Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Oskar Schindler

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana sikafrank, 27 Toukokuu 2012.

    Autocordilla räpsästy.
     
  1. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Oskar Schindler

    Nimi on kaukaa haettu,mutta pikku tyttö kulki Schindlerin lista elokuvassa kadulla väritettynä joukosta ,siitäkö tämä?
     
  2. Vs: Oskar Schindler

    Siitäpä hyvinkin, en valitettavasti parempaakaan keksinyt. Voisihan tästä ehkä jälkikäteen jotain merkitystä yrittää nimen ympärille rakentaa.
     
  3. jusmu

    jusmu

    59
    0
    0
    Vs: Oskar Schindler

    mitä filkkaa, kehitettä? aukkoa, aikaa? mitä näytti mittari?

    Pidän tällaisista kuvista missä musta on mustaa eikä mitään littanaa.
     
  4. Vs: Oskar Schindler

    Ilford HP5+, f16 - 1/400s, mittaria en käyttänyt, meni suht mutulla. Kehitys 1:50 Rodinalissa pyöritellen, 25 min. Eka minuutti agitointia, sitten pari-kolme kierrosta viiden minuutin välein.
     
  5. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Oskar Schindler

    Arvioin tätä ihan vaan kuvana. Postmodernissa maailmassa kaikenlainen ideoiden lainailu on tietty normaalia. Tässä toteutus voisi kuitenkin olla astetta selkeämpi, että tyhmempikin tajuaisi. Näin etenkin jos tarkoitus oli peippailla schindlerillä. Nyt on äkkinäisen paha sanoa mikä sieltä risukon takaa pilkistää. Voi olla ihminen, mutta että minkälainen ihminen, sitä ei kyllä näe. Ehkä ei kuitenkaan pieni tyttö, niin kuin intertekstuaalisen idean mukaan pitäisi.
     
  6. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Oskar Schindler

    Postmodernissa maailmassa ei intertekstuaalisuus edellytä pienen tytön läsnäoloa eikä tyhmemmänkin ymmärtämistä.