Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Windjammer

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana 4N2, 23 Heinäkuu 2012.

  1. 4N2

    4N2 Member

    163
    1
    16
    [​IMG]
    Windjammer

    Kommentit / parannusehdotukset ovat tervetulleita, vaikka olettekin varmasti nähneet lukemattomia laivakuvia ;)
     
  2. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Windjammer

    Vai että oikein tuulennaukuja... :)

    Laivakuvat ovat perinteisesti vaakakuvia.
     
  3. Vs: Windjammer

     
  4. 4N2

    4N2 Member

    163
    1
    16
    Vs: Windjammer

    Jep, mutta eikös se toimi noinkin?
     
  5. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Windjammer

    No jos ihan suoraan sanon, enkä nyt halua hirveän kriittinen olla, mutta on vähän semmoinen laivapönö. Kaipaan aavan meren tunnelmaa tai sitten tiukkuutensa kautta voimakkaan rajauksen laivasta. "Jotain" pitäisi olla.
     
  6. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 15 Maaliskuu 2019
  7. 4N2

    4N2 Member

    163
    1
    16
    Vs: Windjammer

    Ok, ihan hyvä, että sanot suoraan. Sitähän varten kommentteja pyydänkin, että voi kehittyä
     
  8. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Windjammer

    No se nyt oli vaan heitto ;-)
     
  9. 4N2

    4N2 Member

    163
    1
    16
    Vs: Windjammer

    dpreview:ssä tuli tuollaista kommenttia rajauksesta: "The colors (that off-green cast) and the sharpness vs noise are only so so but the COMPOSITION... that upright 5:4 wasn't an obvious choice and it never crossed my mind to frame a ship that way, but you've done it and done well!"
     
  10. Vs: Windjammer

    Aika pitkälle mielipidekysymys tuo rajaus. Jos ei selvästi häiritse, ni mikäs siinä. Tälläisenä se on nyt enemmän muotokuva laivasta, meri ja muu ei oikein välity.
     
  11. 4N2

    4N2 Member

    163
    1
    16
    Vs: Windjammer

    Juu, se olikin tarkoitus, laiva pääosassa
     
  12. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Windjammer

    Ai, jos vain "heittää", voi sanoa mitä puutaheinää tahansa?

    Asia on tosin totta. Ei tarvitse kuin laittaa Googleen hakuja, niin toteaa vaakakuvien olevan yleinen "käytäntö". Tärkeämpää on miettiä, miksi?
    * Laivat ovat vaakasuuntaisia kapineita ja mahtuivat jo aikoinaan paremmin vaakasuuntaiseen tauluun. Ja taulut ylipäätään ovat useammin vaakasuuntaisia.

    * Laivojen syvin olemus on liikkua pituussuunnassa. Vaakasuuntainen kuva korostaa sitä ajatusta liikkeen suunnasta ja voi antaa sille tilaa kuvassa.

    * Laivat liikkuvat aavoilla merillä. Merten aavuus on vaakasuuntaista.

    * Tämä kaikki ei estä sitä, etteikö mahtavia mastoja sovi korostaa pystykuvalla ja etteikö se olisi hyvä idea, jos se on idea.
     
  13. Vs: Windjammer

    Hyvä että mvuori kirjoittaa jälleen kuvista. Tämä oli mukavaa luettavaa!
    Tässä laivassa nuo kolme mastoa muodostaa saman muodon kun tuo pystyrajaus, joka mun mielestä toimii. Siinä on sellasta pönötystä just. Mutta kyllähän tässä on laivan ja merillä seilaamisen ideaalit aika lailla ahdistettuna, mikä tekee kuvasta oudon oloisen.
     
  14. 4N2

    4N2 Member

    163
    1
    16
    Vs: Windjammer

    edit. otin turhat omat selittelyt pois... ;)
     
  15. 4N2

    4N2 Member

    163
    1
    16
  16. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Windjammer

    Pyydän nyt kamalasti anteeksi kun otin esilla pysty vs. vaaka -asian. Ehkäpä kaipasin kuvalta jotain mitä siihen ei ollut tarkoitus laittaakaan. Tai sitten olen vain vanhojen merimaalausten lumoissa :)
     
  17. 4N2

    4N2 Member

    163
    1
    16
    Vs: Windjammer

    Ei minua ainakaan haittaa :D