Tätä on varmasti kysytty ennenkin, vaan kysytään uudestaan. Nikonin yhteensopivuutta filmipuolella kehutaan kovasti ja ilmeisesti aiheesta. Katselin juuri netistä ei AI objektiivien ja FE runkojen yhteen sopivuutta mutta ymmärrys loppui, taulukossa yhteensopivuuden tilalla maininta "stop down" ?. Eli. Miten Nikonin ei AI objektiivit toimivat FE rungossa, vai toimivatko ?. Putoaako joku automatiikka pois vai mitä tapahtuu. esko Kiitos ja anteek's
Stop downin ymmärtäisin niin että kun objektiivia himmentää, myöskin etsimessä oleva kuva tummenee. Eli täyden aukon tarkennus / valotuksen mittaus menetetään.
Lähinnä siis se täyden aukon valotuksen mittaus katoaa. Tarkentaahan voi edelleen täydelläkin aukolla ja himmentää tarkennuksen jälkeen tarpeen mukaan. En kyllä nyt mene vannomaan sen enempää. Muistelisin, että aivan heittämällä ei-Ai -lasit eivät uudempiin runkoihin (FE yms.) mene.
Ei se jänökorva kiinni ota FE:ssä joten kiinni menee. Kuten tämän sivun mustasta rungosta huomaa: Nikon FE, 1978-1983 Index Page Objektiivin tarjoama himmenninaukkotieto ei välity kameraan koska jänökorvalle ei ole kamerassa vastakappaletta. Tämän vuoksi pitää mitata himmennetyllä aukolla valotusarvot. FE:ssä on kätevä poiskäännettävä AI-välitysvipu, mikä muutettiin 2-versioon kiinteäksi->huononnus, joita tavataan sanoa kehitykseksi. Lisätäänpä vielä että monet pre-AI objektiivit voidaan muuttaa AI-välitteisiksi melko helpolla. Toisissa piisaa kun viilaa himmenninhelaa, tai ostaa Ebaysta AI-himmenninhelan kys. objektiiviin