Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Tyrkyttämistä?

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Pii, 6 Toukokuu 2013.

  1. Pii

    Pii

    4 011
    0
    0
    Siirrän tämän aiheen tänne yleiseen... kun alkoi kiinnostaa...(kysehän on omalla kuvalla kilpailuun osallistumisesta)

    Tämä on varmaan perisuomalaista. Ja ajoittain sorrun itse myös samanlaiseen ...vaikkakin välillä tietoisesti pyrin ajatusmallista pois.

    Jos yksinkertaistetaan: 1. haluan voittaa kilpailun, 2. on esitettävä jotakin mikä kilpailussa  saattaisi pärjätä 3. tarvitsen tukijoita 4. pyydän apua 5. ... 165. voitan kameran ?

    Mitä hävettävää siinä oikeastaan on? ...ja miksi kaveria on niin vaikea tukea? Onko se itseltä pois? ... No EI! vaikka itsekin osallistuisi jos "joukkueen" tuella pääsisi asemiin niin lopullinen ratkaisu tulisi paremmuuden (suosituimmuuden) perusteella.

    Mun puolesta me voitais hommata Mikalle kamera - tai jollekin muulle "kaverille"
     
  2. Mika85

    Mika85 Active Member

    1 227
    21
    38
    Vs: Tyrkyttämistä?

    No tämä nyt on vähän tämmönen kuvakilpailu jossa itse kuvalla välttämättä ole mitään tekemistä sen kanssa että pääseekö tuonne kymmenen parhaan joukkoon vai ei. Siksi joutuu ikäänkuin tyrkyttämään omaa kuvaa ympäriinsä netissä että voi tuossa tuonne kympin sakkiin päästä. Esimerkkinä facebook, johon en muuten ole linkkiä laittanu; ihmiset äänestää koska sinä oot sinä, ei siksi että olisit ottanu hyvän kuvan. Tavallaan siis kisa siitä että kenellä on eniten kavereita/tuttuja jotka jaksaa käydä äänestä nappia joka päivä näpyttämäss.

    En väitä että tuo mun kuva olis niin hyvä että se voittas jos kuvia arvosteltas kuvina, ilman että tiedettäs kuka ne on ottanu. On siellä muitakin hyviä kuvia, jos tuo edes hyvä on ja varmasti hirveä läjä paljon parempiakin, mutta aika onnettomiakin. Millään tällä ei tosin tuolla ole merkitystä ennen kuin vasta siellä TOP10 kuvissa.

    EDIT: kröhöm... siis tästä kuvasta kysymys:

    http://kuvakilpailu.nrj.fi/#/photo/12639

    Samalla kun sitten avasitte tämän ketjun, niin käykäähän hyvät immeiset äänestämässä ja laittakaa kirjanmerkiksi ja äänestäkää vaikka joka päivä!
     
  3. jhalmu

    jhalmu Active Member

    8 551
    3
    38
    Vs: Tyrkyttämistä?

    Olihan tuo hyvä kuva, joten ei tullut ahdistusta että tykkäs :)
     
  4. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Tyrkyttämistä?

    Mä oon todella ulkona, mistä helkkarista on kyse, onko tuo kuva teeristä, eli siis metsosta, se kuva josta puhutaan, vai mikä?
    Voisko joku valaista missä mennään ja miksi. Jos ei tämän enempää löydy tietoa, niin voisko ajatella, että koko keskustelu käydään YV:nä?
     
  5. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
     
    Viimeksi muokattu: 17 Maaliskuu 2019
  6. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Tyrkyttämistä?

    Nykyään kaikkea pitää raivoisasti "jakaa", eikä siitä ole pitkä matka tyrkyttämiseen. Kuvakilpailuista olen jo päässyt yli, mutta sorrun toistuvasti siihen, että flickrissä liitän kuviani kaikenmaailman ryhmiin. Ja sitten on kiva jännätä paljonko millekin kuvalle tulee klikkauksia :)))

    Toisaalta katsottavaksihan kuvat on tehty. Sikäli ehkä turha ujostella sitä tyrkyttämistä.
     
  7. ola24

    ola24 Member

    140
    0
    16
    Vs: Tyrkyttämistä?

