Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana jyrik, 31 Joulukuu 2012.

  1. jyrik

    jyrik Member

    805
    0
    16
    Heh, hieman erikoinen pähkäily käynnissä. Olin tilaavinani 152 metriä kinofilkkaa: POLYPAN F 152 Meter S/W Prof. Film (50/18),12/2014 | eBay

    Rulla saapui, mutta etiketissä lukee 90 metriä. Kanisteri kyllä näyttää ebay-kuvassa olevalta isommalta kanisterilta. No, luultavasti ovat käyttäneet samoja etikettejä ja tuohon ebay-kuvaankin on isompaan kanisteriin vain käsin kirjoitettu päälle 152. Omastani se kaiketi on jätetty pois syystä tai toisesta.

    Hauska tajuta että joo, enhän mä oikeastaan tiedä minkä kokoinen 150-metrinen bulkkirulla on. :D
    Latauslaitteessa on vielä vanhaa filkkaa joten en pääse arvioimaan asiaa latauslaitteeseen siirtämällä. Ja tosiaan mullahan on vain yksi latauslaite johon tietääkseni menee ~30 metriä.

    Kanisterin halkaisija on 18cm, onko jollakulla tietoa ollaanko suunnilleen oikeassa kokoluokassa? :D
     
  2. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    Nostin pakastimesta 500 ft eli 152 metrin kiekon Kodak Plus-X Aerecon II 70mm:n versiona. Korkeampi purkki kuin kinofilmissä mutta luulisi että läpimitta on about sama. Tämän purkin halkaisija on noin 16 cm.

    EDIT: Plus-X Aerrecon II -filmi on tosi ohutta filmiä, voisi selittää sen kahden sentin eron.
     
  3. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    Mielenkiintoinen tilanne.  Ei varmasti tällä selviä, mutta 100 jalkaa / 30,5 metriä on kai vain pyöreästi arvioiden 7cm  kakku kun keskellä on se 2,5-3cm paksu täyteakseli. Ehkäpä otat sen ulos paketistaan ja selvität läpimitan ja keskitäytteen koon. Silloin luulisi jo voivan päätellä eron 90 ja 150 metrin välillä.

    Varmaan kannattaa myös lähettää viesti myyjälle että päällä lukee 90m.

    ("Kanisterin" koosta tuskin kannattaa päätellä paljoa.)
     
  4. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    120 rullafilmi on muistaakseni nimenomaan kinofilmiä ohuempaa.  Juuri tästä syystä tarvitaan eri masterrullat näille formaateille, josta filmit leikataan.

    edit.  En vanno! En jaksa googlailla nyt enempää mutta tällä kertaa tuli eteen tieto triasetaatti- ja polyesterifilmin paksuuserosta.  :p ::)
     
  5. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    Tästä en tiedä, mutta tämä Plus-X Aerecon on todella outta, lähes kalvomaista filmiä. Tosi hankalaa saada spiraalille. Ja tätä filmiä menee Hasselin 70 mm:n filmikasettiin huomattavasti enemmän kuin esim Rollei IR400 -filmiä, en muista tarkalleen mutta lähes tuplamäärä. Kun tarkemmin asiaa miettii, tuntuu melkein siltä että tavallisen paksuisen filmin purkin halkaisija on oltava reilusti isompi kuin Plus-X:n.
     
  6. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    Sellaisenkin muistan että nimenomaan Rollei on oikonut vanhoja tapoja ja leikannut (ainakin joskus) samasta masterrullasta kinoa ja rullafilmiä.
     
  7. Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    Tietoa ei ole, mutta mitä vaaka kertoo purkin painoksi? Laskeskelin, että polyesteripohjainen kinofilmi ilman emulsiota painaisi n. 6 g/m (joka tuntuu tosin aika vähältä...), jolloin filmikiekon paino olisi n. 550 tai 900 g (90 m vs 152 m).

    Toisaalta, kinofilmi on normaalisti n. 125 µm paksua, jolloin umpinaisen kiekon läpimitta olisi n. 12 tai 16 cm (taas 90 m vs 152 m). Jos purkki on melkein täysi, niin filmiä lienee suunnilleen oikea määrä. 
     
  8. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    PanF on asetaattipohjaa.
     
  9. Johannes

    Johannes Well-Known Member

    2 346
    302
    83
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    Tässä kyseessä oleva filmi on Polypan F ja se on polyesteripohjainen.
     
  10. stabacus

    stabacus Member

    578
    0
    16
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    Normaalista kinofilmimasterista ei voi leikata toimivia 120 rullia, näitä ovat jotkut kokeilleet huonolla menestyksellä. 120 rullalle ei men tarpeeksi filmiä valotiiviisti.
     
  11. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    Eri formaateissa käytetään eri pohjaa. Eri levyisiä laakoja voi leikellä samasta masterista, rullamatsku ja kino ovat eri pohjilla.
     
  12. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    Haamukirjoittawa lähetti viestiä että "18cm bulkkikannussa on 400 jalkaa kinofilmiä. 400 jalkaa on 4x 100 jalkaa eli 4X 30,5 metriä eli 122 metriä". Siis normaalisti ja arveli lisäksi että jos se on ihan täynnä / tai koska polypohja on ohutta / saattaa siinä myyty 150m olla.

