Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Kakka tuli (räps)

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana vmsorola, 27 Syyskuu 2012.

    Vs: Kakka tuli (räps)

    [/quote]
    Olet kyllä asian ytimessä, kun kyseessä on lapset.

    Kaikkea saa kuvata ja kaikkea saa laittaa esille.

    Siltikin en laittaisi tätä esille vaikka olisin sen kuvannutkin. Mä ainakin tuntisin vanhempana pahaa oloa siitä mitä päätän alaikäisteni puolesta jos tälläisen kuvan laitaisin esille, vaikka lapseni sanoisi mitä.

    Tämmöinen yhden ihmisen mielipide on tämä vain. Ei saa mua kiusata vaikka näin sanoin.
    [/quote]Vihdoinkin asiallinen kommentti. Aika hiekkalaatikko tästäkin foorumista on tullu mut onneks tääl on sentään joku millä on älliä.
     
  1. _Petteri_

    _Petteri_ Member

    345
    0
    16
    Vs: Kakka tuli (räps)

    Tämähän on aivan loistava kuva.

    Itse tapahtumasta sanoisin jotta jokaisen kannattaa lukaista muutama kehityspsykologiaa ja lapsen varhaiseen kasvamiseen liittyvä opus ennenkuin menee laukomaan mitään. Tällaisten löytöjen ja havaintojen kautta lapsi menee eteenpäin ja hahmottaa omaa biologista toimintaansa psykologisia vasteita niinikään tapahtumiin kehittäen. Kuvassa kuvattu tapahtuma on pienelle lapselle tärkeä hetki ja kuva ilmentää paitsi näiden lasten myös vanhempiensa mutkatonta suhdetta kehon luonnollisiin toimintoihin. Pahinta mitä voisi tuossa tilanteessa tehdä olisi kieltää poikaa ja kertoa että pöntössä on jotain pahaa ja likaista ja että siksi sitä ei saa edes nähdä.

    Itse kuva taas on loistava useammastakin syystä. Pöntössä on jotain, jota ei näytetä. Kuva on erittäin siisti. Istujan ilme on hellyttävä. Lapset esiintyvät täysin vaatettetuina eikä heidän häveliäisyyttään loukata pienimmässäkään määrin. Kuva ei myöskään vaikuta tungettelevalta. Pönttöön kurkkaavan lapsen ilmettäkään ei näy. Tämä jättää kuvan katsojan mielikuvitukselle tilaa, kuvan katsoja samaistuu kurkistelijaan ja jos oikein hyvin käy, kokee tuonaikaiset fiilikset itsekin uudelleen hieman regressoituen. Siksi varmaan tämä kuva herättää niin erilaisia fiilareita katsojasta riippuen.

    Tämä olisi mahtava kuva johonkin kehityspsykologian popularisoituun oppikirjaan, siihen lukuun jossa käsitellään lapsen luonnollista kiinnostusta omia tuotoksia kohtaan.
     
  2. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    548
    113
    Vs: Kakka tuli (räps)

    Tämä on tätä nykypäivää. Jos kuvaat lapsia temmeltämässä leikkipuistossa tai uimarannalla, niin olet pedofiili. Jos kuvaat tuollaisen tilanteen ja saat siitä aikaiseksi hienon valokuvan, niin jo ollaan sormi pystyssä närkästyneinä. Maailman luonnollisin asia, joka tietenkin voidaan kuvata loukkaavasti. Tässä kuvassa en näe mitään loukkaavaa, eikä kyseessä olevat lapsetkaan varmaan aikuisina nähdessään tämän kuvan. Hieno kuva, jossa lapsen uteliaisuus on saatu kauniisti esiin. Tämä kuva on sitä arkirealismia, jota harvoin on nähtävillä näin onnistuneesti.

    Kapa
     
  3. Vs: Kakka tuli (räps)

    Äiti otti musta potta kuvan joskus kun olin vuoden,se oli mustavalko kuva,hävitin sen koska se loukkas mun kunniaani ja siinä joku piti leikkikissaa ja tekstiin oltiin laitettu:kisu on niin kamalan kaukana.
     
  4. mohikaani

    mohikaani Active Member

    1 681
    2
    38
    Vs: Kakka tuli (räps)

    Loistavaa. Pienten lasten isänä hymyilyttää paljonkin. Kuten tuossa jo useampikin totesi, erittäin onnistunut kuva lasten uteliaisuudesta. Sitä arkirealismia aidoimmillaan.
     
  5. Vs: Kakka tuli (räps)

    Kyllähän kuva valokuvausteknisesti on onnistunut.
     
