Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Opettajan potkuista

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Herra iso herra, 9 Huhtikuu 2013.

  1. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
     
    Viimeksi muokattu: 16 Maaliskuu 2019
  2. Vs: Opettajan potkuista

    Aseistettua en kannata, pelkkä vaksi kiinniotto-oikeuksin ja -velvollisuuksin +nippusiteillä/marsuteipillä riittäisi. Opettajille sitten avunanto-oikeus kiinniottotilanteissa.
     
  3. Vs: Opettajan potkuista

    Mun mielestä pitäis olla jotain muitakin vaihtoehtoisia reittejä kuin nykyisen kaltainen peruskoulu missä lähinnä luetaan kirjoja. Monen asenne muuttuu huomattavasti paremmaksi siinä vaiheessa kun pääsevät ensimmäiseen työpaikkaansa. Ihan hyvin voisi olla enemmän erilaisiin taitoihin perustuva linja missä voisi olla paljon liikuntaa ja erilaisia käsitöitä. Opetuskin voisi tapahtua enemmän sen tekemisen parissa.
     
  4. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Opettajan potkuista

    Taidat olla Soinin porukkaa?
     
  5. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
     
    Viimeksi muokattu: 16 Maaliskuu 2019
  6. Vs: Opettajan potkuista

    Tuo on jo törkeää henkilöön menemistä tuollainen solvaaminen. Vaan olisihan se pitänyt arvata, että täällä ei asiassa pysytä, vaan aletaan määritellä puoluekantoja tai muita vakaumuksia. Väärässä olet taas veikkaustesi kanssa.

    Noinhan sen pitäisi mennä, mutta arvaapa riittääkö poliisin resurssit nykypäivinä enää mihinkään koulunahinoihin? Jos ei asetta ole esitelty tai joku verissäpäin niin eivät varmasti tule paikalle isommissa kaupungeissa.
     
  7. Teemu Laine

    Teemu Laine Ylläpitäjä Ylläpidon jäsen

    4 725
    125
    63
    Vs: Opettajan potkuista

    Jooh, mitäs jos nyt Jari pitäisit sen keskustelun itse aiheessa ja jättäisit nämä muihin keskustelijoihin viittaukset jonnekin ihan muualle kuin tälle foorumille?
     
  8. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Opettajan potkuista

    Kävin joskus kouluvierailulla jenkkilässä;  isoja yläaste/lukiosysteemejä, pari tuhatta oppilasta.  Ovilla metallinpaljastimet ja aseistetut vartijat, kuri tarkempi kuin neukkulassa (joo, kävin aikoinaan sielläkin parissa koulussa).

    Aika ahdistava ilmapiiri oli, kotoiseen tottuneena. Varmaankin välttämätöntä. Isompia oppilasmääriä ei keskustelemalla ohjailla - henkilökuntaa pitäisi sitten olla saman verran kuin oppilaita.
     
  9. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Opettajan potkuista

    Höpsis, ei tietenkään ole välttämätöntä.

    Jenkkilässä on ehkä varaa "menettää" iso osa nuorista ikäluokista koska väestön ikääntymisongelmaa ei suuremmin ole ja uusia tekijöitä muuttaa maailmalta ja Meksikon rajan yli. Talous ei siihen kaadu, että osa kouluista on törkeän huonoja sillä on myös paljon osaamista.

    Suomi on kuitenkin erilainen maa ja lisäksi olemme suhtautuneet maahanmuuttoon erittäin tiukasti. Täytyy siis pitää huolta siitä, että nuorista kasvaa vastuullisia työntekijöitä. Muuten hukka perii. Lisäämällä pakkotoimia kouluihin ei tätä tavoitetta edistetä.
     
  10. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
     
    Viimeksi muokattu: 16 Maaliskuu 2019
  11. Vs: Opettajan potkuista

    Suomen lempeä linja menee vaan niin, että kaikki, myös ne fiksut, menee häiriköiden ehdoilla. Syyttömät aina kärsii kun oikein ymmärretään, kyllä kunnon kuri tarvitaan jo turvallisuuden takia.
    Yhtä "pelastettua" puukottaja raiskaajaa kohden menetetään 2 ahkeraa lukutoukkatyttöä.
     