    Katselin ebay kohteen juttua ja siinähän pistää silmään että jollain tavalla sitä verrataan Ilfordin Pan F filmiin - ainakin kehittämisen suhteen. Tästäkin aiheesta sain kommenttia.  Että normaalikehitteillä tulisi jyrkkää ja sopiva kehite voisi olla "sama kuin Rollei ATO filkoilla, joko Spur (kallis) erikoiskehite tai sitten Rodinal 1:200-1:300".

    En minä tiedä miten asia on todella, mutta kokemukseni Ilfordin PanF filkasta on erilainen joten jos edellinen on totta, nämä filmit ovat kuin päivä ja yö.
     
  13. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    Oletko funtsinut kuinka täyttää latauslaite?  Itse aloin tuota miettimään.

    Ottaa tyhjentyneen kakun keskipalan latauslaitteesta ja sovittaa siihen jonkin veivin.  Pöytään tai irtolautaan kiinnitetään kaksi tappia, vaikkapa sopivan kokoista naulaa johon keskipala sopii pyörimään.  Toiseen tappiin laitetaan iso kakku ja filmin pää keskipalan uraan ja se toiseen tappiin.  Ja ei kun veivillä kelaamaan noin 30 metrin kakkua.

    Hyvällä säkällä latauslaitteen veivi voisi sopia.
     
  14. jyrik

    jyrik Member

    805
    0
    16
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    Kyllä kannu täydeltä vaikuttaa, aika minimaalinen "hölskymisvara" tuntuu olevan. Tarkasta painosta en osaa sanoa kun ei ole vaakaa käsillä, mutta vaikuttaisi olevan lähempänä tuota kiloa kuin puolta kiloa. Pitänee ottaa kannu kauppareissulle mukaan. ;D

    Taidanpa hipelöidä sisältöä vielä pimeässä ja etsiä jostain kätköistä tyhjän latausrullan jotta pääsen filmiä testaamaan.
     
  15. jyrik

    jyrik Member

    805
    0
    16
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    Heh, vaikka mulla tosiaan on latauslaite (dayroll) niin en ole avannut sitä koska ostin sen keskeneräisen filmin kanssa jota en ole vielä loppuun käyttänyt. Ajattelin että kai siitä edellisestä filkasta joku keskiö jää jota voi hyödyntää, sen näkee sitten. :D

    En ole siirtoa kovin tarkkaan funtsinut mutta ajattelin että 152-metrinen bulkki voisi olla ihan lappeellaan kannussaan, kyllä kai se siitä lähtee siististi ilman kummempaa pyörittelyä. Sitten se pienempi rulla tosiaan ihan vaan kädessä tai jossain veivisysteemissä.
     
  16. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    Kakku on paperissa tai muovissa siellä sisällä.  Kun sen poistat ja irrotat ilmeisesti teipatun pään ja jos kannuun takaisin laitat niin se purkaantuu sivusta pyörimättä. Ei onnistu siis.
     
  17. Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    Jos toi filmipurkki on edes lähelle täynnä, niin 152m rulla on kyseessä. On toi niin paljon isompi, kuin toi 90m purkki.

    Ehkä sen bulkin sais roikkumaan vaikka narulla keskiöstään. 30 metrin lataaminen, niin että rulla on vaan pöydällä saattaa olla vähän tuskasta.
     
  18. jyrik

    jyrik Member

    805
    0
    16
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    Myyjä vastasi että kyseessä on vaan sama etiketti erikokoisissa kannuissa, ja että oikea 90m kannu on 11cm halkaisijaltaan.

    Avasin kannun pimeässä ja sormin tunnustelin että keskiö on ehkä ~5cm halkaisijaltaan jonka keskellä on ~2,5cm reikä. Kakun ympärillä on ~0,5cm klappia. Jos kakun laittaa aivan kannun laitaan niin siltikään vastakkaiselle puolelle ei tule edes sormenlevyistä rakoa.

    Leikkasin testipätkän ja laitoin filmipurkkiin talteen kun en saanut vielä haalittua tyhjää filmirullaa. Samoin leikkasin lyhyen pätkän normaalivalossa hypisteltäväksi. Sormissa se kyllä tuntuu ohuemmalta kuin PanF plus.

    <IMG src="http://dl.dropbox.com/u/73636948/Hotlinkitys 1/2013-01-07 02.47.12.jpg"][​IMG]</IMG>

    <IMG src="http://dl.dropbox.com/u/73636948/Hotlinkitys 1/2013-01-07 02.51.10.jpg"][​IMG]</IMG>
     
  19. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    Polyesteri- ja asetaattipohjan eron  huomaa siitä, että asetaatin voi poikkaista sormin, mutta polyesteriin tarvitsee sakset.  Tämä on kehittäessä pikku etu pimiössä asetaatille.

    Testinä toimisi myös filmin taittaminen terävästi (kuten paperiakin katkaistaan ilman saksia).  Ei katkea millään polyesteri.
     
  20. jyrik

    jyrik Member

    805
    0
    16
    Vs: 150-metrisen bulkkirullan fyysinen koko?

    totta. eipä tuo tosiaan paljain käsin tuhoudu.