    Jos et ymmärrä tai olet ulkona, odota hetki ja lue muiden tarinoita. Sinun ei ole pakko ymmärtää kaikkea tai osallistua kaikkiin juttuhin. Kuvittele että tämä on toisten YV äläkä häiritse kivaa ketjua.
     
  8. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Tyrkyttämistä?

    Ihmisten etiikkaan ei sovi tyrkyttäminen väärin perustein. Jos uskoo Rajalaa, joka sanoo tätä kuvauskilpailuksi, jää tyrkyttämisestä huono jälkimaku.

    Mutta jos myöntää itselleen, että Rajala valehtelee, ja kyseessä on klikkaustenkeruukilpailu, tyrkyttäminen muuttuukin terveeksi myyntikilpailuksi ja houkutteluharrastukseksi.

    Silloin on tietysti hyvä houkutella asianmukaisilla kriteereillä.

    Ei: "Kuvani on paras. Äänestä sitä."

    Vaan: "Et ole vaikuttamassa parhaan kuvan valintaan, vaan päättämässä kuka saa sen kalliin Canonin. Anna se äänelläsi minulle, minä myyn sitten sen ja ostan rahoilla Nikoniin objektiivin, jolle on todella käyttöä. Et kai halua, että se 'voitto'-Canoni menee jollekin lahjattomalle Facebook-teinille, jolla on paljon kavereita?"
     
  9. Pii

    Pii

    4 011
    0
    0
    Vs: Tyrkyttämistä?

    olen samaa mieltä että kuvien taso ei ole kummoinenkaan enkä edes neuvoisi loistavimpia otoksia tällaisiin laittamaan. Silti, jos haluaa voittaa kilpailun niin miksei yhtä yhtä hyvin voi yrittää menestyä.  Minulla on kaksi fb -kaveria ilmoittanut haluavansa kameran ja linkki äänestykseen. Totta hitossa käyn auttamassa.
    Tällainen ??/&¤n kuvakilpailu on ilman muuta mainos jota yritys saa ihmiset oma-aloitteisesti jakamaan eikä se ole kenellekään epäselvää. Ei ole kyse kuvien tasosta, miksi tehdä siitä sen mutkikkaampaa.
     
  10. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Tyrkyttämistä?

    Pii'n aloitus oli sen verran outo, että jäin heti kärryiltä, mutta näin jälkeenpäin ajatellen ei ymmärtämättömyydessä ollut mitään outoa.
    Tällaiset "kilpailut" ei saa meikäläisen ymmärtämystä lainkaan.
    Lepo... jatkakaa;)
     
  11. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 628
    1 536
    113
    Vs: Tyrkyttämistä?

    Tyrkyttämisen sijasta voi ajatella tarjoamisena:)
    No nyt flickrin kuvillasi on joku klikkaus ja kommentti enemmän. Kaupunkikuvissa kaipaisi tietysti tietoa missä on kuvattu (osassa kyllä tieto olikin).
    Ihan kannatti käydä katsomassa, saatanpa käydä toistekin, kiitos:)
     
  12. Jukka75

    Jukka75 Active Member

    3 168
    5
    38
    Vs: Tyrkyttämistä?

    Ihan persiistähän nämä tälläiset "kuvakilpailut" ovat, näissä voittaa se kenellä on eniten sellaisia kavereita naamakirjassa jotka äänestävät kaikkea ehdottamaasi asiaa. Ei mitään tekemistä kuvan hyvyydellä tosiaan, luulisi että tuollaisessa kilpailussa kärsisi Rajalan maine isona ja asiallisena kuvaukseen liittyvänä kauppana.

    Mitä jos kuvakilpailun tosiaan voittaa se kamerakännykällä otettu kuva koiran paskasta tai vastaavaa, ilmoittaako Rajala ylpeänä että tässä tämän vuotuinen voittaja sekä viimevuotuinen voittaja joka oli pokkarilla peilin kautta otettu omakuva??

    Yhdyn myös kommenttiin Markku55:lle, jos ei kiinnosta ketjun asia niin pysy poissa. Aluksi ihmettelin itsekkin ketjun alkua mutta asia selvisi jos ketjun toisessa viestissä, eli ei ollut vaikea ymmärtää.
     
  13. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Tyrkyttämistä?

    Sä oletkin paljon fiksumpi kuin minä ;D