit.
    tarkoitin tietysti vannejarruilla niitä perinteisiä ja uusilla noita levyjarruja.
    Niiden erot siis kiinnostavat.
    T Jukka
     
  2. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Maantiepyöristä

    Nestelevyjarrut ovat aivan omaa luokkaansa kaupungissa, jossa nopeita tilanteita vaan tulee. Ne pysäyttävät tehokkaasti ja tunnokkaasti.
     
  3. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Vs: Maantiepyöristä

    Näin on, mutta niitä ei saa kippurasarvisiin. Itsellä on juuri tuollaiset levyjarut, on hyvät.
     
  4. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Maantiepyöristä

    No niinpä taitaakin olla. Ilmeisesti levyjen virittäminen edellyttäisi swingin ja etuhaarukan levittämistä. Sopisi huonosti aerodynaamiseen runkoon. Lisäksi levyjarrut lienevät painavampi konstruktio silloin, kun haetaan ultrakevyttä konstruktiota. Ei ole tullut seurattua paljoa, kun itse maastopyöräilee kaupungissa.
     
  5. Vs: Maantiepyöristä

    Ja en usko, että tolkuttoman kalliiden vanteiden ostaja haluaa lisää pyörivää massaa teräs levyistä.
     
  6. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Maantiepyöristä

    Kyllä mahtuu ultegra ja hydraulinen levari samaan pyörään.
    <IMG src="http://jarisiren.1g.fi/kuvat/1.uusimmat/JSE_3481.jpg/_big.jpg"][​IMG]</IMG>

    <IMG src="http://jarisiren.1g.fi/kuvat/1.uusimmat/JSE_3436.jpg/_big.jpg"][​IMG]</IMG>
     
  7. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Maantiepyöristä

    Juu, mutta ei terassikäyttöön ;)
     
  8. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Maantiepyöristä

    Kun aikoinaan 1978 suunnittelin Helkamalle Reynolds'in mangaani-molybdeeni putkista tehtävän urheilu/semi racing pyörän, Kuningaskulkurin, niin sitä pidettiin kummallisena, koska sen runko koottiin osin muhveilla ja osin MIG hitsaamalla. Reynolds'in tekniikkamiehet kävi meillä ihmettelemässä mitä me oikein teemme, nuo putket oli suunniteltu juottamista varten.
    Pidimme päämme ja testasimme rungon hankkimillamme testilaitteilla. Historia osoittaa, että vahvempaa runkoa ei kukaan tehnyt, yhtäkään ei ole vielä romutettu, kaikki elää ja voi hyvin.
    Toissa vuonna suunnittelin uuden Kuningaskulkurin, modernin retrohenkisen seuraajan vanhalle sotaratsulle.
    Tämä ei ole mainos, vaan osoitus siitä, että Suomessakin osataan:
    http://www.helkamavelox.fi/mallisto/miehet/kuningaskulkuri_18_v-hmk1858_kr_m
     
  9. Vs: Maantiepyöristä

    Oho. Ja minä olen pitänyt sinua pelkkänä höpöttäjänä :)
     
  10. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Maantiepyöristä

    Sanomaasi on vaikea ottaa kantaa, onko se vilpitön vain hymiön myötä pelkkä pehmeä vitsi?
     
  11. arko

    arko Member

    789
    22
    18
    Vs: Maantiepyöristä

    Tyylikkään näköinen fillari tuo Kuningaskulkuri ja varmasti laatukamaa kaikinpuolin.
     
  12. Vs: Maantiepyöristä

    Ihan vilpittömästi arvostan tekemääsi työtä. Aika legendahan tuo jo on.
     
  13. higgins

    higgins Active Member

    4 660
    7
    38
    Vs: Maantiepyöristä

    Jep tämä ei ole se painava jäykkä hinta- laadultaan huono kotimainen.

    Hienoa, HIgg
     
  14. Vs: Maantiepyöristä

    Tuskin sitä on kukaan epäillytkään, toisaalta se, että kallis tuotanto siirretään halvempaan maanhan, eli Suomeen, onko se sitten uroteko sinänsä, kysehän on vain kustannuslaskennasta. Uroteko olisi se, ettei siirretä sitä halvempaan, vaan pidetään tosiaan se laatu etusijalla, eikä omistajien tasku. Omistajien taskusta ei, minun mielestäni, oikein saa helpolla jeesusta ;-)

    Ihan hyvän näköinen värkki.
     
  15. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Maantiepyöristä

    Tuohon voisin lisätä hieman faktaa, elikkä jopojen takaisin Suomeen tuonnin ainoa syy ei ole kustannus, vaan kokonaiskustannus, tämä tarkoittaa, että kokonaiskustannuksiin lasketaan mukaan myös jälkihoito, takuuasiat ja kentän palaute, eikä tuotannon joustavuus ole lainkaan vähäpätöinen asia, tehdään niissä väreissä kuin mitä kenttä haluaa.
    Pintakäsittelystä olen jo monesti kirjoittanut, mutta kerran vielä.
    Jauhemaali ei ole maalia, vaan muovia joka on jauhettu pinnoittamiseen soveliaaksi ja se saadaan metallin pintaan sähköisen statiikan avulla, tällainen runko siirretään uuniin josa on n.220 astetta lämpöä ja silloin muovijauhe sulaa metallin pintaan.
    KAIKKI ns liuotteelliset maalit, vesiliukoollisista lähtien, muodostavat liuotteen haihtuessa mikrokanavia metallin pinnalta aina pintaa asti ja sallivat näin hapen ja kosteuden siirtymisen metallin pintaan aiheuttaen korroosiota.
    Helkama on 1995 alkaen pinnoittanut kaikki teräsrunkoiset pyöräsnsä jauheella ja tekee niin edelleen, märkä- liutteellinen maalaus on samalla purettu siirryttäessä jauhemaalaukseen.
    Helkama on yritys joka haluaa tehdä hyödyllisiä ja pitkäikäisiä pyöriä normaali kuluttajalle, siinä tehtävässä olen omalta osaltani ollut mukana tavoitteen saavuttamisessa, toivon ja uskon aika hyvin siinä onnistuen.
     
  16. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Maantiepyöristä

    Mikä mahtaa olla pyyntihinta?
     
  17. Vs: Maantiepyöristä

    450€