  12. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Opettajan potkuista

    Suomalaiset koulut ovat suurimmalta osin aika pieniä yksiköitä mainittuihin jenkkilaitoksiin verrattuna. Ongelmatkin ovat pienempiä, joskaan eivät vähäteltäviä.

    Jos noihin ongelmiin olisi olemassa joku "nettifoorumitasoinen" ratkaisu, niin luulisin, että se olisi jo keksitty.
     
  13. Vs: Opettajan potkuista

    Vaikka olen 98vuonna peruskoulusta päässy niin muistan miten opettaja joskus kovisteli ihan kunnolla jos en totellu ja olen saanu kepistäkin joskus,eikä niistä kellekään kerrottu olis vaan saanu vie kovemmat nuhteet kotona. Ja tossa pätkässä opettaja vaan hieman tönäsi joten potkut on ihan liioteltuja.
     
  14. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Opettajan potkuista

    :)

    Kuulinpa tässä juuri päiväkotitarinan...  21 yhden lapsen ryhmässä pari hoitsua sairaana. Kotiinlähdön aikoihin molemmat 2 jäljelläolevaa makasivat poikittain yhden häirikön päällä saadakseen tämän pysymään aisoissa ja ennen kaikkea estääkseen häntä telomasta muita lapsia raivonpuuskansa kourissa.  Kotiinlähtijät sitten pukivat eteisessä itsekseen.
     
  15. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Opettajan potkuista

    Heh SakkeM, eikö tästä taannoin keskusteltu ja tarjosit ongelmaan ratkaisuksi Varhaiskasvatussuunnitelmaa? Muistatkos?
     
  16. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
     
    Viimeksi muokattu: 16 Maaliskuu 2019
  17. J.A.K.

    J.A.K. Active Member

    2 581
    22
    38
    Vs: Opettajan potkuista

    Vaikuttaa, että tässä irtisanomisessa ja sen perustelussa on kyse siitä että on odotettu sopivaa hetkeä, virhettä, jolloin saadaan muodollisesti pätevä syy irtisanoa tämä yksittäinen opettaja. Oppilaan oikeuksien rajoittaminen on aivan sivuseikka.

    jk
     
  18. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Opettajan potkuista

    Eli vanhoja syntejä olisi listalla.  Minullekin tuli mieleen että minkähänlainen todella on tämä opettaja ja historiansa kun näin tarjottavan linkkiä adressiin opettajan puolesta.  En tietämättä voisi sellaista allekirjoittaa.
     
  19. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Opettajan potkuista

    Nämä ovat tietenkin ääritapauksia. Mutta palautuuhan tuo paljolti siihen, että ryhmät ja luokat ovat usein turhan suuria.

    Suuret luokat johtuvat säästöistä. Suuret yksiköt taas ovat myös paljolti ideologinen valinta.

    Peruskouluissa suuria yksiköitä on perusteltu ymmärtääkseni kahdella asialla, joista eka on tehokkuus. Erittäin kiistanalainen väite tosin kun ajatellaan koulukyytejä ja muita kustannuksia joita isoista kouluista aiheutuu.

    Toinen perustelu on sitten valinnanvapaus etenkin kielivalinnoissa. Ei mitenkään väheksyttävä asia mutta hieman problemaattinen koska niitä ranskan/saksan/venäjän/espanjan ryhmiä on vaika saada aikaiseksi vaikka koulussa olisi 1000 oppilasta.

    Ja edelleen kuulutan ennaltaehkäisevälle ja yhteisölliselle koulun sosiaalityölle vahvempaa roolia. Nykyisin etenkin yläasteella vallitsee luokkien ulkopuolella aika hulvaton meininkin, eikä kouluilmapiiristä kanneta kokonaisvaltaisesti juurikaan vastuuta. Ennen oli edes se pienen koulun talkkari, mutta nyt ei ole oikein ketään. Joku tympääntynyt välituntivalvontaan lähetetty opettaja ehkä joka kääntää selkänsä kun lapset juokset tupakalle koulun rajojen ulkopuolelle.

    Ei ole oikein, että annetaan ongelmien kärjistyä ja puututaan niihin sitten dramaattisesti lastensuojelun, poliisin tms. keinoin. Semmoinen johtaa tilanteeseen jossa koulun häitiköt saavat aivan liian suuren vallan ennen kuin kukaan puuttuu asiaan.