Vs: Kliininen digikuva Täällä ollaan taas puhuttu monta viestiä aiheesta, eivätkö modet voisi siirtää tämän jo eri aiheeksi? CD on sataprosenttisen bittitarkka media vaikka levyä kohtelisi melko kaltoinkin. Käytännössä aina ohjausura hukkuu kauan ennen kuin bittivirhemäärä kasvaa niin suureksi, että sitä ei pysty häviöttömästi korjaamaan. 16 bittiä tarjoaa ihan varmasti riittävän dynamiikan ja 20 kilohertsiä riittävän maksimitaajuuden. Sehän nyt ei sitten enää levyn vika ole, jos sinne on tallennettu mitä sattuu ja/tai se toistetaan huonolla laitteistolla.
Vs: Kliininen digikuva Jari varmaan siirtää, kun seuraavaksi lukee [QUOTE> [/QUOTE] Ei tarjonnut musiikin kuuntelijoille niin tekivät SACD:n. En ole itse kuullut, mutta joku kehui, että ollaan jo lähempänä LP:tä.
Vs: Kliininen digikuva Ottamatta kantaa nyt näihin eroihin, nin tuli digitoineksi Jery Lee lewisin Isot pallit tulessa soitin- ja lauluesityksen wanhalta Sun-singleltä. Levy ei ole aivanuudenväärti, joten tulin koitaneeksi sisinko coleditprolla siitä kihinää ja naksuja pois. Sain. Vertailukuuntelu alkuperäisen kanssa tuotti kinnostavan havainnon: kappaleelle tunnusomainen huonekaiku oli kadonnut digitoidusta esityksestä!
Vs: Kliininen digikuva [/QUOTE] Melko hifisti saa olla jos ei piisaa. Syy käyttöön lienee ennemminkin mahdollisuus useamman äänikanavan käyttöön. Tarkastellaanpa hieman asiaa: 16 bittiä tarjoaa 20*log[sub]10[/sub](2[sup]16[/sup])=96,33 desibeliä dynamiikkaa. Pyöristetään nyt vielä alaspäin niin saadaan pyöreästi 95dB. Jos vaikka kuunnellaan NC25-tason studiossa niin taustahäly on minimissään 25db tasolla. Siihen kun summataan tuo dynamiikka-alue niin maksimivolat ovat jo 120dB tasolla. Yli 20kHz äänet taas menevät ihmisen kuuloalueen ulkopuolelle, en usko niiden olevan havaittavissa vaikka ne äänitteissä olisivatkin.
Vs: Kliininen digikuva Aikana, kun suunnilleen ainoa kevyen musiikin ohjelma radiossa oli nuorten sävellahja, Ylen naiskuuluttaja kertoi, että "seuraavaksi Jerry Lee Lewis yhtyeineen esittää kappaleen "Suuret kumipallot tulessa"" Tuo oli kait lauantain toivotuissa tai jossain vastaavassa.
Vs: Kliininen digikuva [/QUOTE]On sellaisia -Suomessakin. 2.0 tai 2.1 ääntä siitä ottavat ulos. En kiistä matematiikkaharjoitteitasi ja perustelujasi, mutta asian harrastajat kertovat kuulevansa eron ja väittävät sitä merkittäväksi. Tuskin kukaan sellaista valehtelisi. Itse en ole SACD -levyä koskaan kuullut, kuten aiemmin mainitsinkin. LISÄYS: Toisaalta väliäkö tuolla, kuoleva formaatti CD jokatapauksessa on.
Vs: Kliininen digikuva Modifoin aikoinaan pääkaiuttimet hiekka/hartsi seoksella(sisäpuolelta) sivu kerrallaan.Kaiutin on kuin kivi sen jälkeen.Pientä hartsin kitkua on muutama hetki ,ei kauan. Kaiuttimen värinät loppui samantien matalilla taajuuksilla.Elikkä hiekkapuhallushiekkaan sekoitetaan hartsia ja käydään kaiuttimen sivu kerrallaan läpi.Hartsi kovettuu melko nopeesti mutta pari sivua per päivä voi olla sopiva.Suosittelen.Kerros ei tarvitse olla kuin n 5 mm,tavara on ns kivenkovaa. Subbarille sama homma ja se on vielä alttiimpi.Subbarin sisätilavuus ei muutu merkittävästi. t kimo Ai niin ,kuva on kliininen
Vs: Kliininen digikuva Äänidatan yleisin, mutta ei ainoa levitysformaatti. Speksit Wikistä: "Sisältää noin 74 minuuttia kaksikanavaista PCM-koodattua ääntä. Se on tallennettu 16-bitin resoluutiolla, sekä 44 100 Hz näytteenottotaajuudella. Bittinopeus on 1411.2 kbit/s. Sisältää Reed–Solomon Code virheenkorjausjärjestelmän."
Vs: Kliininen digikuva Itselläni on lähes pelkästään uusia levyjä ja kyllä monet poksuu ja rahisee. Monet ovat vielä kieroja jo muovit revittäessä. Erikseen on sitten 200g painokset jotka ovat kyllä todella hiljaisia ja suoria...Hifilaukku
Vs: Kliininen digikuva Ehkä halusi tietää tietääkö Juhaa? Jätkät,eiköhän kinastella valokuvauksesta välillä.Raamattupiiri on pystyssä ja hifinurkka.Tosin olen kyllä itsekkin syyllistynyt asiassa.Tietenkin voi höpistä muutakin kuin valokuvausta,miten se menikään?
Vs: Kliininen digikuva Ei ole uutinen ei, mutta julistuksen keksitte aivan itse Olen aistivinani minuun kohdistuvaa antipatiaa teidän puoleltanne. Ehkä teillä on siihen syynne. Koska vakuutteluni mistä tahansa vaikuttaa teistä heikolta niin on kait turha tuoda esiin digitekniikan hyviä puolia. Olette niistä kuitenkin erimieltä
Vs: Kliininen digikuva Saattaa hyvinkin olla syy tuohon.. täytyykin tutkia.. En taida viitsiä, OT on ennenkin ollut ok ja on tässäkin, samaa sarjaahan tuo on digi-vastaan analogia niin musiikissa kuin kuvassakin ja ei edes riidellä!