Ensimmäistä kuvaani postailen tänne (muistaakseni). Olen nyt hurahtanut tähän "mallikuvaukseen" ja studiokuvaukseen. Kertokaahan kokeneemmat esim. vinkkejä ja palautetta voi antaa reilulla kädellä. Lisää kuvia löytyy täältä http://ntikka.1g.fi/kuvat/Models/Suvi+Iso-Kuusela/
Vs: Suvi No tästä ainakin saa päänsä kipeäksi. Kuva on oudosti kallellaan, enkä ymmärrä syytä. Taiteellinen vaikutelma ei ainakaan tuosta kohene. Mallin asentokin vaikuttaa luonnottoman vaikealta.
Vs: Suvi Kyllä, tuo kuvan kallistus saa niskan kipeäksi. Mallin taustaan kiinnittäisin myös huomiota. Takana olevan oviaukon kaari lähtee mallin päälaelta ja kaiteen pystytuki häiritsee myös jonkun verran. Takana oikealla oleva tumma oviaukko olisi mahtava tausta vaalealle mallille. Aukko olisi myös ehkä luonut kauniin kehyksen henkilölle? Tarkkuus kuvassa on kohdallaan ja mallin ilme hyvä.
Vs: Suvi Esillä oleva ei innosta minua(kaan), mutta galleriassa kuvissa 1 ja 3 on mukavaa wanhanajan pin-up tyyllä. Niistä pidin. Tyttö mustassa puvussa puussa omituisissa asennoissa - kuvat herättivät lähinnä ihmetystä.
Vs: Suvi Kiitos vielä kerran kaikille palautteesta. Hyvä kun tulee juurikin tuota rakentavaa palautetta, sitä kautta oppii kuitenkin parhaiten. Kiitos!
Vs: Suvi Joo teknisesti ihan ok sikäli kuin pystyn sitä arvioimaan. Tuo kaatuminen oikealle on vakavaa, kun malliparka on jo valumassa kuva-alanreunasta ulos. Asentokin voisi näyttää vähän paremmalta jos olisi suorassa, nyt vähän vaikea arvioida.
Vs: Suvi Minua ei kallistus haittaa, päin vastoin. Kaikin puolin hieno kuva: - Suvilla rento ja nauttiva ilme, että häntä kuvataan - hyvin erottuu taustasta - syväterävyys, tarkennus ja sävyt hyvin valittu T Jukka
Vs: Suvi Samaa mieltä Jukkiksen kanssa, ei minua ainaskaan tuo kulma haittaa. Olen tosin vielä alta 40v. ja niskani taittuu vielä Ainoa oma miinus mikä itsellä tuli mieleen oli tuo nojaavan käden kyynerpään katkeaminen, jotenkin se vaan häiritsee. Mielestäni tausta ihan hyvä eikä itsellä sieltä osunut silmään mitään epämääräistä, en tosin viitsinyt lukea muiden kommentteja mitä ne siitä kirjoitti ( huomasin vain puheen taustasta). Mutta mie tykkään vaikkakin asento ei voi varmasti olla kovin mukava
Vs: Suvi Hienoa, pidä tyylistäsi kiinni kynsin hampain. Älä usko liikaa "lainalaisuuksia" mitä yleisesti syötetään. Luot jotain erilaista, ja se jos mikä on aina hieno juttu. Kauniita neitoja puussa ei ole koskaan liikaa. Täältä iso käsi!
Vs: Suvi Sisäänheittokuva ei sytyttänyt, ehkä syistä joita jo mainittiin. Kallistus ihan kiva efekti, mutta sille pitäisi olla perusteet. Jos perusteita ei ole, niin jää ilmaan kysymys, että' mitä yritetään ilmaista? (en kirjoita mielleyhtymää julkisesti, mitä näin päin kallistettu kuva synnyttää). Mutta joo, sinun gallerioissa oli monta hyvää ja toimivaa muotokuvaa, en ihmettele miksi pidät muotokuvauksesta. Ehdotus: Kokeile radikaalimpaa valojen asettelua, hae omia rajojasi. Perusvalaisut ei oikein toimi, jos haetaan mallille "normista poikkeavaa asentoa", mutta rohkeammilla valoilla ja jyrkemmillä saattaa toimia hyvinkin. Varjoja ei kannata varoa/pelätä kun ilmaisulla on muutakin merkitystä, kuin peruskuva. Heittäydy siis kuvan rakentamisessa myös valojen suhteen "epämukavuusalueelle, miksei rajaustenkin suhteen, niin olen vakuuttunut, että saat hienoja ja vahvoja kuvia aikaiseksi!
Vs: Suvi Rakentavaa palautetta on tullut paljon, kiitos siitä. Tästä on hyvä lähteä kokeilemaan uusia juttuja. JPu kirjoitti varjoista, varjojen kanssa olenkin ollut nyt aika varovainen. Täytyy vaan kokeilla uusia juttuja ja valojen asettelua. Itse olen vasta vähän aikaa ehtiny kuvaamaan henkilöitä joten tästä on hyvä jatkaa.