Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Kolme kuvallista "kotiseuturakkautta"

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Jakki, 25 Tammikuu 2006.

  1. Jakki

    Jakki Member

    115
    0
    16
    No en mä Vuosaarta oikeasti rakasta, mutta on se kuitenkin omaa kotitienootakin kuvattava. :) Niin, ja haluan mahdollisimman rehellistä palautetta. Itse pidän viimeisestä todella paljon, mutta kahden muun kanssa olen hiukka epävarma. Eli lähinnä kysyn tässä että onko niillä asiaa "portfolioon" kun se omien kuvien tuomitseminen yksin tahtoo olla hankalaa..

    yks

    ja kaks

    ja se kolmas josta tykkään itse eniten
     
  2. Larsson

    Larsson Member

    339
    0
    16
    Tjaa, itselläni ei portfoliota ole, enkä tiedä minkä tasoisia muut kuvasi ovat niin että vaikea sanoa.

    Eka oli mielestäni paras. Vene kelluu kaikessa rauhassa siinä etualalla ja taustalla, köh, sykkivä metropoli. Mielestäni kuva toimii. Hiukan voisi harkita värien lisäämistä.

    Toinen on jotenkin kuvakulmaltaan kliseinen (tai sitten olen kuvannut itse liikaa veneitä tuosta perspektiivistä ja kyllästynyt) ja mustavalkokäännös on mielestäni tasapaksu ja tukkoinen. Kuinka teit mustavalkokäännöksen?

    Metrokuva menisi ehkä paremmin sarjassa, jos olet tuollaista urbaani ja luonto -sydeemiä kasaamassa, mutta en pidä sitä itse näistä parhaana.
     
  3. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Minunkin mielestä, Larssonin kommentti kokonaisuudessaan on aika lähelle miten itsekin kuvat näin.

    Eka oikein hyvä ja oivaltava kuva ympäristöstä ja sen tuomista tuntemuksista.
    Valotus ja kuvan heijastukset on oikein onnistuneet minusta.

    Miksi muuten et laittanut kuvaa näkyviin, vaan vain linkin?
    On paljon mukavempi katsoa kuvaa, kuin linkkiä..
     
  4. Jakki

    Jakki Member

    115
    0
    16
    Tiedän että kaikki mv-filmille kuvaavat "tosikuvaajat" vetävät tällaisesta ranteensa auki, mutta mv-käännöksen tein koska alkuperäinen kuva oli valosaasteen, ynnä muun värillisen epäonnistumisen ansiosta varsin surkea. Ja käännös tapahtui Fotarin Channel Mixerissä ruksimalla "Monochrome" kohdan ja säätelemällä vipuja kunnes näytti miellyttävämmältä. Mutta joo, itsekin sitä nyt katseltuani päädyin, ettei oikeen miellytä.

    Kiitos kommenteista.