Hei! Olen aloitteleva kuvaaja, ja haluaidsin saada nyt vähän feedbackiä, niin positiivisia kuin negatiivisiakin. Kuvaan siis tallentui 7kk poikani, joka nukahti kantoliinaan. Nukkuva lapsi oli niin suloinen, joten oli pakko napsaista kuva. Ps. Osasinkohan edes liittää tähän kuvaa....? Edit. Poistin kuvan, jottei joudu vääriin käsiin. Lisäys: Näköjään osasin.
Vs: Poikani Nämä näyttävät ruumiilta lähes aina. Varsinkin jos on "ikäännytetty" kuva. Joskus lapsikuolleisuuden ollessa suurta niitä kuolleita lapsia kuvattiin muotokuviksi. Samannäköistä materiaalia. Kaveri kuvasi kuolleena syntynyttä lastaan. Sen nähtyäni totean vielä henkilökohtaisen tunteen kuvastasi: mautonta. Sinun ei tarvitse tosin pahoittaa mieltäsi siitä.
Vs: Poikani Ai? ei minulla tullut mieleenkään tuollainen. Päinvastoin kokeilin kuuluuko pieni pihinä ja valuuko kuolaa suupielestä. Toki. pientä lasta kuvatessa kuuluu olla pehmeät sävyt mutta vaalentaisin roimasti. (emmä edes tiennyt tollaisesta tavasta )
Vs: Poikani Tuolla linkillä pääsee alkuun. Kirjastosta voit sitten perehtyä aiheeseen paremmin, jos on kunnon kirjasto. Ei tee yhtään pahaa tutkia valokuvauksen historiaa. Itse tutkin sitä lähes pakkomielteisesti. Huom. mennyt aikamuoto.
Vs: Poikani Kiitos mielipiteistä! Kyllähän se vähän poskia kuumotti, kun joku sanoi kuvan lapsen näyttävän ruumiilta. Se ei todellakaan ollut tarkoitus, mutta hyvä tietää tällainen aspekti. Minkäslaiset asetukset kamerassa/kuvankäsittelyohjelmassa tulisi olla, jotta kuvaan saisi pehmeitä sävyjä? Kikkailin kameran mukana tulleella kuvankäsittelyohjelmalla ja siellä oli joku asetus, jossa kuvasta tuli noin tumma. Mielestäni se näytti ihan kivalta (lue: peitti huonon taustan ). Lisää mielipiteitä kaipaisin! Toivottavasti kaikki ei näe tässä kuvassa ruumista...
Vs: Poikani Vauva- ja lapsikuvat on siinä mielessä vaikeita, että äiti tai yleensä jompi kumpi vanhemmista tietenkin näkee oman lapsensa toisin kuin muut, joilla ei ole pienokaiseen minkään sorttista tunnesidettä. Vrt. Moilamin kommentti edellä. Kyllä minäkin lapsosen mieluummin näkisin silmät auki . En tosin nytkään nähnyt häntä poisnukkuneena, mutta silti. Vaaleammaksi kuvan saat vaikka ylivalottamalla vähän tai kuvaamalla yleensäkin valoisammassa.
Vs: Poikani Eivät, koska nykykulttuurissa ei ole sellaista tapaa. Kun vainaja kuvataan, se tehdään eri tavalla: Ei elävän kaltaisena, vaan selvästi kuolleena, selällään, kuolinvuoteella tai arkussa tms., suu on aina kiinni, steriileissä väreissä. Tuo kuva voi joillakin yhdistyä historiallisiin kuvauskulttuureihin sävytyksensä vuoksi, mutta sellaiset ihmiset ovat marginaaliryhmä. Jos elävyyttä haluaa korostaa, tavallinen värikuva on varmin. Sillä saa kasvoille tervettä, lämmintä (kenties ripuksen ihon ja valon lämpimyyttä liioitellen) elämän väriä. Sävyttämätön mustavalkokuvakin on hyvä vaihtoehto, koska se on nykyään hyvin yleistä. Jos taustaa haluaa piilottaa, ei koko kuvaa kannata tehdä tummaksi. Kasvot saavat aina määrätä. Kannattaa valita tausta sopivaksi tai opetella käyttämään kuvankäsittelyohjelman temppuja tummentamiseen.
Vs: Poikani OT: Tässä erittäin hyvä pointti ! Itsekkin kuvaan paljon lapsiani mutta eipä niitä tule julkaistua kun tiedän että ketään muuta ei juurikaan kiinnosta omien söpöläisteni kuvat.
Vs: Poikani Ei tarvitse huolehtia siitä, mitä muut näkevät kuvassa. Sillä ei ole mitään väliä. Hyvä, että kykenit ottamaan kuvasta syntyneet ajatukseni vastaan. Se on sitä valokuvasta keskustelua.
Vs: Poikani Näen oman poikani silloin tällöin nukkumassa samalla ilmeellä, en pysty nukkumaan kunnes nään liikettä(ei nukkuvaa sovi herättää)
Vs: Poikani Ei niin. Mutta voit koittaa kädellä hengittääkö tai kuunnella, jos on hiljaista. Johonkin mahaan/rintaan kun laitat käden niin sieltä tulee nopeeta sähkötystä sydämenlyönneistä.
Vs: Poikani Lasten ollessa tuossa iässä, oltiin joskus pitkäänkin kuuntelemassa, että hengittääkö vielä vai ei. Mulla on paljon kuvia nukkuvista lapsistani, mutta niitä katselee vain äiskä ja iskä, no ehkä meidän siskokset myös
Vs: Poikani Hyvä kuva. Poikalapsesta, kun on näin karismaattinenkin vielä, voi ihan hyvin ottaa jyrkemmän kuvan. Tuo esille sitä suvun vitaalisuutta. Löysin paljon nyansseja kuvasta joista yritin rakennella tulevalle palomestarille persoonallisuutta.. Ajatuksia herättävä siis vaikken kaveria tunnekaan. Ainoa joka häiritsi oli kuvan formaatti. Mietin kuuluisiko tätä katsoa pystykuvana vai vaakakuvana, ja kulmasta. Minulla on kanssa paljon näitä kuolleen näköisiä lapsikuvia, ja juuri sen näköisiähän niiden kuuluukin olla : http://pikkuteemu.net/valokuvaus/spam/img1171445074.jpg
Vs: Poikani Hieno albumissa.Kuvassa lapsi ei nuku herkässä tilassa, vaikka varmaan on melkein remissä.Voisin kuvitella että muutamia napsuja kun olisi ottanut niin ilme olisi ollut parempi.Lapsihan on symppis.