Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Mulla toi mittari palvelisi ensisijassa salamavaloilla kuvatessa ja 6x6 negalle kuvatessa (no tuo kuvaaminen on vasta edessä, mutta pitäähän joku syy hankintoihin olla vekotinhulullakin), toissijaisesti hankalissa kuvauskohteissa vallitsevassa valossa. Mutta oikeesti tuollainenkin on kiva olla, jos vaikka tarvitsis ja kuten Sulokin sanoi, kun sain halvalla (mikä tietysti on aina suhteellinen käsite).
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Tuli sitten hankittua Sinar P "keveämmäksi" palkiksi reissuja ja yli 1km kävellen raahattavaksi Plaubel kuin painaa kun synti jalustan kanssa... yli 50m kantomatka meikäläisen kunnolla ylivoimainen suoritus sen kanssa
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Menin sitten ostamaan Minolta Program 3500xi salaman, tiedän kyllä, ettei se toimi sen paremmin automatiikalla kuin TTL:näkään, mutta puutteista huolimatta salama joka toimii myös digiaikana 100% tai 25% teholla ja sopii Sonyn salamakenkään. Pitäis varmaan hankkia myös Sony/Minolta salamakenkään sopiva jatkokaapeli, onko kellään edullisesti tarjolla?
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Pari laukkua Briteistä. 90 litran vesitiivis reissulaukku ja samaten vesitiivis messenger bag läppärille kun halvalla sai. Nyt ei pienet tai isommatkaan vesisateet reissuilla haittaa.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Linssikin tulin nappia painamalla. On toi Pentacon aika jymkkä peli.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Pullon R09, 5 litraa Fix-AG:ta ja 5 pussia D-76 macolta. Aina perhana loppuvat kesken. Jos noilla nyt kesän yli pärjäisi.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Untuvatakki. Sellainen pieneen tilaan menevä taukotakki Sarek-vaellusta varten. Tänä vuonna paljon tilaa vievä ja turhan painava norjalainen villapaita saa jäädä kotiin. Jotain pieniä hienosäätöjä joka vuosi. Vaellusvarusteet alkavat jo hipoamaan täydellisyyttä, mutta onhan tässä jo lähes 40 vuotta harrastettu vaellusta... Kameravalita on tällä kertaa Hasselblad SWC ja Leitzin pikkujalusta.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Kuvausmatka Gotlantiin ja Fårön saarelle 18.-28. heinäkuuta. Täysikuukin osuu kivasti 22.7.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? jäätelöä! en ole moneen päivään ostanut muuta kuin muutaman jäätelön.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Täällä porukka ostaa untuvatakkeja ja koivuklapeja kun ulkona on melkein +30
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Viikonajan auton osia niin että hirvittää köyhää. Tänään jarruputkia jotka oli mälyttömän hintaasia. Kuulemma käsityö maksaa. Miatata putki ja pari puristusta puristella koneella putkeen on vaativaa käsityötä. Mähän oon siis rikas kun oon päivän purkannu ja kaks kasannu kuljinta. Vielä hiukan lisäkorjauksia käsityönä. Kuinkahan rikas sitä onkaan kun kuljin on kunnossa?
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Mir 26b 45mm F3,5 lasi Kiev 60:seen, opiska on hieman rakennussarja ja vaatii puhdistusta, mutta sillä on tarkoitus kuitenkin alkaa kuvata 6x6 mv laajiskuvia, mitä lie maisemaa ym.