Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Saimi+ video

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana LateJ, 15 Huhtikuu 2012.

    ...
     
  1. Vs: Saimi

    Kuvattava on hyvä kohde. Kuvan taustaan olisin kiinnittänyt kasvojen korkeudella huomiota. Pienellä kuvaajan ja kameran alas laskemisella kasvojen taakse olisi tullut vaaleaa taivasta, jolloin hiukset olisivat tulleet esiin paremmin ja kasvotkin olisivat korostuneet enemmän. Nyt katse kohdistui ensin sääriin, mikä tosin ei tässä tapauksessa ole huono asia ;-)
     
  2. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Saimi

    Hieman keskellä.
     
  3. Vs: Saimi

    Kyl mä olisin laitattanut sukat jalkaan...No triviaali juttu. Tykkään  perspektiivistä, asennosta, ilmeestä, tuosta kuviosta sillassa jalkojen alla ja siitä miten terävyysalue asettuu. Mustasta tukasta yhdistettynä mustaan huiviin ja takkiin.
    mistä en tykkää:kun tuo kalaruotokuvio on tuossa sillassa, olisin laittanut mallin ihan tarkalleen keskelle ja horisontin ihan vaateriin. Myös hiukka tiukempi rajaus reunoilta olis voinut olla asiaa.
     
  4. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Saimi

    Villi veikkaus.Aukko 5,6 opiska 240 mm kamera 4x5 .Kuva hieno kaikenpuolin.
     
  5. Vs: Saimi

    Tää on digiräpsytin:
    Markku2 putkena oli canonin ehkä hienoin putkelo jota päässy koittaan nimittäin 85mm 1.2 ällä...

    Mulla taitaa olla myös kuva  (filmille jotka on juuri loppupesussa) jossa Saimi on keskellä siltaa.
     
  6. Vs: Saimi

    Joo, tuli mieleen tuo "Millä objektiivilla" arvuutus noista svedu fashion shoteista, ihan tarkalleen sama perspektiivi ja epäterävän alue...
     
  7. Vs: Saimi

    Tässä on muuten tuolta päivältä videoo:
    Älkää välittäkö tuosta kuvaajan rentusta joka jauhaa purkkaa kuin viimestä päivää... :)
     
  8. J.HBach

    J.HBach Member

    988
    0
    16
    Vs: Saimi+ video

    Mukava nähdä dokkaria sessiosta. Korostaa kovasti omaa miehisyyttä kun näyttää naismallille pose asentoja ;) Huokuvaa itsevarmuutta.

    Putki ois varppee kiva, mutta hakkaisko 85mm f.1.4 sigman pahastikkin?
     
  9. Schind

    Schind Member

    493
    1
    18
    Vs: Saimi+ video

    :D
     
  10. Vs: Saimi

    Voi hitto vieköön... tuosta kuvauspaikasta on mun varhaisnuoruuden maisemiin vain lyhyt kivenheitto. Ikinä en ole käynyt kun pois lähdin.

    Professionaalisen näköistä touhua videolla.

    --# m b

     
  11. Est

    Est Well-Known Member

    17 936
    2 072
    113
    Vs: Saimi+ video

    Hyvää mm. se, että malli on varsin keskellä kuva-alaa.

    Ihan mukava kuva, muutenkin.
     
  12. Vs: Saimi+ video

    En ole koittanut Sigmaa mutta mikäli muuten Sigman läpi kolunneena tuossa 85mm f1.4 on melko varmaan tarkennus ongelmaa sekä  tarkennuksen sahausta niinkuin kaikissa tähän mennessä koittamissani Sigmoissa on ollut.
     
  13. Vs: Saimi+ video

    Nikonin kanssa ei ongelmaa. muuten kiva setti mutta mitä toi hasseli tuossa alotuksessa teki? oletko hankkinut ??
     
  14. Vs: Saimi+ video

    Mietin kanssa samaa kaippa se on ton kuvaajan joku vittuilu mulle kun itse kuulun Mamiyan leiriin ja aattelin pysyä.
     
  15. Vs: Saimi

    o/
    Hyvä pätkä!
    Ehkä mäkin voisin yrittää hillitä matkaradiona olemista.
    Kuvaaja puhui ehkä 1/10 osan siitä mitä mä yleensä, virnuili vaan.