Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Sininen Hetki

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana juhaa, 2 Tammikuu 2013.

  1. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Polaroidi pinhole.
     

    Liitetyt tiedostot:

  2. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Sininen Hetki

    Vinossa(mitattu) :)) Aika sininen on ja pehmee.
     
  3. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: Sininen Hetki

    Horisointti on mielestäni ihan suorassa vaikka kuvan kehykset hieman vinot. Tämähän onkin fiksu ja raikas tapa korjata horisonttivinouksia! :)

    Pinholesta extrabojoja, ei näitä kovin moni harrasta. Itse diggaisin piirun verran enemmän jos olisit jättänyt paperikehykset osaksi kuvaa. Mutta tämä on puhtaasti makuasia joten ei siitä sen enempää. Mainio sininen hetki taltioitu, juuri tältähän se näyttää ja tuntuu!

    Onko vanhaa polaa jemmassa vai hankitko jostain uutta? Mikä filmi, ehkä 669?

    EDIT: Flickristä näinkin jo että kyseessä Fuji FP100C. Yllättävän polaroidmainen fiilis, johtunee juuri pinholesta.
     
  4. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: Sininen Hetki

    Kiitos Keni!

    Tämä on uutta filkkaa. Aamulla ekana Telefoton oven takana ja saman tien kokeilemaan. Tämän vuoden valotettu ruutu nro 1/4 :) Josko tulisi edellistä parempi vuosi kuvien suhteen, kun aloittaa jollakin itselle uudella, jää nähtäväksi.

    Valotusaika 64 sek aukolla f:178 ja kehitys takin sisällä lämpimässä 270 sek.
     
  5. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Sininen Hetki

    Horisontti asiasta pisteet vaikka olen näitä ennenkin nähnyt. Mutta aina kun nostattaa jonkun jo lähes unoholaan jäänneen saa lisäpisteitä.
     
  6. mohikaani

    mohikaani Active Member

    1 681
    2
    38
    Vs: Sininen Hetki

    Tää on hieno ihan kuvana - kuvan syntytavasta riippumatta.
     
  7. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: Sininen Hetki

    Kiitos mohikaani!

    Tässä tämän vuoden 4. valotettu ruutu samalta reissulta samalla kalustolla. Pahoittelen, että vapaassa vedessä kelluvat jääkokkareet etualalla ja taustan isommat palat ovat hieman liike-epäteräviä. Toivottavasti se ei kauheasti haittaa.

    t:32sek, f:178
     

    Liitetyt tiedostot:

  8. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Sininen Hetki

    Epäterävyys tässä kohdin toimii.
     
  9. simos

    simos Ylläpidon jäsen

    8 444
    442
    83
    Vs: Sininen Hetki

    Hienot otokset o/
     
  10. mohikaani

    mohikaani Active Member

    1 681
    2
    38
    Vs: Sininen Hetki

    Sä sit koitit. =) Tää on jo melko hyvä. Ehkä vielä enemmän liiketä kuvaan?
     
  11. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: Sininen Hetki

    Kiitos kovasti palautteesta.

    Ensimmäisen kuvan positiivin kohdalla tuli sinisyydestä negatiivista palautetta. Olisiko tämä valkaistusta ekan kuvan negatiivista skannattu versio positiivisempi katselukokemus?
     

    Liitetyt tiedostot:

  12. massee

    massee Member

    420
    0
    16
    Vs: Sininen Hetki

    Hienoja kuvia ja polaroid-pinhole lämmittää. :) Tykkään eniten kahdesta ensimmäisestä.

    Minkälaisella kalulla otit kuvat? Joku perä ja paffia/paperia? Entä onko kaupallinen reikä vai itsetehty?

    Mulla on hylly notkollaan fujia (kiitos paikallisen passikuvaajan joka luopui varastostaan 4e/paketti) ja pinholehommat ovat pyörineet ajatuksissa.
     
  13. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: Sininen Hetki

    Oho, yllättävän hyvin onnistuit taikomaan negan esiin. Ekasta kuvasta pidän juuri sinisyyden takia, mutta nega on aina nega! Erittäni mielenkiintoista nähdä miten jatkat kokeiluja nyt kun pääsit hyvään vauhtiin!
     
  14. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: Sininen Hetki

    Kiitos!

    Keni: Varsinaista taikomista tuo prosessi kokonaisuudessaan oli. Kävin nimittäin kaivamassa negat roskiksesta roskapussista takaisin. Ensin piti huuhdella kahvinporot ja muu tauhka negoista pois. :) Katsotaan nyt, keksiikö sitä mitään, mutta negat säästän jatkossa visusti joka ruudusta.

    massee: Kamera on itse tehty 4x5 pinholekamera, mihin on ruuvattu laakakameran perä. Tämänhetkinen reikä on kaupallinen, mutta makaronilaatikkovuoan matskuun itsetehdyllä reiällä aloitin. Mulla on Polaroid 405 perä, mikä syö noita pakkafilkkoja ja menee Graflockilla perään kiinni. Laakadiaa ja -mv-negaa tuolla on enimmäkseen tullut kuvailtua. Nämä on ensimmäisiä kokeiluja polaroidille pinholella.