Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

DIY makrolinssi

Keskustelu osiossa 'Tutoriaalit ja DIY / TSI (Tee-Se-Itse)' , aloittajana tpraut, 11 Maaliskuu 2012.

  1. tpraut

    tpraut

    4
    0
    0
    Hei, olen melko uusi valokuvauksen parissa ja uunituore tällä foorumilla. Ajattelin tänne jakaa myös tälläisen DIY projektini, joka hintaansa nähden onnistui erinomaisesti. En paljon termistöä tiedä, joten olkaa suopeita. :)

    Eli koko valokuvaus minunkohdallani lähti halusta kuvata riutta-akvaariotani ja muita lemmikkejä. Tällä hetkellä Canonin 1000D, jonka ostin käytettynä ja tämäkin ''objektiivi'' on siihen sovellettu.

    Tämä DIY makrohan ei vastaa missään mielessä oikeaa makroa, jossa on mahd. automaatti tarkennukset yms. härpäkkeet. Tässä ei ole kuin mekaaninen aukon säätö ja tarkennus tapahtuu liikuttamalla kameraa kohteeseen tai kohteesta poispäin.

    Tarvikkeet:
    -Vanha, mielellään perus objektiivi minkä löysit edullisesti jostakin (Löysin kirpparilta 5€).
    -Sähköteippiä.
    -Pieniä ruuvimeisseleitä purkamiseen.
    -Kameraan soviterenkaan. (Käytin rungon mukana ja varaosanakin saatavaa pölysuojaa).

    Kohta yksi:
    1. Pura objektiivi osiksi. Minulla lähti KonicaMinoltan vanha objektiivi ihan vaa avaamalla kaikki ruuvit.
    2. Poraa reikä rungon pölysuojaan tai käytä soviterengasta.
    3. Ota talteen objektiivissa olevia osia (kuva).

    [​IMG]

    Kohta kaksi:
    1. Ota linssi vasemmalta alhaalta ja objektiivissa ollut mikälie rengas vasemmalta ylhäältä (kuva 1).
    2. Paina ne kuvan mukaisesti yhteen (kuva2).

    [​IMG]

    Kohta kolme:
    1. Ota oikealla ylhäällä oleva rengas (kuva 1) ja paina se kiinni sovitteeseen linssiin ja sen sovitteeseen. Renkaan pituutta kasvattamalla suurennus voimistuu ja valovoima heikkenee. Rengasta lyhentämällä toisinpäin.
    2. Ota oikealla alhaalla näkyvä pölysuoja/soviterengas (kuva 1) ja paina se kiinni kuvan mukaisesti.
    3. Teippaa kaikki osat yheen sähköteipillä. Teippaa erityisen tarkasti kaikki mahdolliset reiät, jotta kuvatessa objektiiviin ei pääse muualta valoa. Parempi laittaa epoksilla yhteen, mutta minä tykkään purkaa ja tehdä kokeiluja.

    [​IMG]

    Nyt sinulla on valmis makro! Valovoimista yms. muista ei hajuakaan, mutta toimii edes jotenkuten. :)

    Alla muutamia ottamiani testikuvia, jotka on ainoastaan pienennetty:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  2. laur1b

    laur1b Member

    302
    0
    16
    Vs: DIY makrolinssi

    Toinen helppo ja halpa konsti on hankkia Canonin EF 4 - 5.6/35 - 80 mm objektiivi. Makromuunnos tapahtuu irroittamalla etulinssi, joka on kiinni kolmella ruuvilla.
     
  3. J.A.K.

    J.A.K. Active Member

    2 581
    22
    38
    Vs: DIY makrolinssi

    Kolmas ja se tavallisin konsti loittorenkaiden lisäksi tai kanssa.

    Kun hommaa venäläisen 50mm objektiivin ja suodinkierteeseen tulevan kääntörenkaan, saa toimivan lähikuvauskaluston.

    http://www.kameratori.fi/viewitem/2199

    Kääntörenkaat eivät ole kalliita:
    Kääntörenkaat

    jk
     
  4. KTH

    KTH

    62
    0
    0
    Vs: DIY makrolinssi

    Eikö tosiaan tarvitse muuta tehdä.
    Sattuu löytymään kaapista tuo lasi niin tuota voisi kokeilla.
     
  5. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: DIY makrolinssi

    Helppo kokeilla kun laittaa rongon eteen lasin väärinpäin ja pitää kädellään kiinni.
     
  6. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: DIY makrolinssi

    Mää laitoin lasin väärinpäin, mutta mites ku kossu meni syliin....
     
  7. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: DIY makrolinssi

    No nyt otat vaatteet pois ja puristat sen kossun äkkiä johonkin korveeseen. Sitte pääset sanomaan "isot pojat juo korveesta".
     
  8. KTH

    KTH

    62
    0
    0
  9. laur1b

    laur1b Member

    302
    0
    16
    Vs: DIY makrolinssi

    Tämännäköistä tulee aukolla 16...
     
  10. KTH

    KTH

    62
    0
    0
    Vs: DIY makrolinssi

    Tein myös tuohon suodinkierteeseen käyvän rengasvalon tätä ohjetta mukaillen http://metku.net/index.html?path=mods/ring-light/index  Löytyi miljoonalaatikosta sopivat tarpeet,52mm kierteellä oleva kuminen vastavalosuoja,tölkinkansi,partakoneenliitosjohto.Erikokoisia 12V akkuja on myös useita joutilaana.
    <IMG src="http://i7.aijaa.com/b/00048/10135349.jpg"][​IMG]</IMG>
    <IMG src="http://i7.aijaa.com/b/00912/10135350.jpg"][​IMG]</IMG>
    <IMG src="http://i9.aijaa.com/b/00936/10135576.jpg"][​IMG]</IMG>
    <IMG src="http://i2.aijaa.com/b/00026/10135351.jpg"][​IMG]</IMG>
    <IMG src="http://i9.aijaa.com/b/00970/10135352.jpg"][​IMG]</IMG>
    Makrokuvat on otettu edellä mainitulla yhdistelmällä,vaikuttaisi että tulee jonkun verran ylimääräisiä heijastuksia.Sopivalla alustan värillä onnistuisi ehkä paremmin.
     
  11. Vs: DIY makrolinssi

    Onnistuisiko tuosta minun rikkinäisestä nikon kitti linssistä, Nikkor 18-55mm ED zoomista tehdä joku macro linssi? Siitä on siis bajonetin kiskot risana. Ei muuta.
     
  12. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: DIY makrolinssi

    Tämmösenkin testin voit tehdä.
     
  13. Vs: DIY makrolinssi

    Joutavaa puuhastelua, Nokia N 97 linssin eteen vesitippa...