  6. Vs: Kakka tuli (räps)

    +1
    Tälläisiä kuvia ei ole koskaan liikaa
     
  7. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Kakka tuli (räps)

    Minusta tämä on kyllä erinomainen tilannekuva ja saa laittaa esille.
    T Jukka
     
  8. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Kakka tuli (räps)

    Joku nosti pedofiili asian esille. Siitähän tässä ei ole kyse ja minä en ainakaan siihen asiaan halunnut ottaa laisinkaan kantaa. Näkemykseni pohjautui täysin sille näkemykselle mitä vanhemmat voi lapsistaan näyttää ja kertoa muille. Minä en tykkäisi jos olisin ollut kumpikaan tuossa oleva lapsi vaikka asia olisi kuinka luonnollinen ja normaalia. Varsinkaan jos se kuva on jossakin valokuvafoorumilla esillä. Se oli näkemykseni. Kaikkia muitakin näkemyksiä on ja tämä kommenttini oli vain pieni selvitys edelliseen ettei kukaan nyt mene tuota kommenttiani millään tavoin näkemään pedofiilian pelotteluksi.
     
  9. higgins

    higgins Active Member

    4 660
    7
    38
    Vs: Kakka tuli (räps)

    Voi hellan lettas... Mitä pahaa tuossa lutuisessa kuvassa voi edes ollakkaan?

    Higg
     
  10. jhalmu

    jhalmu Active Member

    8 551
    3
    38
  11. Sumppu

    Sumppu

    17
    0
    0
    Vs: Kakka tuli (räps)

    Kauniisti esitetty keskittyneitä ja touhuavia ihmisiä.
     
  12. Vs: Kakka tuli (räps)

    Kuva on minusta hieno ja hauska, ja aikanaan todennäkoisesti korvaamaton muisto, sekä kuvaajalle, että malleille.
    Toisaalta, useimpien lasten mielestä, silloin kuin ovat noin 7 -17 vuotiaita, olisi kamalaa jos joku näkisi tämänkaltaisen kuvan heistä itsestään. Muistan itsekin hävenneeni joitakin, hienoja, itsestäni otettuja kuvia. 
    Voin siten hyvin ymmärtää molempia esiityneitä näkemyksiä.
     
  13. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Kakka tuli (räps)

    Just joo. Oli viisain kommentti ikinä.


    Lopetan tästä aiheesta keskustelun tähän.
     
  14. Pii

    Pii

    4 011
    0
    0
    Vs: Kakka tuli (räps)

    Hauska kuva.
    En ymmärrä koko keskustelua. Tuossa iässä lapset suhtautuu normaalisti normaaleihin ruumiintoimintoihin.
     
  15. jhalmu

    jhalmu Active Member

    8 551
    3
    38
    Vs: Kakka tuli (räps)

    +
     
  16. higgins

    higgins Active Member

    4 660
    7
    38
    Vs: Kakka tuli (räps)

    Olen tästä syvästi kiitollinen....

    Higg
     
  17. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Kakka tuli (räps)

    Ymmärrän Miian tunteet, jos häntä on joskus vastaavasta kuvasta kiusattu. Mutta siihen ovat "syyllisiä" sen kuvan katsojat, jotka käyttivät kiusaamisvaltaa lasta kohtaan.

    vmsorolan kuva on lämminhenkinen dokumenti lasten arjesta, siinä ei ole mitään, jota lasten pitäisi isompana hävetä. Vaippaikäiselle saattaa konkreettisella ja luonnollisella tavalla (kun yhdistää tuoksut näkemäänsä)  jopa selvitä miten vaipoista pääsee eroon?

    _petteri_ ilmaisi asian tieteellisen hienosti.

    AnselA/kameralaukkutavis
     
  18. Vs: Kakka tuli (räps)

    Kiitos kaikille kommenteista ja mielipiteistä, myös eriävistä.

    Täytyy tunnustaa että mulla ton julkaisemiseen ei ole minkäänlaista kynnystä, se olisi paljon korkeampi. Tosta hetkestä on jo aikaa ja edelleen lapset (=varhaisteinit) on täysin luontevia kameran edessä. Siedätyshoito on tepsinyt :)

    Jopa niin että itselläni varoituskellot soi useammin kuvatessa ja julkaiseminen on no-no.

    Ajattelin itse että kuva voi jossakin vaiheessa olla "liikaa" mutta uskon että viimeistään siinä vaiheessa kun nämä hämmästelevät omiensa touhuja ymmärtävät tämänkin kuvan, kunhan vaan saan sen säilytettyä sinne asti mahdollisilta tuhoamisyrityksiltä.

    Kun kuvaa yhdessä katsottiin ennen tänne postaamista se herätti molemmissa lapsissa hyväntahtoista naurua, samanlaista kuin ottamishetkellä.

    V-MS
     
  19. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    548
    113
    Vs: Kakka tuli (räps)

    Lapsen uteliaisuus on luonnollista, häveliäisyys tulee myöhemmin, ja osittain opittujen sääntöjen kautta. Itse olen elänyt myös ulkovessojen aikaa ja kävimme naperoina katsomassa, kuinka se kakka sieltä takapuolesta tuli. Huussin luukun sai sopivasti raolleen. Hieman tosin pelotti, jos aikuiset näkisivät tälläisen salaisen tapahtuman.
    Viaton kuva, kuten jo aikaisemmin sanoin. Miksi elämän realiteetit, varsinkin näin viattomasti kuvattuna voivat olla häkellyttäviä? Lisää tälläisiä kuvia, en tarkoita pelkästään kakkakuvia, vaan arkielämän kuvia. Niitä tarvitaan.

    kapa