Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Valokuva foorumeita Suomessa

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Juke.K, 19 Huhtikuu 2013.

  1. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Pieniä oikeinkirjoitusvirheitä vakavampaa on huono tekstin sisältö:
    * "Edes käyttää" - mitä niillä voisi tehdä muuta kuin käyttää?
    * Tietotekniikka ei "tarjoa" mitään, mutta sen avulla on toteutettu tarjolla olevia apuvälineitä oikolukuun.
     
  2. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Sanoisinko lukihäiriöisenä ihmisenä, että ei tuo oikeastaan pidä paikkaansa, välimerkkien, kaksoikonsonanttien ja monen muunkin hahmmottaminen on vaikeaa ja joskus mahdotonta, tuon vamman takia.. Toinen ihan eriasia on se, kun kirjoittaa näppäimistöllä ja ei osu siihen kuten pitäisi ja on kun on sokea omalle virheelleen, ei näe korjata.. tulee ns. typoja hyvin paljon. kun sanan kirjaimet ovat väärässä järjestyksessä, niin sen pääsee helposti "läpi". Oikolukuohjelmat auttaa paljon, mutta ei esimerkiksi yhdyssanoihin.

    Lukihäiriöllä ei omasta mieleastäni ole merkitystä sen osalta kuinka kappaleen tai sisällön tekstiin järjestää, vaan sellainen on opittavissa oleva taito ja mitä enemmän suomenkieltä kirjoittaa, sen paremmaksi tulee.. Lukihäiriöinen on sen sijaan sokea sille, kirjoitetaanko esimerkiksi sana "bambu, vai banbu", kun kuullostaa melkein samalle.. Suurimman (vai "suurinman") osan kyllä oppii ulkoa, kun tarpeeksi sanaa käyttää, mutta valinta ei usein ole luonnollinen. Vaikeus on juurikin yksittäiset sanat, ainakin omassa lukihäiriössäni.

    Laiskuus ja chatti-tyyli nykyään todellakin vaikeuttaa luetun ymmärtämistä ja siihen ei ole pakko kenenkään ryhtyä, voi olla huolellinen ja tarkka. Mutta lukihäiriö usein auttaa sujuvaa lukemista, ei näe muidenkaan virheitä :D
     
  3. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Välillä tulee jätettyä pitkiä pätkiä tekstiä pois, koska omassa mielessä asia hahmottuu, mutta se on vaikea kirjoittaa selkeästi paperille.
     
  4. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Kiitos siitä.
     
  5. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Ärsyttäviä kirjoitus virheiden lähteitä ovat myös mobiilivehkeet. Tämäkin android-härpäke korjaa välillä huomaamatta yhdyssanoja erilleen jne. Ei yhtään kivaa, eikä kosketusnäppiksellä tosiaan jaksa yrittää editoida kaikkea kuntoon.

    Em. Kappaleen alussa olevan kirjoitusvirhe sanan monikon tämä jakoi, mutta yksikkömuotoa ei... Niin, ja tavuviivat, ajatus viivat jne tuppaavat katoilemaan.

    Ihmekös se jos kirjallinen ulosanti näyttää todella degeneroituneelta :-(
     
  6. Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Joku ilkeä ihminen kysyisi tässä paikassa, miten usein kenelläkään on niin tärkeää sanottavaa nettikeskusteluun, että se pitää tehdä kännykällä?
     
  7. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Katsoin, että et ollut käynyt vielä kommentoimassa difraktio-keskustelua. Jorinasi olivat taas niin raflaavia, että olisi nähdä sinun näkemyksesi ilmiöstä.
     
  8. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    No, antaapa olla.  - Jos sattuu sadepäivä, eikä muuta tekemistä, niin sitten.
     
  9. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Mä en jaksa näpytellä tietokonetta jatkuvasti, joten tabletti on käytössä.. Antaa liikkumavapautta ja mahdollisuuden nettailla silloin kun tulee sopiva sauma.
    Hintana osin ergonomia, mutta myös voittona. Tekstiä tämmöisellä lukee mieluummin kuin tietokoneelta.

    Kännykkä ei ole nettikelpoinen, mutta monella on ja varmasti löytyy niitä jotka junasta, bussista, mökiltä tai puiston penkiltä kahvia hörppien myös osallistuvat foorumeille.
     
  10. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Siis kukaan ei ole kiinostunut itse aiheesta ja valvojakin höpisee jotakin oikein kirjoitus dilemmaa.

    Oikein kirjoituksestani on ennenkin keskusteltu joten se asia pitäisi olla jo keskusteltu loppuun.

