Vs: Tyttö jäällä Mä tykkään kovasti. Harmittaa vaan vähän kun näyttäis ettei tarkennus ole ihan just osunut kasvoihin.
Vs: Tyttö jäällä Näyttäis siltä että monessa kuvassa tarkennus on hiukan pielessä. Onko jokin ongelma vehkeissä vai silmässä? Af vehkeet on hyvät sokeille kuvaajille kuten mulle. Siis sellanen perus henkilökuvana varsin mainio vaikka ensiksi mietin onko taivaaan puhkipalaminen haitta. Ei se ole, kun annoin asian kanssa periksi.
Vs: Tyttö jäällä Minusta tuntuu, etten vain osaa tarkentaa vielä tarpeeksi hyvin. Tosin, skanneissakin eivät filmin reunamerkinnät olleet teräviä, joten jokin tökkii vielä vähän skanneissa. Pitäisi koittaa tehdä iso suurennos pimiössä esim. tästä kuvasta, niin näkisi, onko vika kamerassa vai miehessä. T Jukka
Vs: Tyttö jäällä Tai isket mattalasin kuvaporttiin kiinni, tarkennat Mamiyan johonkin helppoon ja kontrastikkaaseen kohteeseen, laukaiset sulkimen bulb asentoon auki ja alat tihrustelemaan perästä. P.S. Miten siitä pimiössä tehdystä suurennoksesta näkisi onko vika kamerassa vai sen takana? P.S.S. Skannin laadusta tuossa tuskin on kyse kun kuvassa on kuitenkin ihan terävältä näyttäviä alueita.
Vs: Tyttö jäällä Tämmösen kuvan kun näkee, en ensimmäisenä ala miettimään tarkennusta. On tässä niin luonnollinen ja lämmin fiilis, hieno kuva. Jari
Vs: Tyttö jäällä Mitenkä, mihin mattalasi? Ei tässä kuvassa kyllä ole mitään terävää, vaikka tässä pikku kuvassa voi näyttääkin. Suurennoksesta esim. 40*50 sen kyllä näkee, jos alkuperäinen on epäterävä. Hyvällä luupilla nimittäin silmäripset kyllä olivat terävän näköiset. T Jukka T Jukka
Vs: Tyttö jäällä Kuvaporttiin, vai miksikäsitänytsanotaan, siihen kohtaan mihin filmi tulee ja missä kuva muodostuu kun kamera on kiinni ja filkka sisällä.
Vs: Tyttö jäällä Kun tarkennat automaatilla silmiin, se tarkentaa silmäkulmaan. Olen myös miettinyt tykönäni siirtymistä kokonaan käsitarkennukseen, kunnes kameroiden tekoäly kehittyy niin paljon, että ne arvaavat mihin pitää tarkentaa.