Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Digikam & Win7 64 bit

Keskustelu osiossa 'Kuvankäsittelynurkkaus' , aloittajana mek, 27 Joulukuu 2012.

  1. mek

    mek Member

    52
    0
    6
    Tietääkö joku, minkä version Digikamista saa pelaamaan Win7 64 bit koneessa? Melko monta olen jo kokeillut. Jostain syystä eivät tunnu löytävään koneella olevia kuvia, jotkut versiot löytävät osan, mutta eivät kaikkia. Uusimpia versioita vaivaa lisäksi kaatumatauti.

    Jos joku nyt haluaa tietää perusteita, miksi Digikam pitäisi saada pelaamaan seiskassa, niin syy on se, että vanhalla, kesällä salaman tappamalla Ubuntu-koneella tein aikanaan suuren työn ja laitoin tägit kaikille kuvilleni. Tuo tägien (IPTC Keyword) käsittely ei onnistu sujuvasti millään muulla kokeilemallani ilmaisella tai edullisella arkistointisoftalla (imatch, ACDsee, XNView, ZoomBrowser...). Windows Liven valokuvatyökalulla onnistuu jotenkuten, kuin myös Picasalla, mutta ne eivät muuten miellytä.
     
  2. Vs: Digikam & Win7 64 bit

    Ja dual boot ei ole vaihtoehto eli haluat siis nimenomaan tehdä tuon Windowsissa?
     
  3. mek

    mek Member

    52
    0
    6
    Vs: Digikam & Win7 64 bit

    Mielellään Windowsissa, ilman dual boottia, jotta homma pysyisi mahdollisimman yksinkertaisena. Ubuntu oli monessa asiassa Windowsia etevämpi, mutta monen muun asian takia tarvitsen Windowsiakin, ennen siihen oli mahdollisuus työkoneessa, mutta uuteen työkoneeseen ei omia ohjelmia asennella.

    Lightroominkin latasin ja kokeilin, sillähän nuo Keywordit hoituisivat, mutta on vähän kuin ampuisi tykillä kärpästä.
     
  4. mek

    mek Member

    52
    0
    6
    Vs: Digikam & Win7 64 bit

    Kokeiltu on faststonekin, ei siinäkään onnistu tuo tagien/keywordien käyttö sujuvasti, kuten ei myöskään IrfanViewissä.

    Digikam 2.0.0 näyttäisi ainakin löytävän kaikki kuvat koneelta. Toivottavasti epilepsiakaan ei sitä versiota vaivaa.

    Edit, myös Digikam 2.3.0 toimii muuten aika vakaasti, mutta kuvien poisto ei onnistu. Senkin voi kiertää niin, että perustaa kuvakansioon roskakorin, johon siirtää huonot kuvat, ja hoitaa poiston vaikka resurssien hallinnassa kerralla.
     
  5. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Digikam & Win7 64 bit

    Minusta Picasa on ilmaisohjelmaksi erinomainen. Sillä onnistuu keywordien lisääminen moneen kuvaan keralla ja ennen kaikkea se kirjoittaa ne myös itse kuvatiedostoon (paitsi RAW:t) mikä on tärkeää jotta työ ei mene hukkaan jos vaihtaa softaa. Picasan haku on nopea jopa kaupallisiin arkoistointiohjelmiin verrattuna -- kyllähän Google hakukoneet osaa.
     
  6. mek

    mek Member

    52
    0
    6
    Vs: Digikam & Win7 64 bit

    Digikam 3.2.0 on tullut windows -versio ja tuntuu toimivan vakaasti.
     
  7. Vs: Digikam & Win7 64 bit

    Tuolla tosiaan löytyy 3.2.0 winkkarille

    Index of /stable/digikam

    EDIT:

    Ja ainahan voit tehdä virtuaalikoneen ja lykätä siihen linuxin!
     
  8. mek

    mek Member

    52
    0
    6
    Vs: Digikam & Win7 64 bit

    Ei näköjään tuo 3.2.0:kaan ole ihan vakaa, sekin kaatuu silloin tällöin. En ole koskaan kokeillut pyörittää digikamia kubuntussa, johon se varsinaisesti on tarkoitettu, mutta ei se Ubuntussakaan täysin vakaa ollut.

    Tuo olisi loistava ohjelma, mutta, kuten niin usein OpenSource -ohjelmissa, kehittäjillä tuntuu olevan kiireempi saada tehtyä uusia versioita ja ominaisuuksia, kuin saada edes yksi versio toimimaan vakaasti kaikissa ympäristöissä.
     
  9. Vs: Digikam & Win7 64 bit

    empäs nyt ole itse ollut samassa tilanteessa mutta mites tuo 64bit winkkari ja qt kirjastot suhtautuu toisiinsa? kuinka tuo digikam asennellaan winkkariin, ladataan kirjastot erikseen tai asennellaan kirjastorajapinta jollain wizardilla?
     
  10. mek

    mek Member

    52
    0
    6
    Vs: Digikam & Win7 64 bit

    Kyllä asennus onnistui ihan sillä asennuspaketilla, Win 7 64bit Home Premium. Asennuksessa ei muistaakseni ollut mitään ongelmia/kommervenkkejä.

    Photoshop Elements 12 ja Premier Elements 12 ovat nyt niin hyvässä tarjouksessa, ja kun videoitakin tulee vähän tehtyä, että taidan yrittää vielä kerran totutella noihin Adoben vehkeisiin.
     
  11. Postimies

    Postimies Member

    123
    0
    16
    Vs: Digikam & Win7 64 bit

    Digikamilla on vilkas postituslista. Kannattaa seurata jos käyttää ko. ohjelmaa. Ubuntussa tai Kubuntussa usein oletuksena hieman vanha versio. Erillisestä reposta saa sitten uudemman. Itsekin pitäisi ruveta pistämään tageja kuntoon. ExifTool - Wikipedia. Tuolla saa ihan komentorivillä vaikka kopioitua raw tiedostojen datat jpg kuviin. Kätevä jos kuvia on paljon.