    Mä ihan aikuisten oikeesti loukkaannuin kuikeron tölväisystä ja päätin että pistän valvojalle viestiä ja ton kirjoituksen minkä kirjoitin. Odottelin että jotain tapahtuisi niin ei. Ei mitään yhteyden ottoa. Jos jonkun kirjotus ongelmasta tai mistä tahansa muusta vammasta tölvii moittii on hän mennyt todella pitkälle metsään. Ja jos apua pyydetään olisi vähintä että siihen puututaan. Se että jonkun tavasta tehdä asoita näykkii on eri asia kun mennään tälle tasolle.


    Voi kun joku tekis vaikka tollsen flickr tapaisen foorumin Suomeen. Tämä on hyvä paikka mutta noiden kuvien järjestely systeemi sais uusitua nykyaikaisemmaksi. Sellaiseksi missä ne olis joidenkin tagien mukaan haettavissa ja luokiteltuna.
     
  11. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    No minäpä käyn postaamassa sinne linkin, jotta pääset tutustumaan digitaalisuuden probelmatiikkaan.
     
  12. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Annahan nyt Juke olla ja tule flickriin. Siellä on paljon myös kameralaukun väkeä, on sitten aluksi kotoisampaa.
     
  13. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Minullakin on noita kieliongelmia, poltin piru sen  aamukahvilla....

    Asiassa pysymistä kaipaaville ehkä flickeri voi tosiaan olla (jonkin aikaa) parempi, kuten myös valokuvista kiinnostuneille.
     
  14. Johannes

    Johannes Well-Known Member

    2 346
    302
    83
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Minäkin olen ihmetellyt sitä, miksi juuri Jukea säännöllisin väliajoin mollataan tästä asiasta. Käsittämätöntä on myös se, että mollaaja saa hyväksyntää toisilta, kuten viimeksikin.
     
  15. JLN

    JLN Active Member

    4 099
    0
    36
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Juke,
    Eikös sinne flickriin voi perustella ryhmiä, joiden alla voi olla keskustelua ? Jokin sopivan niminen ryhmä vaan pystyyn ...
     
  16. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Onhan siellä kameralaukun ryhmä jo nytkin
     
  17. Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Kannattaneeko tuo? Loukkaantuminen? Tänne kun tulee jatkuvasti uusia ihmisiä, minä muiden muassa, eikä uusi tulija voi tietää, mistä täällä on aiemmin keskusteltu. Ja siitä ei vaan pääse yli eikä ympäri, että epätavalliseen kirjoitustapaan kiinnittää helposti huomiota. Jos sitä huomiota ei halua, ehkä silloin kannattaisi paneutua asiaan ja pyrkiä kirjoittamaan paremmin?
      Minuun ei helposti uppoa selitys, että ei pysty, ei osaa. Aika paljoon pystyy, jos oikeasti haluaa. Omalle kohdalle osui aivoinfarkti 43-vuotiaana ja se tuhosi mm. kykyni kirjoittaa. Itkua tuhertaen olen etsinyt jokaisen näppäimen merkityksen sekä sijainnin uudelleen ja opetellut kirjoittamaan. Vuosien jälkeen olen sillä tasolla, että aika harvoin kukaan enää aiheesta minulle huomauttelee. Luulen, että aika monelle kirjoitustaidon hiominen olisi paljon pienempi haaste.
      En usko, että täällä kukaan mitään täydellisyyttä odottaa, mutta pyrkimys hyvään kieliasuun on mielestäni kohtelias ele ja osoittaa halua huomioida toisia keskustelussa mukana olevia. Valitettavasti vaan ainakaan nuoremmalla polvella ei tunnu tällaista tarvetta olevan. Ehkä koko asiaan ei kukaan sen jälkeen edes kiinnitä huomiota, kun me vanhat jäärät olemme poistuneet kuvioista.
     
  18. JLN

    JLN Active Member

    4 099
    0
    36
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Jos nahan paksuus on luokkaa teinityttö, niin silloin ehkä kannattaa katsoa peiliin tai pysyä poissa hiekkalaatikolta.
     
  19. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Valokuva foorumeita Suomessa

    Puhuu kaveri joka antaa heti takasin.

    Kyllä loukkaantumista on monenlaista. Mä siedän monanlaista vittuilua aika paljon. En vain siedä sitä että joidenkin ihmisten vajavaisuuksiin puututaan. En tuossa kohden puhunut vain itsestäni. Täällä on montaa kiusattu. Markku tais saada ihan tolkutonta kiusaamista monien osalta. Miia on saanut ihan tarpeeksi kuula vittuiluja. Ja moni muu.

    Mä nyt olen vain sellainen että uskalla asian ääneen sanoa.

    Jos kuiukeron vittuileminen sallitaan on aivan sama vaikka alkais kusemaan tänne päin ja kovaa. En mä sen takia älähtänyt että olisin aivan hermoromahduksen partaalla kun yksi mukamas sarrkastinen kaveri jaksaa vaan länkyttää eikä kukaan siihen puutu.

    Koittakaa nyt lapset nähdä mitä asiat on oikeita ja mitä ei.